Rowerowe odwiedziny pachnicowego parku

rowerem

rowerem - rowerem

Już w najbliższą niedzielę wyruszy pierwsza jesienna wycieczka rowerowa, której celem będzie Park Pachnicowy w Nowince koło Tolkmicka. Choć trasa tym razem nie będzie należała do najłatwiejszych, organizatorzy liczą na to, że uroki Wysoczyzny Elbląskiej przyciągną miłośników jazdy na rowerze.

Miejskie wycieczki rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW, Biuro Podróży Variustur, Urząd Gminy w Elblągu oraz Salon Rowerowy Wadecki.

Pierwsza jesienna wycieczka będzie prowadziła kolorowymi w swojej szacie drogami Wysoczyzny Elbląskiej. Niełatwa z uwagi na znaczne przewyższenia oraz udział dróg terenowych trasa długości około 54 km wymagać będzie od uczestników właściwego przygotowania technicznego oraz kondycyjnego.

- Park Pachnicowy to powstałe w roku 2013 podczas przebudowy drogi wojewódzkiej 503 miejsce ochrony zagrożonej wyginięciem pachnicy dębowej. Jest to chrząszcz objęty całkowitą ochroną. Nowatorski projekt wykorzystania ściętych pni drzew został zmaterializowany w postaci Parku Pachnicowego – informuje Marek Kamm z Działu Organizacji Imprez MOSiR.

W trakcie wycieczki przewidywane są krótkie przerwy na jedzenie, robienie zdjęć. Każdy z rowerzystów i rowerzystek powinien zadbać o dobry stan techniczny swojego roweru. Należy zabrać ze sobą podstawowe akcesoria rowerowe tj. dętkę, łatki, pompkę, klucze. Szczególnie zalecamy posiadanie kasku. Udział w wycieczce jest bezpłatny, a odbędzie się ona bez względu na pogodę. W razie zaistnienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych trasa zostanie odpowiednio zmodyfikowana.

Trasa: Elbląg – Jelenia Dolina – Ogrodniki – Pagórki – Przybyłowo – Nowinka – Tolkmicko – Kadyny – Suchacz – Nadbrzeże – Kamionek Wielki – Elbląg.

 – Organizatorzy zalecają jazdę na rowerach górskich (MTB) oraz trekingowych i gravelowych, wyposażonych w jak najszersze bieżnikowane opony i przerzutki. Prosimy także pamiętać o stosownym do poru roku ubiorze – przypomina Marek Kamm. – Kontynuując konkurs dla najaktywniejszych uczestników MWR, czyli uczestnictwo minimum w 7 wycieczkach, prosimy o zabranie swoich książeczek turystyki kolarskiej PTTK. Zwycięzcy konkursu zostaną wyłonieni w grudniu 2019 roku na podstawie pieczątek w książeczce wycieczek kolarskich PTTK – dodaje Marek Kamm z MOSiR.

Na trasie niedzielnej wycieczki nie zabraknie tradycyjnie także słodkiego wsparcia energetycznego. Tempo jazdy będzie bardzo spokojne, turystyczne, nie przekraczające 15 km/h. Zapraszamy wszystkich chętnych do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu!

START: 13 października o godzinie 10.00 z parkingu przy muszli koncertowej w Bażantarni. Powrót do Elbląga planowany jest około godziny 16.

Tekst i fot. MOSiR