Biegacze z mapami rozpoczęli nowy sezon

biegi

biegi - biegi


Po kilkumiesięcznej przerwie ponownie na trasy powrócili miłośnicy Biegów na Orientację. W pierwszych w nowym sezonie zawodach, organizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu oraz EKO Gryf przy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, na trasie w elbląskiej Bażantarni rywalizowało prawie pięćdziesięciu zawodników.
 
Zawody odbyły się przy wymarzonej jesiennej, ciepłej pogodzie, co miało znaczący wpływ na frekwencję. Punktualnie o godz. 10.00 nastąpił wspólny strat wszystkich zawodników. Był to bieg na orientację tzw. „scorelauf” tzn. „biegaj i licz”.  Wszyscy zawodnicy w ciągu godziny musieli zaliczyć jak najwięcej Zielonych Punktów Kontrolnych na bazie, których odbyły się te zawody. Każdy z biegaczy indywidualnie planował trasę oraz kolejność zaliczania punktów, tak aby zmieścić się w czasie. Każde przekroczenie limitu skutkowało zabraniem jednego punktu.

Największą frekwencją może poszczycić się kategoria szkół ponadgimnazjalnych chłopców, gdzie na starcie stanęło 17 zawodników. Z tego grona najlepiej poradził sobie Rafał Kornacki z Kamionka Wielkiego, który na mecie wyprzedził, innego zawodnika z Kamionka Wielkiego, Patryka Dawczaka. Na najniższym stopniu podium stanął Karol Mrozek z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku. Najlepiej z elblążan wypadł Marcin Głębicki. Uczeń Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych jako szósty przekroczył linię mety.

Równie ciekawie było wśród przedstawicielek płci pięknej, gdzie do rywalizacji stanęło siedem kobiet. Wszystkie panie reprezentowały nasze miasto, a zwyciężyła Janina Banach. Tuż za nią znalazła się Agnieszka Bundz, a trzecie miejsce przypadło Monice Typańskiej. Natomiast sześć pań wystartowało w kategorii szkół gimnazjalnych. Z trasą i punktami kontrolnymi najlepiej poradziła sobie uczennica Gimnazjum nr 7 Julia Typańska. Drugie miejsce zajęła Anna Siemiona (Gimnazjum nr 7 w Elblągu), a trzecie Monika Skoplak z Gimnazjum nr 3 w Elblągu.

Wśród mężczyzn, tym razem prym wiedli znani z poprzednich sezonów Piotr Światkowski i Andrzej Patrejko. Pierwszy z nich to ubiegłoroczny triumfator w kategorii mężczyzn, natomiast drugi znalazł się w ścisłej czołówce klasyfikacji generalnej ubiegłorocznego Grand Prix Elbląga. Obaj panowie na starcie nowego sezonu stoczyli ciekawy i zacięty pojedynek. Tym razem lepszy okazał się Andrzej Patrejko, który nieznacznie wyprzedził drugiego na mecie Piotra Światkowskiego. Na trzecim miejscu rywalizację wśród mężczyzn ukończył Mateusz Gagjew.

- W zawodach uczestniczyły zarówno dzieci jak i młodzież szkolna oraz dorośli, gdyż bieg na orientację jest sportem dla każdego - wyjaśnia Bolesław Czechowski z EKO Gryf Elbląg. - Na wysokości zadania stanęła tradycyjnie restauracja Myśliwska przygotowując dla uczestników gorącą grochówkę. Po zakończeniu rywalizacji sportowej odbyło się wręczenie dyplomów oraz rozlosowano karnety na lodowisko Helena oraz monografię „Historia 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej”. Tradycyjnie podziękowania należą się Kazimierzowi Sulżyckiemu za przygotowanie trasy.

Kolejne zwody, II runda VII edycji Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację, rozegrane zostaną w sobotę, 7 listopada w Bażantarni. Zbiórka przy restauracji Myśliwska. Przyjmowanie zgłoszeń drogą mailową (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub w dniu imprezy w biurze zawodów w godzinach 9:30-9:45. Start zaplanowano na godz. 10:00. Więcej informacji o zawodach, wyniki, terminarze, punktacje generalną oraz galerie zdjęć, można znaleźć na stronie internetowej MOSiR w zakładce Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację.
Tekst i fot. MOSiR