Smacznie i zdrowo w Święto Chleba

Smacznie i zdrowo w Święto Chleba

Smacznie i zdrowo w Święto Chleba - Smacznie i zdrowo w Święto Chleba
Podczas XI Elbląskiego Święta Chleba serdecznie zapraszamy na wspólne gotowanie prowadzone przez mistrzów kuchni - dr Grzegorza Russaka oraz dr Józefa Sadkiewicza. Przy Ratuszu Staromiejskim stanie wielki gar, w którym w sobotę gotowana będzie zupa piwna na bazie produkowanego w Elblągu piwa, a w niedzielę bigos przygotowany według receptury regionalnej. Dla uczestników jarmarku przygotowane będą również inne kulinarne niespodzianki. Degustacje potraw rozpoczynać się będą o godz. 14.00.  

Elblążanie będą mogli również skorzystać z wiedzy znanego w Polsce mistrza kuchni.  Piątek – 2 września o godz. 17.00 w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się wykład otwarty dr Józefa Sadkiewicza pt. „Twoje zdrowie w Twoich rękach”. Poświęcony on będzie zasadom zdrowego żywienia.  Jak na Święto Chleba przystało  podczas spotkania nie zabraknie oczywiście informacji na temat pieczywa. Wstęp na spotkanie bezpłatny.


Dr Józef Sadkiewicz -Adiunkt na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej w Zakładzie Technologii Żywności. Wieloletni praktyk i ekspert w branży zbożowo-młynarsko-piekarskiej oraz kulinarnej. Prezes i współwłaściciel Zakładu Badawczego Przemysłu Piekarskiego sp. z o.o. w Bydgoszczy. Pomysłodawca i organizator zajęć interaktywnych, edukacyjno- szkoleniowych realizowanych we własnym Instytucie Sadkiewicza CPKZ dla kucharzy, myśliwych, piekarzy i studentów, nauczycieli akademickich.
Dzięki tym wszystkim działaniom Instytut pod marką Sadkiewicz z biegiem lat stał się bezpieczną przystanią dla wszelkiego rodzaju działań promujących rynki żywności opartych na lokalnych zasobach surowców w branży piekarskiej i kulinarnej.
W swojej działalności promuje i wytwarza produkty wg. starych receptur. Kieruje się mottem „powracamy do korzeni smaków”, dbając o to, by były zrobione z naturalnych składników, pochodziły od producentów regionalnych oraz z okolicznych gospodarstw ekologicznych.
Pomysłodawca nowego trendu (autorskiego) tzw. żywienia zrównoważonego - Ortho Kuchni wg. Dr Sadkiewicza, które koncentruje się na niedoborze w organizmie i doprowadza „zaniedbanym i nie zaopatrywanym” komórkom niezbędne dla zdrowia naturalne odżywcze substancje, których im brakuje. W ten sposób zapewnione zostaje optymalne funkcjonowanie organizmu, który chwilowo utracił stan naturalnej równowagi.
W Ortho-Kuchni wg. dr Sadkiewicza  dania przygotowywane są z potraw bioróżnorodnych, nieprzetworzonych, niemodyfikowanych, niefortyfikowanych, stosując naturalne dary matki ziemi tj. witaminy, minerały, pierwiastki śladowe, tłuszcze i białka w zrównoważonej kombinacji substancji naturalnych, aby człowiek nie cierpiał z powodu ich braku prowadząc do wielu chorób.
W Instytucie u Dr. Sadkiewicza ustala się indywidualne menu zrównoważonego żywienia na każdy dzień nie wróżąc z fusów, ale dostosowuje na podstawie uzyskanych wyników badań osoby u naszych partnerów tj. specjalistycznych akredytowanych laboratoriów (Vitalabo, Biomolmed) na podstawie analiz: krwi z zakresu hematologii i koagulologii, biochemii i immunochemii, alergologii (pojedyncze alergeny oraz panele alergologiczne), bakteriologii oraz analizy pierwiastków z włosów, oceny równowagi  metabolicznej-katabolizm/anabolizm, oceny równowagi kwasowo-zasadowej, BMI oraz rozmowy podczas indywidualnej wizyty z osobą zainteresowaną poprawieniem stanu swojego zdrowia i żywieniem zrównoważonym.
Zaprasza do współpracy ludzi nauki i sztuki – dietetyków, piekarzy, pasjonatów gotowania i sztuki kulinarnej. Jego misją jest zwiększenie zainteresowania producentów i konsumentów żywnością wysokiej jakości. Członek m.in. Europejskiego Stowarzyszenia Kucharzy Euro-Toques Polska, Stowarzyszenia na rzecz Nauki i Technologii Żywności ICC Polska oraz  Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego.

dr Józef Sadkiewicz

dr Józef Sadkiewicz - dr Józef Sadkiewicz