Co warto wiedzieć przed Biegiem Niepodległości

baner

baner - baner

W najbliższy poniedziałek, 11 listopada, miłośnicy biegania wspólnie świętować będą odzyskanie przez Polskę niepodległości. Na trasie VI Elbląskiego Biegu Niepodległości zobaczymy ponad tysiąc zawodniczek i zawodników rywalizujących w Biegu Głównym, Sztafetach oraz Małym Biegu Niepodległości.

Sześciuset biegaczy w biegu głównym oraz pół tysiąca młodych zawodników weźmie udział w tegorocznym Biegu Niepodległości. Frekwencja tradycyjnie dopisała, a to oznacza, że w poniedziałek czeka nas kolejne święto biegowe w naszym mieście. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje jakie powinni wiedzieć uczestnicy Biegu Niepodległości.

Biuro zawodów i odbiór pakietów
Będzie się mieściło w siedzibie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Karowej 1 w sali konferencyjnej. Po odbiór pakietów startowych organizatorzy zapraszają już w niedzielę (10 listopada) w godz. 10.00-15.00 i w poniedziałek w godz. 9.00-13.00 (pakiety dla dzieci będą wydawane do godz. 10.40). Zachęcamy do jak najszybszego odbioru pakietów. Aby odebrać pakiet startowy należy zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. W tym roku także będzie możliwość odbioru pakietu startowego za innego uczestnika biegu. W tym wypadku należy stawić się w biurze zawodów z oświadczeniem i upoważnieniem podpisanym przez osobę startującą w biegu (wzór oświadczenia do pobrania TU) oraz ksero dowodu osoby startującej (do wglądu). Natomiast za osoby niepełnoletnie, startujące w Biegu Głównym, Sztafetach czy też Małym Biegu Niepodległości, pakiet startowy może odebrać jedynie osoba dorosła - rodzic bądź też prawny opiekun.
W tym samym budynku będzie mieścił się depozyt (w Sali do tenisa stołowego), a biegacze będą mogli skorzystać z szatni i pryszniców.

Nagrody i posiłek
Każdy uczestnik Biegu Głównego oraz Sztafet otrzyma pakiet startowy, a na mecie – pamiątkowy medal i posiłek. Posiłki oraz ciepła herbata wydawane będą w budynku lodowiska Helena w pomieszczeniu obok biura zawodów. Dla najlepszych w klasyfikacji open i poszczególnych kategoriach wiekowych przewidziano nagrody finansowe (od 300 do 50 zł) oraz puchary i statuetki. Nagrody pieniężne płatne będą bezpośrednio po ceremonii zakończenia biegu. Zwycięzcy poszczególnych kategorii zobowiązani będą do wypełnienia stosownego formularza. Klasyfikacja generalna nie dubluje się z klasyfikacjami wiekowymi. Pierwsze trzy Sztafety otrzymają pamiątkowe puchary.

Dystanse i trasa
Uczestnicy VI Elbląskiego Biegu Niepodległości startują na dystansie 10 km (bieg główny, trzy pętle) i w rywalizacji trzyosobowych sztafet (3 razy 3333 m). Wszyscy startują razem – o godz. 13.30. Start i meta będą zlokalizowane na ul. Teatralnej, a trasa pętli będzie biegła ulicami: Teatralną, Robotniczą, Pocztową, Rycerską, Tysiąclecia, Hetmańską, 12 Lutego, Armii Krajowej (tzw. agrafka), ponownie 12 Lutego i Teatralną (koniec 1 pętli). Przy starcie i mecie będą znajdowały się punkty z wodą. Limit czasu na ukończenie biegu wynosi 1 godzina 30 minut.
Zobacz trasę biegu.

Pacemakerzy
Podobnie jak w Biegu Piekarczyka pobiegnie czworo pacemakerów. Są to osoby nadające tempo podczas zawodów, które biegną w taki sposób, aby osiągnąć określony czas na mecie. W VI Elbląskim Biegu Niepodległości jako pacemakerzy pobiegną: Rafał Gruchalski, Wojciech Bartnicki, Jarosław Mazur i Jakub Jabłoński. Będą oni prowadzili biegaczy na metę tak, aby osiągnąć czas 45, 50, 55 i 60 minut. Pobiegną w jaskrawo żółte, oznakowanych koszulkach. Będą mieli widoczny z daleka balon z oznaczeniem docelowego czasu.

