240 biegaczy na orientację w II Pucharze Elbląga

biegi

biegi - biegi
12 i 13 września br. odbył się II Puchar Elbląga w Biegu na Orientację. Był to jednocześnie Puchar Pomorza i Kujaw, Puchar Pomorza, Puchar im. Marka SZREDELA /w M-55/. Honorowym patronatem objął zawody Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.  

W biegach wzięła udział rekordowa ilość uczestników, bo aż 240 zawodników z całej północnej Polski, w tym tradycyjnie goście z Obwodu Kaliningradzkiego.

Pierwszy dzień rozgrywany był na mapie „PROCHOWNIA” /na północ od budowanej strzelnicy garnizonowej/ i chociaż teren był bardzo trudny do orientacji, nie sprawił uczestnikom większych trudności. Trudniejszym przeciwnikiem okazały się szerszenie, które mimo ostrzeżeń organizatorów zaatakowały zawodników w innych miejscach. Sytuacja była dość poważna, ale została oponowana przez organizatorów i służby medyczne.

Jednocześnie w tym samym dniu na Elbląskim Starym Mieście odbyła się impreza p.n. „ELBLĄSKA STARÓWKA WIECZOROWĄ PORĄ"- najpiękniejsze stare miasto w Polsce – bieg sprinterski /popularyzacyjny/. Bieg ten odbył się na nowej mapie „ELBLĄSKA STARÓWKA” w skali 1:3000. Punkty kontrolne ustawione były w bardzo ciekawych historycznie punktach, bo przy pomniku PIEKARCZYKA, a nawet pod wejściem do redakcji „DZIENNIKA ELBLĄSKIEGO”. W zawodach wzięła udział duża grupa podopiecznych WARSZTATÓW TERAPII ZAJĘCIOWEJ z ul. Saperów, którzy wykonali dla zwycięzców poszczególnych kategorii nagrody w postaci symboli naszego miasta, czyli Bramy Targowej i Piekarczyka (techniką witrażową). Nagrody wręczono w centrum zawodów na scenie przy tawernie TORTUGA.   

Wykonana w bardzo dużej skali (1:2 500) mapa „ELBLĄSKA STARÓWKA” wraz ze zdjęciami i opisami poszczególnych obiektów z okresu przedwojennego na odwrotnej stronie będzie wkrótce dostępna w informacji turystycznej.  
   
W drugim dniu rozgrywanym w BAŻANTARNII było już zdecydowanie łatwiej. Puchary Prezydenta dla najlepszych klubów zdobyli.
I miejsce- UKS „SIÓDEMKA” - RUMIA,
II miejsce- UKS „AZYMUT 45” - GDYNIA,
III miejsce – „BŁYSKAWICA” - WAŁCZ

Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Elbląg dla zwycięzcy najliczniej obsadzonej kategorii /M-21/ zdobył:
Maciej HEWELT- UKS „AZYMUT 45” - GDYNIA

Puchar Dowódcy 16 PDZ dla zwycięzcy kategorii K-35/40 zdobyła:
Beata NOWAK- UKS „SIÓDEMKA” - RUMIA,

PUCHAR im. Marka SZREDELA /w M-55/ zdobył:
Sergei MOVKO - OK. KALININGRAD

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali dyplomy, medale oraz pamiątkowe upominki ufundowane przez Nadleśnictwo ELBLĄG i Urząd Miejski. Medale i puchary wręczał Pan Nadleśniczy Nadleśnictwa Elbląg Mariusz POTOCZNY. Trzeba zaznaczyć, że zawody odbywały się w leśnym kompleksie promocyjnym „LASY ŻUŁAWSKO-ELBLĄSKIE”. Ponadto gościnna restauracja „MYŚLIWSKA” każdemu uczestnikowi zawodów zafundowała smaczna grochówkę.

Organizatorzy, czyli ELBLĄSKI KLUB ORIENTEERINGU GRYF PRZY 16 Batalionie Dowodzenia 16 POMORSKIEJ DYWIZJI ZMECHANIZOWANEJ dziękują wszystkim za udzielona pomoc i wsparcie. Biegi na orientację może uprawiać każdy chętny. Jest to sport o charakterze masowym i powszechnym, poczynając od dzieci /do lat dziesięciu pod opieką rodzica lub opiekuna/ do stulatków. Oczywiście każdy startuje w swojej kategorii wiekowej. Tereny Wysoczyzny Elbląskiej są zaliczane do najlepszych nie tylko w Polsce, ale i w Europie do uprawiania tej dyscypliny sportu. Dlatego w tutejszych imprezach startują nasi sąsiedzi ze Skandynawii, Obwodu Kaliningradzkiego, Litwy i Białorusi. Dla zawodników są dostępne dwie mapy z tzw. „zielonymi punktami kontrolnymi”, które powstały przy wsparciu Nadleśnictwa Elbląg - to stacjonarne punkty kontrolne wkopane w terenie i opisane na mapie. Warunki do treningów są więc idealne, a mapy dostępne w informacji turystycznej oraz na stronie naszego klubu, gdzie dostępne są także wyniki zawodów i inne informacje: www.ekogryf.elblag.pl       

Zapraszamy wszystkich biegaczy i sympatyków orienteeringu do miłego spędzenia czasu z mapą i kompasem. Już 26 września odbędzie się marszobieg na orientację z okazji wojewódzkich obchodów ŚWIATOWEGO DNIA TURYSTYKI. /start- od godz. 10.00 BAZANTARNIA/. A w październiku kolejna bo już VII edycja GRAND PRIX ELBLAGA w biegu na Orientację.

biegi

biegi - biegi

biegi

biegi - biegi