Brama Targowa

 

BRAMA TARGOWA

BRAMA TARGOWA - BRAMA TARGOWA
Piekarczyk
Piekarczyk - Piekarczyk
Brama Targowa w Elblągu jest jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych zabytków Elbląga. XIV-wieczna budowla stanowiła w przeszłości fragment nieistniejących już murów obronnych miasta.Została zbudowana w XIV wieku, jako element miejskiego systemu fortyfikacji. Dolna jej część powstała w 1319 roku. W 1420 roku budowla zyskała nadbudówkę. Podczas prac nad górną częścią Bramy Targowej, od strony zewnętrznej, dobudowano dwubasztowe przedbramie, które przetrwało aż do roku 1775. Od północnej strony umieszczona była w przeszłości brama, broniła ona dostępu do miasta w nocy. W 1755 roku na dachu Bramy Targowej pojawił się hełm w stylu barokowym, który ufundowali Elblążanie, stworzono taras widokowy oraz zamontowano zegar.
W czasie wojny Brama mocno ucierpiała. Odbudowano ją w latach 40. XX wieku w kształcie średniowiecznym (charakterystyczną zmianą w jej wyglądzie jest powrót do starej formy dachu). Zegar na Bramie Targowej jest prezentem dla Elbląga od Senatu Hamburga.Od 17.07.2006 r. można podziwiać widoki Starego Miasta z Bramy Targowej. Brama została udostępniona mieszkańcom i turystom. Wstęp na bramę jest bezpłatny. Obiekt jest pod stałą ochroną.
Z Bramą Targową związana jest legenda o Piekarczyku. Jak wynika z przekazów historycznych podczas wojen polsko-krzyżackich, w marcu 1521 roku, jeden z oddziałów krzyżackich zamierzał podstępnie zdobyć Elbląg. Miasto uratował, dzięki przytomności swojego umysłu, czeladnik piekarski, który w porę dostrzegł napastników; oskardem przeciął linę podtrzymującą bronę zawieszoną w Bramie Targowej. Wejście zostało zablokowane. Miasto i jego mieszkańcy zostali ocaleni. Pamięć o dzielnym piekarczyku przetrwała wieki. Dziś wydarzenie to przypomina pomnik piekarczyka (autorstwa Waldemara Grabowieckiego) stojący przed bramą. Wizerunek Bramy Targowej został umieszczony na rewersie okolicznościowej monety dwuzłotowej z cyklu „Miasta historyczne w Polsce" wyemitowanej przez Narodowy Bank Polski w 2006 roku.

Informacje:
Adres: 82-300 Elbląg, ul. Stary Rynek
Data powstania: 1319 - początek budowy
1420-1430 - nadbudowanie do obecnej wysokości
2006 - renowacja

Wymiary:
Szerokość i długość podstawy: 1034 cm x 926 cm
Wysokość dolnej części: 13 m
Wysokość z nadbudowaną górą: 26 m
Ilość kondygnacji: siedem