Rok Pionierów i 70 rocznica Sprawy Elbląskiej

Rok Pionierów i 70 rocznica Sprawy Elbląskiej

Rok Pionierów i 70 rocznica Sprawy Elbląskiej - Rok Pionierów i 70 rocznica Sprawy Elbląskiej

Rok 2019 został w Elblągu uchwalony Rokiem Pionierów. W bieżącym roku przypada również 70 rocznica Sprawy Elbląskiej.  O tym jak będziemy obchodzili te ważne w historii miasta i mieszkańców wydarzenia mówili podczas wspólnej konferencji prasowej Prezydent Witold Wróblewski i Przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk.

- W styczniu Rada Miejska podjęła jednogłośnie uchwałę o ustanowieniu roku 2019 Rokiem Pionierów. Chcieliśmy w ten sposób zarysować naszą tożsamość  po roku 1945, spotkać się z ludźmi, którzy mogliby nam o tej historii opowiedzieć - mówił Antoni Czyżyk Przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.

W celu wypracowania programu obchodów Roku Pionierów Prezydent powołał zespół, w skład którego weszli przedstawiciele różnych środowisk i instytucji.

- Odbyły się już pierwsze spotkania. Ustaliliśmy, że w Elblągu żyje jeszcze jeden z Pionierów, spotkaliśmy się też z rodzinami pozostałych. Na przełomie października i listopada planowana jest  konferencja z ich udziałem.  Konferencja będzie uzupełniona wystawą pamiątek i zdjęć po Pionierach. Planujemy też wydanie materiałów związanych z pionierami - w tym filmu i publikacji oraz wybicie okolicznościowego medalu – podkreślił Prezydent Witold Wróblewski.

- W związku z przygotowywaną wystawą chcemy zaapelować do osób, które posiadają pamiątki oraz spisane lub nagrane wspomnienia o ich wypożyczenie. Chcemy zgromadzić jak największą liczbę świadectw z tamtego okresu. Prosimy o zgłaszanie się do Departamentu Promocji, Kultury i Turystyki – apelował Adam Jocz, dyrektor Departamentu Promocji, Kultury i Turystyki.

Nawiązaniem do uchwały Rady Miejskiej będzie również realizowany przez CSE Światowid projekt, który otrzymał dofinansowanie w ramach ministerialnego programu Patriotyzm jutra.

- W ramach niego będą realizowane filmy ze wspomnień z pionierami i ich rodzinami oraz powstaną scenariusze lekcji edukacyjnych, dzięki którym dzieci i młodzież będą uczyć się historii i tożsamości naszego miasta – zaznaczył Antoni Czyżyk.

Zespól przygotował również program obchodów 70 rocznicy Sprawy Elbląskiej. Rozpoczną się one już 30 maja i potrwają do 17 lipca br.

-W ramach obchodów odbędą się prelekcje, projekcja filmu związanego z tematyką w ramach cyklu „Elbląg na dużym ekranie”. W ramach organizowanych „Drzwi Otwartych Zakładu Produkcji Turbin” oraz Dni Elbląga odbędzie się zwiedzanie hali A20 połączone z wystawą tematyczną poświęconą Sprawie Elbląskiej. Na hali A20 GE Power odbędzie się również prezentacja fragmentów filmu z nagrania spektaklu pt. „Matnia –sprawa elbląska” w wykonaniu aktorów Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu – wymieniał Prezydent Witold Wróblewski.

17 lipca natomiast odbędą się  uroczystości przy pomniku na skwerze Ofiar Sprawy Elbląskiej oraz konferencja naukowa.

Rok Pionierów i 70 rocznica Sprawy Elbląskiej

Rok Pionierów i 70 rocznica Sprawy Elbląskiej - Rok Pionierów i 70 rocznica Sprawy Elbląskiej

Rok Pionierów i 70 rocznica Sprawy Elbląskiej

Rok Pionierów i 70 rocznica Sprawy Elbląskiej - Rok Pionierów i 70 rocznica Sprawy Elbląskiej