Pożegnanie jesieni z mapą w ręku

bno

bno - bno

Mimo niesprzyjającej aury ponad trzydziestu biegaczy wzięło udział w trzecich w tym sezonie zawodach z cyklu  Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację. Tym razem podczas w imprezie zorganizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz EKO Gryf przy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, zawodnicy rywalizowali w Parku Kajki.

Padający deszcz i trudne warunki nie wystraszyły prawdziwych miłośników biegów na orientację. Pierwsze w tym sezonie zawody w Parku Kajki okazały się sporym wyzwaniem. Podmokła, a momentami nawet lekko bagnista trasa, odstraszyła niektórych uczestników Grand Prix Elbląga. Mimo tego, aż 36 twardzieli stanęło na starcie III rundy tegorocznej edycji biegów na orientację, którzy walczyli o kolejne punkty w klasyfikacji generalnej grand prix.

Tym razem centrum zawodów mieściło się na byłym boisku piłkarskim w Parku Kajki. Na starcie tradycyjnie nie zabrakło uczniów z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z Kamionka Wielkiego pod opieką Mateusza Gagjewa, także biegacza, oraz uczniów z elbląskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ponownie nasze miasto odwiedzili również zawodnicy z Ostródy i Radostowa, którzy jak się okazało odegrali główne role w kategorii open mężczyzn.

- Były to zawody pn. „scorelauf” czyli biegaj i licz - twierdzi Bolesław Czechowski z EKO Gryf Elbląg. - Na trasie znalazło się trzydzieści punktów kontrolnych z czego dziesięć było tzw. mylnych. Miało to uatrakcyjnić zawody i utrudnić zadanie zawodnikom. Kolejność zaliczani punktów była dowolna, nie obowiązywał także limitu czasu. Zawodnicy mieli czasami problemy z odnajdywaniem punktów kontrolnych, a o sukcesie decydował tzw. zmysł taktyczny, czyli znalezienie optymalnej trasy, by jak najszybciej zaliczyć wszystkie punkty.

Do małej niespodzianki doszło w kategorii open kobiet, gdzie z przewagą minuty zwyciężyła Magdalena Orzechowska. Druga w tej kategorii była Olga Stolarska, a trzecia Janina Banach. W klasyfikacji generalnej na prowadzeniu znajduje się Magdalena Orzechowska (148 pkt.), tuż za nią plasuje się Janina Banach (140 pkt), a na najniższym stopniu podium jest Olga Stolarska (98 pkt.). Nie po raz pierwszy najwięcej uczestników zgromadziła kategoria open mężczyzn, gdzie na starcie pojawiło się dziewięciu biegaczy. Na trasie mogliśmy zaobserwować zacięta i ciekawą rywalizację z której obronną ręką wyszedł Przemysław Prokopiuk z Ostródy. Tuż za nim linię mety przekroczył Mateusz Spadik z Radostowa, a trzeci na mecie zameldował się, faworyt tej kategorii, Andrzej Patrejko reprezentujący JW 4260 Elbląg. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał Andrzej Patrejko (144 pkt.), który o siedemnaście punktów wyprzedza Mateusza Gagjewa i Łukasza Kucińskiego.

- Po zakończeniu rywalizacji sportowej, trzech pierwszych biegaczy w każdej kategorii wiekowej otrzymało pamiątkowe dyplomy - informuje Bolesław Czechowski. - Dodatkowo, wszyscy zawodnicy otrzymali słodkie upominki. Wylosowano także nagrody rzeczowe ufundowane przez panią Janinę Banach, chyba już etatową sponsorkę naszych zawodów. Za wszelką okazaną pomoc przy organizacji imprezy serdecznie dziękujemy.

Kolejne zawody IV rundy VIII edycji Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację, rozegrane zostaną w sobotę, 14 stycznia 2017 r na mapie Elbląska Starówka. Przyjmowanie zgłoszeń odbywać się będzie drogą mailową (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub w dniu imprezy w godzinach 9:30-9:45 w biurze zawodów, które mieścić się będzie przy ZSZ nr 1. Start zaplanowano na godz. 10:00. Więcej informacji o zawodach, wyniki, terminarze, punktacje generalną oraz galerie zdjęć, można znaleźć na stronie internetowej MOSiR w zakładce Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację.

Tekst i fot. MOSiR