XV Elbląskie Święto Chleba

XV Elbląskie Święto Chleba

XV Elbląskie Święto Chleba - XV Elbląskie Święto Chleba

Jarmark produktów regionalnych, koncerty, wspólne gotowanie, wyścig smoczych łodzi, specjalna edycja kampanii prozdrowotnej dla seniorów Kierunek Zdrowie, Biennale Form Drewnianych, parada światła, warsztaty rzemieślnicze, animacje dla dzieci -  od 27 do 29 sierpnia już po raz piętnasty na Starym Mieście odbędzie się Elbląskie Święto Chleba. Będzie ono kulminacyjnym punktem obchodzonego w tym roku 500-lecia obrony Elbląga przez legendarnego Piekarczyka. Serdecznie zapraszamy do udziału i wspólnego świętowania. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem tegorocznej imprezy. Atrakcji z pewnością nie zabraknie i każdy znajdzie w trzydniowym programie coś dla siebie.

Przez trzy dni Stare Miasto będzie tętniło życiem, kusiło zapachami i smakami. W każdej części starówki będzie można znaleźć coś interesującego.
Wzdłuż ulic Stary Rynek, Rybackiej i Wodnej staną stoiska z regionalnymi wypiekami, produktami żywnościowymi oraz rękodziełem i sztuką ludową. Będzie można tam kupić chleb z najróżniejszych zakątków naszego kraju. Gościć będziemy także wystawców z zagranicy.

Tradycyjnie jednym z elementów EŚCH jest wspólne gotowanie. W tym roku Elbląski Klub Szefów Kuchni będzie serwował żurek i zupę fasolową. Posiłki będę wydawane w sobotę i w niedzielę przy Bramie Targowej.

Święto Chleba to także koncerty, prezentacje artystyczne i teatry uliczne. W tym roku gościć będziemy zespół PIERSI (piątek/Wyspa Spichrzów). Na scenie przy Katedrze wystąpią m.in. SARSA, Marek Piekarczyk i TULIA (sobota). W niedzielę koncert LOVE SONGS, w wykonaniu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, Karoliny Leszko & Marcina Jajkiewicza z zespołem oraz występy zespołów DIKANDA i ŻYWIOŁAK.

Nie obędzie się bez rywalizacji sportowych – w sobotę niezwykle widowiskowy wyścig smoczych łodzi na rzece Elbląg. Zachęcamy do zgłaszania drużyn i startu w zawodach. Z kolei na Bulwarze Zygmunta Augusta stanie warsztat garncarstwa i wypieku chleba.

Nowością będą warsztaty pirograficzne oraz Drzewne Biennale Form Przestrzennych, gdzie artyści będą rzeźbić w drewnie postacie związane z legendami Elbląga i okolic. Finalnie formy będą ustawione na szlakach Wysoczyzny Elbląskiej.

Na najmłodszych czekać będą animacje: m.in. klockologia, kraina naj, naj i Magic show – pokaz iluzji.

Na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego będzie zlokalizowana strefa Hefajstosa, pokazy dawnych rzemiosł i umiejętności rzemieślników, którzy wykorzystali moc żywiołu ognia by tworzyć przedmioty codziennego użytku. Poza tym odbywać się będą warsztaty Piekarczyka, podczas których można będzie zgłębić tajniki pieczenia chleba i innych historycznych potraw. W sobotę na finał pokaz tańca z ogniem. W niedzielę natomiast na terenie Muzeum odbędzie się specjalna edycja kampanii prozdrowotnej dla seniorów Kierunek Zdrowie – Arteterapia, czyli artystycznie ku zdrowiu. W programie między innymi: Zumbrasil, warsztaty plastyczne, konkursy i zabawy, kocykowo przy kociołku oraz akcja profilaktyczna badania znamion i kampanie informacyjne NFZ i Sanepidu.

FIND czyli Fajna Impreza na Dziedzińcu – już od piątku zapraszamy do Galerii EL. Wystawa samochodów, Grafatak i koncerty m.in. FUNK POWER (pt.), GROOVNO (ndz.) i Wojtek Pilichowski Band (ndz.). W piątkowe popołudnie wernisaż wystawy „Pejzażyści Elbląga”. Nic dodać nic ująć. Trzeba tam być.

Na dziedzińcu Biblioteki Elbląskiej w piątek warsztaty kulinarne dla dorosłych i krawieckie dla najmłodszych, a w sobotę spotkania autorskie warsztaty literackie.

Przez cały jarmark na Wyspie Spichrzów czynne będzie wesołe miasteczko.  
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem wydarzenia i do udziału w tegorocznej imprezie https://elblag.eu/images/banners/esch_2021_plakat_www.pdf

plakat EŚCH

plakat EŚCH - plakat EŚCH