Złoty medal Michelusa na 87. Mistrzostwach Polski seniorów (BOKS).

boks

boks - boks


Dziesięcioma walkami o tytuł Mistrza Polski seniorów 2016 zakończyło się tygodniowe święto kibiców boksu olimpijskiego. W tym roku to Sokółka była organizatorem ostatniej, najważniejszej imprezy rangi Mistrzostw Polski w boksie. Warmię i Mazury reprezentowało siedmiu pięściarzy z dwóch elbląskich klubów bokserskich, w tym trzech zawodników UKS Kontra Elbląg. Seniorska ekipa z Kontry to Paweł Czajka (60 kg), Dawid Michelus (64 kg) oraz Kacper Piegdoń (+91 kg).

Tylko jeden z pięściarzy z naszego województwa dotarł do strefy medalowej. Największe oczekiwania i nadzieje sztab szkoleniowy elbląskiego klubu wiązał z Michelusem, który na tej prestiżowej imprezie bronił mistrzowskiego tytułu z roku ubiegłego, tym razem w wyższej kategorii wagowej. Pięściarz z Elbląga nie zawiódł i stoczył trzy zwycięskie pojedynki w drodze po złoty medal. W drugim i trzecim starciu Mistrzostw miał trudne przeprawy i jego organizm odczuwał trudy całego turnieju, tym bardziej,że od pierwszego pojedynku walczył z silnie poparzoną lewą ręką. Pierwszą walkę w ćwierćfinale Michelus stoczył z zawodnikiem WKS Sokół Piła Pawłem Piotrowskim, z klubu, w którym zaczynał swoją karierę pięściarską. Pojedynek zakończył sie jednogłośnym zwycięstwem Michelusa.Drugie, półfinałowe starcie doprowadziło do konfrontacji Dawida z zawodnikiem z BKS Hetman Białystok, który w ringu odnosił największe sukcesy w kategorii wiekowej junior Krystianem Sielawą, min. brązowym medalistą Mistrzostw Europy, a jednocześniez jednym z głównych faworytów Mistrzostw w wadze 64 kg. Po wyrównanej walce w dwóch pierwszych odsłonach tego pojedynku Michelus nie dał szans na wygranie trzeciej rundy swojemu rywalowi i wygrał tą walkę na punkty 3:2. W finale spotkał się z pięściarzem Champion Chojnów powiat Legnicki Łukaszem Niemczykiem, który wcześniej wyeliminował Michelusa z dalszej rywalizacji w walce półfinałowej tegorocznych Młodzieżowych Mistrzostw Polski. Tak więc Dawid chciał wziąć rewanż na rywalu na sokólskim ringu. Determinacja i presing na rywalu pięściarza z Elbląga zdecydowały o jego jednogłośnym zwycięstwie i pozwoliło na obronę tytułu Mistrza Polski seniorów w boksie w roku 2016 w nowej kategorii wagowej, co niezmiernie cieszy trenerów Kontry  i motywuje do dalszej, wspólnej pracy szkoleniowej.

Gorzej zakończyła sie rywalizacja dwóch pozostałych zawodników UKS Kontra .Paweł Czajka, który postanowił kontynuować pięściarską przygodę po blisko sześcioletniej przerwie spotkał się w pojedynku eliminacyjnym z utytułowanym zawodnikiem Patrykiem  Trochimiakiem (DOZB Wrocław), który wygrał to stacie z naszym zawodnikiem niejednogłośnie 4:1.

Natomiast Kacper Piegdoń, który po raz pierwszy wystartował w kategorii wiekowej senior pechowo wylosował w pierwszej walce eliminacji faworyta kategorii wagowej + 91 kg, zawodnika organizatora imprezy Pawła Wierzbickiego. Doświadczenie i lepsze wyszkolenie techniczne pięściarza z Sokółki zdecydowały o zakończeniu tej walki przed czasem. Wierzbicki ostatecznie obronił tytuł Mistrza Polski seniorów w wadze superciężkiej.

Zarówno Czajka jak i Piegdoń wyciągnęli naukę ze stoczonych pojedynków, co  zmotywowało ich do większej pracy przed rywalizacją w Mistrzostwach Polski w roku 2017 .

Zestwienie i wyniki walk:

Waga 60 kg -ELIMINACJE
Paweł Czajka (UKS Kontra Elbląg) - Patryk Trochimiak (DOZB Wrocław)  1 : 4

Waga 64 kg
ĆWIERĆFINAŁ
Dawid Michelus (UKS Kontra Elbląg) - Paweł Piotrowski (WKS Sokół Piła) PKT 5:0
PÓŁFINAŁ
Dawid Michelus (UKS Kontra Elbląg) - Krystian Sielawa (BKS Hetman Białystok)PKT 3 :2
FINAŁ
Dawid Michelus (UKS Kontra Elbląg) - Łukasz Niemczyk (Champion Chojnów powiat Legnicki) PKT 5:0

Waga +91 kg - ELIMINACJE
Kacper Piegdoń (UKS Kontra Elbląg) - Paweł Wierzbicki (UKS Boxing Sokółka) TKO 2 R.


Krzysztof Stemplewski (UKS Kontra Elblag)