Biblioteka Elbląska odzyskała swój blask

Biblioteka Elbląska odzyskała swój blask

Biblioteka Elbląska odzyskała swój blask - Biblioteka Elbląska odzyskała swój blask

Zakończyła się realizacja pierwszej części projektu pn. „Adaptacja Biblioteki Elbląskiej – obiektu dziedzictwa kulturowego o potencjale turystycznym – Etap I”. Za ponad 7 mln złotych wykonane zostały prace budowlano-konserwatorskie, które zabezpieczają zabytkowy obiekt przed niszczeniem i degradacją oraz stworzyły nowe miejsce dla elblążan i turystów do spędzania czasu wolnego i korzystania z oferty Biblioteki.

 

- Bardzo się cieszę, że obiekt Biblioteki Elbląskiej przeszedł tak gruntowną modernizację. Jest to jeden z trzech projektów, który realizujemy w naszych instytucjach kultury. Niedawno zakończyła się modernizacja budynku Muzeum, trwają również prace w Centrum Sztuki Galeria El. Na pewno nie bylibyśmy w stanie zrealizować tych przedsięwzięć gdyby nie pozyskane fundusze unijne, za które chciałbym bardzo serdecznie podziękować Panu Marszałkowi Gustawowi Brzezinowi Dziękuję również wszystkim, dzięki którym prace budowlano-konserwatorskie w obiekcie Biblioteki Elbląskiej zostały zrealizowane, a mieszkańców zapraszam do korzystania z tego wspaniałego miejsca – podkreślał podczas oficjalnego podsumowania I etapu Prezydent Witold Wróblewski.

- Gratuluję serdecznie realizacji tego przedsięwzięcia. Na całe województwo na tego typu działania mieliśmy ok. 100 mln złotych, z których jedna piata, czyli ok. 20 mln trafiło właśnie do Elbląga. To świadczy o bardzo dobrych projektach – mówił Zbigniew Cieciuch Dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.
Zakres prac obejmował konserwację i ochronę zabytkowego zespołu budynków wraz z zagospodarowaniem terenu dziedzińca, w tym między innymi: renowację elewacji obiektu, remont trzech nadproży nad wejściami do obiektu, wymianę ceramicznego pokrycia dachów, wykonanie kanalizacji deszczowej, wykonanie drenażu opaskowego, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, iluminację obiektu oraz konserwację pozostałości średniowiecznych murów na dziedzińcu.

- Ogród Biblioteki ma być i teraz mam nadzieję będzie miejscem, w którym elblążanie i turyści będą chcieli przebywać z daleka od zgiełku. To miejsce jest wymarzone do różnego rodzaju działań kulturalnych, edukacyjnych – podkreślał Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej.

Inwestycję wykonał Zakład Usług Budowlanych „MYTYCH” Sp. z o. o. Realizacja przedsięwzięcia kosztowała 7 058 345 zł, z czego 5 868 079 zł. pochodzi z dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

W drugim etapie projektu w podziemiach zabytkowego obiektu Biblioteki powstanie interaktywna wystawa dawnej książki i prasy – ELKAMERA w celu promocji i zachowania dziedzictwa kulturowego, tj.: ruchomych zbiorów zabytkowych biblioteki (rękopisy, starodruki i inkunabuły), nieznanej historii zabytkowego zespołu obiektów Biblioteki Elbląskiej oraz Kanału Elbląskiego. Całkowita wartość projektu to 8.840.307,57 zł, z czego dofinansowanie z funduszy unijnych wynosi 7.505.421,13 zł.

Galeria zdjęć