Propozycje wycieczek

Elbląg – Jagodna – Kamienica. - Nadbrzeże – Suchacz – Kadyny – Łęcze – Próchnik – Elbląg.

Elbląg -  Nadbrzeże - Pomnik na miejscu filii podobozu Stutthof Hopehill (zapoznanie uczestników z historią podobozu i ludzi w nim więzionych przez hitlerowców) - Suchacz pomnik (zapoznanie uczestników z historia bitwy morskiej z krzyżakami na wodach Zalewu Wiślanego) - Kadyny (zwiedzanie stadniny koni, pałacu i parku przypałacowego) - spacer na wzgórze klasztorne - spotkanie z franciszkaninami - zwiedzanie klasztoru i kościoła - spotkanie przy ognisku - gawęda na temat historii Kadyn, historii klasztoru i jego odbudowy (ok. 0,5 km) - zwiedzanie wytwórni ceramiki. Przejazd do miejscowości Łęcze. Konynuacja opowieści o Prusach - wskazanie świętego miejsca Prusów. Omówienie historii powstania kościoła w Łęczach i roli. Kompanii Wschodniej z XVIw. Wskazanie jedenego z nielicznych już domów podcieniowych i omówienie stylu zabudowy wiejskiej. W drodze powrotnej omówienie typów wiatraków przy wskazaniu ruin wiatraka holenderskiego. Próchnik - zwiedzanie zespołu chat podcieniowych oraz zwiedzanie kościoła. Powrót do Elbląga.


Długość trasy wycieczki - ok. 60 km

Czas trwania - ok. 9 godz. (od 8:00 do 17:00)


Opracowanie: Jan Klatt

Elbląg - Bażantarnia - Elbląg

Czas trwania wycieczki ~ 5 godzin.

Trasa: Punkt zbiórki przy pętli tramwajowej linii nr 2 - start przy mostku nad Kumielą (przy białej topoli) w miejcu rozpoczęcia szlaku żółtego - „Okólnego", następnie wędrówka tym szlakiem koło młyna „Leśne Oko" aż do skrzyżowania ze szlakiem niebieskim „Okrężnym". Przejście do wiaty „Ewa" do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym „Kopernikowskim". Powrót szlakiem czerwonym na polanę - boisko obok restauracji „Myśliwska" . W czasie przejścia dla sprawnych i lubiących chodzić po górach propozycja wejścia na wzniesienie "Belweder" (123 mnpm.). Na koniec wędrówki wejście na Górę Chrobrego skąd roztacza się piękny widok na panoramę miasta i okolicę. Stamtąd powrót na polanę – boisko, gdzie przy ognisku następuje zakończenie wędrówki po szlakach Bażantarni.

Opracowanie: Jan Klatt

Trasa: Elbląg - Stegna - Krynica Morska - Piaski - Elbląg

Elbląg (wyjazd o godz. 8.00) przejazd do Stegny (zwiedzanie kościołka z końca XVII w. o konstrukcji szkieletowej, domy drewniane, domu holenderskiego. Przejazd do Jantaru i zwiedzenie fermy strusi afrykańskich) - przejazd do Krynicy Morskiej (zwiedzanie miasteczka, wejście na wieżę latarni morskiej, rajd pieszy ok. 2 km na najwyższą wydmę Mierzei Wiślanej zwaną Wielbłądzim Garbem (48 m n.p.m.) i zwiedzanie portu rybackiego nad Zalewie Wiślanym.) - przejazd do miejscowości Piaski ( zwiedzenie wybrzeża klifowego od strony Zalewu Wiślanego, Zielonej Szkoły w Piaskach (ognisko na wskazanym miejscu przy szkole}. Pieczenie kiełbasek oraz gry, zabawy konkursy dotyczące wiedzy o morzu. Spacer nad morze i zwiedzenie rybaczówki).

Długość trasy wycieczki ok. 250 km.

Czas trwania ok. 10 godzin.


Opracowanie: Jan Klatt

Trasa: Elbląg- Malbork- Sztum-Sztumska Wieś- Kwidzyn- Miłosna- Janów- Elbląg

Elbląg – Przejazd przez Stare Pole, Malbork i Gościszewo do Sztumu – zwiedzanie zamku, kościoła i parku nad jeziorem Białym w Sztumie – przejazd do Sztumskiej Wsi – pod pomnikiem obok kościoła przedstawienie uczestnikom historii podpisania traktatu ze Szwedami w Sztumskiej Wsi z okresu wojen Polsko – Szwedzkich – przejazd do Kwidzyna, zwiedzanie katedry, zamku i miasta – przejazd do Miłosnej – zwiedzanie zabytkowej stadniny koni – zwiedzanie rezerwatu „Kwidzyńskie Ostnice” – Las Miłosna– przejazd do Janowa – zwiedzanie Izby Pamięci poświęconej działaczom plebiscytowym – obiad w stołówce szkolnej – spotkanie z nauczycielami i młodzieżą miejscowej szkoły - Przejazd do Elbląga – zakończenie imprezy.

Długość trasy wycieczki - ok. 180 km

Czas trwania – ok. 10 godz. (od 8:00 do 18:00)


Opracowanie: Jan Klatt

Trasy rajdu:

Trasa nr 1.
Krasny Las – leśna drogą – Próchnik - zakończenie rajdu 6 km

Trasa nr 2
Rubno Wlk. – drogą przez Modrzewinę – Próchnik - zakończenie rajdu 4 km

Trasa nr 3
Kamienica Elbląska – Kamionek – Kolonia Kamionek Wlk – Próchnik - zakończenie rajdu 6 km

Trasa nr 4
Dla osób na wózkach Przystanek ZKM Jelenia Dolina – szosą – Próchnik – zwiedzanie zespołu chat podcieniowych – zwiedzanie kościoła - zakończenie rajdu. 3 km


Opracowanie: Jan Klatt