Koncert Noworoczny za nami

Koncert Noworoczny

Koncert Noworoczny - Koncert Noworoczny

Znamy już laureatów Nagród Prezydenta Elbląga za rok 2019. Tradycyjnie w wieczór Trzech Króli w Teatrze im. Aleksandra Sewruka odbył się już po raz 30 Koncert Noworoczny, podczas którego Prezydent Witold Wróblewski wręczył nagrody za wybitne osiągnięcia w pracy na rzecz społeczności i rozwoju naszego miasta.

 

- „Co roku w Święto Trzech Króli spotykamy się na Koncercie Noworocznym, by podsumować miniony rok i nagrodzić tych, którzy w rozwój naszego miasta wnieśli szczególny wkład. Poznamy dziś laureatów Nagród Prezydenta za rok 2019. To dla mnie zawsze wielki honor i zaszczyt - móc podziękować i nagrodzić tych, którym Elbląg leży głęboko na sercu. Jestem dumny, że Elbląg ma tak wspaniałych mieszkańców oraz przyjaciół, którzy dzięki ciężkiej pracy, ale również wielkiej pasji i realizacji swoich marzeń przyczyniają się do rozwoju i promocji miasta. O takich ludziach zwykle mówię, że im się chciało chcieć. Chcieć zrobić coś dla siebie, dla innych, dla miasta. Bardzo za to dziękuję" – mówił podczas koncertu Prezydent Witold Wróblewski.

Nagrody przyznane zostały w 9 kategoriach. W kategorii Sport i turystyka nagrodę otrzymało Ognisko Sportów Wodnych „FALA”. W kategorii działalność Przedsiębiorczość i innowacja laureatem została firma Polish Snail Holding Damian Gajewski i Wspólnicy Spółka Jawna. Za Działalność Ekologiczną nagrodzony został Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej. W kategorii Kultura i Sztuka nagrodę otrzymali Elżbieta i Wojciech Minkiewiczowie. W dziedzinie Ochrona Zdrowia wyróżniona została Pani Anna Szyszka - kierownik elbląskiej delegatury Warmińsko Mazurskiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Laureatem w kategorii Działalność Społeczna został Ksiądz Edward Rysztowski - Proboszcz Parafii Św. Rodziny w Elblągu, Przewodniczący Katolickiego Ruchu Antynarkotycznego KARAN Oddział w Elblągu. Za Działalność Oświatową i Naukową nagrodę otrzymała Pani Teresa Kubryń - Dyrektor Instytutu Pedagogiczno - Językowego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. W kategorii Inne nagrodę otrzymały Panie Marie – Claire Garreau oraz Jadwiga Hryniewicz – Elbląg ze Stowarzyszenia Oise – Elbląg. Nagrodę honorową otrzymał natomiast prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk - Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu.

Pełna Informacja o laureatach Nagród Prezydenta za rok 2019.

Koncert Noworoczny był również okazją do podsumowania minionego roku i zaprezentowania planów na najbliższe miesiące.

- „Jaki był dla miasta rok 2019? Na pewno był to rok trudny i bardzo pracowity. To także rok wyborczy. Przeżywaliśmy dwie kampanie wyborcze – do europarlamentu oraz do Sejmu i Senatu. Niestety realizacja wielu obietnic rządzących spadła na barki samorządów. W trakcie roku musieliśmy więc zmieniać budżet i dostosowywać go do możliwości finansowych i nałożonych na nas obciążeń – mowa tu między innymi o podwyżkach dla nauczycieli, na które nie otrzymaliśmy wystarczających środków. Pomimo tych trudności udało nam się zrealizować wiele ważnych przedsięwzięć. Zgodnie z moim priorytetem, który postawiłem sobie obejmując przed pięciu laty urząd prezydenta, obniżyliśmy zadłużenie miasta. Na koniec bieżącego roku wyniosło ono 301,2 mln zł. Przypomnę, że kiedy obejmowałem urząd Prezydenta, Elbląg był jednym z najbardziej zadłużonych miast w Polsce – w planie finansowym na rok 2015 pozostawionym przez poprzednika dług wynosił prawie 370 mln złotych. Miasto nie miało praktycznie płynności finansowej.
W roku ubiegłym zapadły także ważne decyzje dla Elbląga na szczeblu krajowym. Rozpoczęły  się prace związane z budową kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślną. To ogromna szansa na rozwój Elbląga i całego regionu. Drugą bardzo dobrą informacją jest wybór Elbląga, jako jednego z pięciu miast w Polsce, do Programu Fabryka. Dzięki temu na Wyspie Spichrzów powstanie biurowiec pod nowoczesne usługi. W listopadzie w Warszawie wraz z Agencją Rozwoju Przemysłu podpisaliśmy jako pierwsi w Polsce dokumenty
o powołaniu spółki, która  będzie realizowała tę inwestycję” – zaznaczył Prezydent.

Pełna treść wystąpienia Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego.

Galę uświetnił koncert „W rytmie swingu” w wykonaniu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej wraz z wokalistami Anastazją Simińską i Łukaszem Reksem.

Galeria zdjęć