Przed turniejem futsalu – przygotowania sportowe i organizacyjne

trener Andrzej Bianga

trener Andrzej Bianga - trener Andrzej Bianga

Kilka dni przed rozpoczęciem turnieju UEFA Futsal Euro rozmawiamy z trenerem naszej reprezentacji, którym jest Andrzej Bianga o przygotowaniach do rozgrywek. Kilka ważnych informacji organizacyjnych dotyczących wydarzenia przekazał również Paweł Guminiak, prezes zarządu ZKS Olimpia Elbląg.

Cel Reprezentacji - minimum drugie miejsce

PZPN wybrał nasze miasto na organizację turnieju eliminacyjnego UEFA Futsal Euro 2018, co o tym zdecydowało, co Związek brał pod uwagę wskazując Elbląg jako organizatora?

Andrzej Bianga: Myślę, że zdecydowała dobra oferta jaką przedstawił Elbląg w zakresie organizacji całego turnieju i to, że imprezy tej rangi nie było jeszcze w tym miejscu.

Przeprowadzacie dziś kolejny już trening, jak ocenia Pan szansę naszej reprezentacji w Turnieju, który rozpoczyna się w sobotę i jak ocenia Pan naszych przeciwników?

AB: Na elbląskiej hali trenujemy już od poniedziałku. Przed przyjazdem do Elbląga rozegraliśmy w Koszalinie sparing z reprezentacją Białorusi, który wypadł bardzo korzystnie, wygraliśmy 6:0. Jeżeli chodzi o nasze szanse, to trudno dywagować, każdy mecz będzie inny. Faworytem jest oczywiście Hiszpania, trudnym przeciwnikiem jest również Serbia, która w finale poprzednich Mistrzostw UEFA Futsal Euro 2016 zajęła czwarte miejsce, przegrywając z Kazachstanem. Nie lekceważy również Mołdawii. Spoglądając  na notowania drużyn jesteśmy na trzecim miejscu, po Hiszpanii i Serbii. Chcemy zając minimum drugie miejsce, aby wyjść z grupy i walczyć w barażach o awans do przyszłorocznych Mistrzostw.

Futsal jest widowiskową dyscypliną, gdzie pada dużo bramek, na którego z zawodników w czasie turnieju elblążanie powinni zwracać uwagę, kto będzie punktował?

AB: Nie chcę tu nikogo wyróżniać, to gra zespołowa, a nasi zawodnicy grają równo. Futsal jest techniczną, widowiskową grą, stąd jego duża popularność na naszym kontynencie. Liczymy, że dzięki Turniejowi i samej grze zawodników dyscyplina ta stanie się popularniejsza również w naszym regionie.

Choć pochodzi Pan z Gdyni, od ponad 30 lat mieszka w Elblągu, liczy Pan na doping elbląskiej publiczności?

AB: Liczę na to bardzo, mam nadzieję, że doping elbląskich kibiców poniesie naszą drużynę. Zapraszam na turniej i do kibicowania.Sprawdzić się organizacyjnie


Poza Reprezentacją Polski zjeżdżają już do naszego miasta jeszcze trzy drużyny, do Turnieju odliczamy już ostatnie dni, proszę powiedzieć, gdzie kibice mogą jeszcze kupić bilety?

Paweł Guminiak: Kibice mogą kupić bilety na dwa sposoby, poprzez stronę internetową www.bilet.pax.pl  oraz w Hali Sportowo-Widowiskowej, w środę, czwartek i piątek od godz. 10 do 18. Bilety będzie można również kupić w kasach Hali przed samymi meczami.

Turniej to duże przedsięwzięcie, przyjeżdżają do Elbląga nie tylko drużyny, ale również ich sztaby. Takie imprezy przynoszą pośrednio również korzyść samemu miastu. Czy macie informacje, jak wygląda obłożenie chociażby elbląskich hoteli, z których korzystać będą drużyny?

PG: W związku z turniejem na kilka dni zarezerwowany został praktycznie w całości jeden duży elbląski hotel, mamy również informacje, że w tym czasie nocować będą w Elblągu kibice futsalu z różnych stron Polski, między innymi z Białegostoku i Torunia. Turniej sprawia, że branża hotelarska odczuwa wzmożony ruch.

Wiemy, że swoją relację z Turnieju przygotowuje stacja Polsat Sport, proszę powiedzieć o tym więcej?

PG: Stacja przeprowadzi na żywo transmisję meczów Reprezentacji Polski. Polsat Sport ma wyłączność na pokazywanie wszystkich meczów, tak więc możemy liczyć na pokazanie najciekawszych pojedynków także naszych przeciwników.  

Czy ze strony głównego organizatora, jakim jest PZPN pojawi się prezes Zbigniew Boniek?

PG: Nie mamy jeszcze potwierdzonego udziału prezesa Bońka, choć wiemy, że może pojawić się w Elblągu. Natomiast na pewno na trybunach zasiądą wiceprezesi Związku.

Pozostaje czekać na emocje z udziałem naszej Reprezentacji…

PG: Tak, na mecze polskiej drużyny przychodzi dużo kibiców. Frekwencja podczas ostatniego meczu Polaków z Białorusią, który odbył się w Koszalinie wyniosła 2.500 kibiców. Reprezentacja, także w wydaniu futsalowym, jednoczy nas i warto ją dopingować. To turniej najwyższej rangi, jaki w futsalu można był o zorganizować w naszym województwie. Liczymy na polską drużynę i elbląskich kibiców.

drużyna

drużyna - drużyna

trener

trener - trener

drużyna

drużyna - drużyna

drużyna

drużyna - drużyna