Mały Bieg Niepodległości
O godz. 11 wystartuje Mały Bieg Niepodległości. Tradycyjnie są to krótkie wyścigi dla dzieci w wieku od roku do 16 lat. Uczestnicy Małego Biegu Niepodległości rywalizować będą na dystansach od 50 do 600 metrów. W zawodach weźmie udział pół tysiąca dzieci, których wcześniej zapisali rodzice. I to właśnie rodzice lub opiekunowie będą musieli przy odbieraniu pakietów startowych w biurze zawodów podpisać oświadczenie o zgodzie na start swojej pociechy. Każde dziecko, które ukończy bieg otrzyma na mecie medal, taki sam jak uczestnicy Biegu Głównego.
Szczegółowy program Małego Biegu Niepodległości.

Dodatkowe akcje
Co roku w trakcie trwania imprez biegowych organizatorzy starają się wesprzeć różne akcje, mające na celu pomoc dla osób chorych, potrzebujących czy młodych sportowców. Tym razem będą dwie tego typu akcje. Jedna to zbiórka pieniędzy dla młodej, zdolnej szachistki, Lidii Czarneckiej. Lidia stara się zebrać fundusze na wyjazd na Mistrzostwa Świata w szachach. Zbiórkę prowadzili będą wolontariusze z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Elblągu. Druga akcja to rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego, prowadzona we współpracy z Fundacją DKMS. Rejestracja ta będzie przeprowadzona w biurze zawodów, które będzie mieściło się w sali konferencyjnej Lodowiska Helena przy ul. Karowej 1 w niedzielę (10 listopada) od godz. 10 do godz. 15 oraz w poniedziałek od godz. 9 do godz. 13.30. Więcej szczegółów znajduje się w artykule na stronie MOSiR.

Parkingi oraz zakończenie zawodów
Organizatorzy apelują do kierowców o pozostawianie samochodów na parkingach przy basenie MOSiR przy ul. Robotniczej, parkingu Centrum Handlowego Zielone Tarasy, parkingu ZUS. Na czas trwania imprezy ulica Teatralna zostanie zamknięta dla ruchu. Utrudnienia w ruchu wystąpią także na pozostałych ulicach, po których będą biegli zawodnicy. Oficjalne zakończenie VI Elbląskiego Biegu Niepodległości wraz z wręczaniem nagród odbędzie się w budynku Lodowiska Helena przy ul. Karowej 1. Zakończenie planowane jest na godz. 15:30.
Zobacz mapę sytuacyjną.

Program VI Elbląskiego Biegu Niepodległości
niedziela, 10.11.2019
godz. 10 -15 – wydawanie pakietów startowych – biuro zawodów
poniedziałek, 11.11.2019
godz. 9-13 – wydawanie pakietów startowych – biuro zawodów
godz. 11-12.30 – starty do Małego Biegu Niepodległości
godz. 13.15 – rozgrzewka przed startem
godz. 13.30 – start do Biegu Głównego oraz Sztafet
godz. 14.15 – wydawanie posiłków dla zawodników
godz. 15.30 – dekoracja i nagradzanie zwycięzców biegu głównego oraz sztafet.

Organizatorami VI Elbląskiego Biegu Niepodległości są: Urząd Miejski w Elblągu oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Patronat honorowy nad imprezą objął Witold Wróblewski – Prezydent Elbląga.

Głównym sponsorem biegu są: Centrum Handlowe Ogrody i Biuro Nieruchomości American Home, a sponsorami strategicznymi: FLSmidth Maag Gear oraz Salon Łazienkowy Awangarda.

Sponsorami i partnerami biegu są: Lotto, Wawro Photography, Centrum Ubezpieczeń Expert, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Centrum Poligraficzne i Reklamowe Reproskan, North Fish, Braniewsko-Pasłęcki Bank Spółdzielczy z siedzibą w Pasłęku, Miejskie Centrum Wolontariatu w Elblągu, Wolność Fabryka Słodkości, Hotel Kahlberg.

Tekst i fot. MOSiR