5,9 mln zł na budowę nowego przedszkola i żłobka

5,9 mln zł na budowę nowego przedszkola i żłobka

5,9 mln zł na budowę nowego przedszkola i żłobka - 5,9 mln zł na budowę nowego przedszkola i żłobka
Gmina Miasto Elbląg otrzymała 5 875 926,00 zł z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dofinansowanie przeznaczone zostanie na budowę modułowego przedszkola i żłobka. O planach dotyczących tej inwestycji poinformował dziś podczas konferencji prasowej wiceprezydent Janusz Nowak.

 

- Zdecydowaliśmy się przeznaczyć to dofinansowanie na budowę nowego przedszkola i żłobka w miejsce istniejącego Przedszkola nr 18 przy ul. Mielczarskiego. Obecny obiekt został zbudowany wiele lat temu i miał funkcjonować przez kilka, kilkanaście lat, a funkcjonuje do dzisiaj. Jego stan techniczny nie jest dobry, dlatego ten budynek zostanie rozebrany i w jego miejsce powstanie nowy, w którym będzie sześć oddziałów przedszkolnych po 25 osób każdy i trzy oddziały żłobka po 20 dzieci – podkreślał Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.

W budynku oprócz sal i zaplecza socjalnego znajdować się będą między innymi pomieszczenia do gimnastyki, rytmiki, gabinety specjalistyczne psychologa, pedagoga i logopedy, a także salę do zajęć sensorycznych, terapii pedagogicznej i socjoterapii. Obiekt ma być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zagospodarowany zostanie również teren wokół budynku, gdzie powstaną  osobne place zabaw dla dzieci z przedszkola i ze żłobka.

- Budynek będzie nowoczesny i energooszczędny. Będzie wybudowany w systemie prefabrykowanym drewnianym Chcemy wyposażyć ten obiekt w fotowoltaikę albo inne nowoczesne źródła pozyskania energii cieplnej. Aktualnie jesteśmy na ukończeniu programu funkcjonalno – użytkowego, który pozwoli nam na ogłoszenie przetargu w systemie zaprojektuj i wybuduj. Chcemy aby obiekt został oddany do eksploatacji 1 września przyszłego roku – zaznaczył wiceprezydent.

Szacunkowy koszt budowy nowego przedszkola i żłobka to ok. 11 mln zł. Ponad 5 mln 875 tys. złotych pochodzić będzie ze wspomnianego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Przygotowujemy również aplikację do resortowego programu rozwoju instytucji opieki dla dzieci do lat trzech, tzw. "MALUCH-a". Z tego programu planujemy pozyskać kwotę 1,8 mln zł. Pozostałe trzy do czterech milionów będą stanowiły środki własne.