Mistrzostwa Europy Seniorów 2015 r. (boks)

boks

boks - boks

Mistrzostwa Europy Seniorów w boksie, które miały odbywać się w Sofii zostały w ostatniej chwili przeniesione do Samokowa (ok. 60 km od stolicy Bułgarii). Jak wcześniej informowaliśmy barwy naszego kraju reprezentuje m.in. Dawid Michelus (60 kg) z elbląskiej Kontry. Z ringu Mistrzostw Europy dotarły do nas dobre i ... gorsze wieści.

Dobra wiadomość to ta o pierwszej eliminacyjnej wygranej walce Michelusa podczas Mistrzostw Europy Seniorów, którego przeciwnikiem był Artjoms Ramlavs z Łotwy. Dawid Michelus jako jedyny z ekipy polskiej wygrał pojedynek w pierwszym dniu imprezy.

Na początku pierwszej rundy Michelus aktywnie pracował lewą ręką i kończył akcje prawym ciosem na korpus, ale Łotysz nawet przez chwilę nie chciał włączyć "wstecznego" biegu. Polak boksował  bardzo rozważnie i pod koniec pierwszego starcia uzyskał przewagę, która pozwoliła mu zapisać tę rundę na swoją korzyść.

Tuż po gongu w drugiej rundzie Michelus pięknie "przywitał" Ramalovsa obszernym lewym sierpowym, jednocześnie szukał ciekawych rozwiązań w ofensywie, ale musiał być cały czas czujny. Dawid na 12 sekund przed końcem dostał chyba zbyt pochopne ostrzeżenie od sędziego ringowego za ataki głową, co mogło skomplikować sytuację na kartach punktowych. Jednocześnie ostrzeżenie otrzymał jego przeciwnik.

W ostatniej rundzie tego pojedynku Michelus próbował wojować, tak jak robił to wielokrotnie w startach w World Series of Boxing, ale Łotysz nie bał się takich wymian. Po ostatnim gongu Dawid podniósł ręce w górę w geście zwycięstwa, bo faktycznie był lepszy od bitnego rywala. Również sędziowie opowiedzieli się za zwycięstwem Polaka. Aktualny mistrz Polski w wadze lekkiej pokonał  pierwszą przeszkodę i awansował dalej.

Gorsza wiadomośc to ta, że kolejnym rywalem Dawida Michelusa na Mistrzostwach Europy w Samokowie będzie Joseph Cordina z Walii. W pierwszym swoim starcie wypunktował on Węgra Rolanda Galosa. Drugi eliminacyjny bój z udziałem Dawida odbędzie się w najbliższy wtorek 11 sierpnia. Cordina będzie zdecydowanie trudniejszym rywalem dla Michelusa od Łotysza Artjomsa Ramalovsa. 23-letni Brytyjczyk mierzy 175 cm wzrostu, dysponuje dobrą szybkością i skutecznym, twardym lewym prostym. W ubiegłym roku wywalczył w Glasgow brąz Commonwealth Games. W 2012 roku sięgnął po brąz mistrzostw Europy U-22. Cordina walczył również w Polsce, bo w 2013 roku gościł w Warszawie podczas turnieju im. Feliksa Stamma. Startował także w rozgrywkach World Series of Boxing w barwach British Lionhearts.

Mamy nadzieję, że jeśli Dawid będzie w stanie podejść do tej walki z tzw. "chłodną" głową i będzie spokojnie prowadził pojedynek według swojego scenariusza ma szansę pokonać trudnego rywala. Trzymamy za to kciuki!

Kamil Stemplewski (UKS Kontra Elbląg)