Zapraszamy na 24 Tydzień Osób Niepełnosprawnych

Zapraszamy na 24 Tydzień Osób Niepełnosprawnych
Tydzień Osób Niepełnosprawnych im. Ewy Sprawki „Nadajemy TON” to  elbląska majowa tradycja. Po raz pierwszy dołączyliśmy się do obchodów Europejskiego Tygodnia Walki o Równe Prawa i z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych w 1992 r., z inicjatywy pierwszego prezesa ERKON – Karola Kowzana.

Sytuacja osób niepełnosprawnych po okresie „komuny” była tak trudna, że faktycznie trzeba było walczyć o wszystko: o dostęp do rehabilitacji, edukacji, pracy, kultury, udziału w każdej formie życia społecznego. Przez te lata wiele się zmieniło, zniknęła dyskryminacja w świetle prawa, jednak nadal istnieje w życiu. Przede wszystkim ciągle trwają bariery społeczne, dzielące społeczeństwo na dwa światy: osób zdrowych i niepełnosprawnych. Z nazwy Tygodnia zniknęły słowa „walka” i „dyskryminacja”, ale niepełnosprawni ciągle muszą przypominać, że są pełnowartościowymi  obywatelami, o różnorodnych talentach i możliwości ościach, a także potrzebie aktywnego udziału w życiu społecznym.
Tydzień Osób Niepełnosprawnych temu właśnie ma służyć, poprzez spotkania, wspólną zabawę, prezentację umiejętności osób niepełnosprawnych oraz dorobek ich organizacji.

Obchody Tygodnia zapowiemy już w piątek, 13 maja, barwnym pochodem, który wyruszy o godz. 12.00  z Placu   Kazimierza Jagiellończyka . przez ulicę 1 Maja w kierunku Placu Słowiańskiego.  Do udziału w pochodzie zapraszamy osoby niepełnosprawne, ich rodziny i przyjaciół, placówki wychowawcze – nie tylko integracyjne i wszystkich sympatyków.
Tego samego dnia będzie miał miejsce wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Most na drugą stronę tęczy”.  Na wystawie będzie można zobaczyć zdjęcia wychowanków wszystkich placówek Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym,  w ich codziennej wędrówce przez życie. 

- "Nasz tęczowy most, jego przęsła, stanowią ludzie, którzy wspierają osoby niepełnosprawne w drodze ku lepszemu. Mogą to być rodzice, terapeuci, koledzy i koleżanki oraz każdy, kto zechce podążać za drugim człowiekiem potrzebującym wsparcia.  To oni pomagają odkryć potencjał, by wydobyć to co piękne i cenne, przekroczyć  własne granice przy pomocy siły woli i pracy nad sobą" – mówi Agnieszka Łuńska z PSOUU.


Zapraszamy serdecznie wszystkich elblążan na imprezy Tygodnia, a zwłaszcza na festyn rodzinny, który odbędzie się w niedzielne popołudnie 15 maja, na Bulwarze Zygmunta Augusta. Będzie się działo: na scenie śpiewy i tańce, poza sceną gry, zabawy i konkursy z nagrodami, pokazy sportowe, w tym szermierki, pokazy ratownictwa medycznego,  warsztaty artystyczne, modelarskie i inne atrakcje. Będzie można zwiedzić z przewodnikiem ciekawe zakątki starówki, puścić wielką mydlaną bańkę, przejechać się na koniu, kupić coś ładnego, a także coś przekąsić.


Obchody 24  Tygodnia Osób Niepełnosprawnych „Nadajemy TON” objął patronatem Prezydent Miasta – Witold Wróblewski

Poniżej szczegółowy program całego Tygodnia:
13.05.2016r. – piątek
Godz. 11.00 - uroczysta inauguracja wystawy fotograficznej – „Most na drugą stronę tęczy” w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu, ul. Świętego Ducha 25,
 przemarsz inaugurujący obchody Tygodnia:
Godz. 12.00 – wymarsz z Placu Kazimierz Jagiellończyka, przemarsz ulicami 12 Lutego, 1 Maja
zakończenie w Parku Planty: wręczenie nagród za najefektowniejszy transparent.
15.05.2016r. – niedziela
godz. 14.00-18.00 Festyn na Bulwarze Zygmunta Augusta
W programie: występy zespołów artystycznych, prezentacja wyrobów artystycznych i dorobku organizacji osób niepełnosprawnych na stoiskach, pokazy sportowe, przejażdżki konne, pokaz ratownictwa medycznego, wycieczki z przewodnikiem, udział w różnego rodzaju warsztatach, gry, zabawy i konkursy z nagrodami.
Telefoniczny dyżur konsultanta poradnictwa - porady dotyczącej zdrowia psychicznego może zasięgnąć każdy zainteresowany, tel. 665 702 229.
16.05.2016r. –poniedziałek
godz. 10.00 – pokaz filmu „Anioł” w  Kinie Światowid w sali kameralnej, cena biletu 5 zł,
godz. 11.00-13.00 -  Dni Otwarte w Środowiskowym Domu Samopomocy Filia nr 3, ul. Winna 9, udział w warsztatach (plastycznych, rękodzielniczych, muzycznych)
17.05.2016r. – wtorek
godz. 11.00 – otwarcie wystawy pokonkursowej i wojewódzkiego konkursu plastycznego „W zaczarowanym świecie Braci Grimm” w współpracy z CSE Światowid oraz wręczenie nagród laureatom konkursu. Wystawa będzie czynna do 07.06 2016r.. Miejsce: CSE Światowid
godz. 11.00-13.00 - dni Otwarte w Środowiskowym Domu Samopomocy Filia nr 3, ul. Winna 9;
Drzwi otwarte w placówkach PSOUU  - WTZ i ŚDS

dzień sportowy na terenie OREW- (impreza zamknięta)

godz. 16.00 – 17.00 - |Prezentujemy terapie specjalistyczne” prezentacja pracy terapeutycznej w Centrum Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka i Elbląskim Centrum Terapii i Rewalidacji (dla nauczycieli szkół i przedszkoli elbląskich i rodziców – zgłoszenie telefoniczne 55 625 83 41)    Miejsce: SOSW nr 1,  ul. Kopernika 27
Warsztaty integracyjne „Festiwal twórczości radosnej” (dla wychowanków SOSW nr 1 i ich rodziców)
18.05 2016r. – środa
Godz. 10.00 – 14.00 – „Matma 2016 – Międzywojewódzki Konkurs Matematyczny (dla uczniów gimnazjów i szkół zawodowych specjalnych)
Godz. 10.00 – 14.00 – „Wielka Majówka” – integracyjna impreza rekreacyjno-sportowa na Wielkiej Polanie w Bażantarni (organizator: SOSW nr 1)
19.05.2016r. – czwartek
godz. 9.00 – 12.00 Festiwal Nauki „Czy zrównoważony transport przyniesie korzyści”  (impreza wewnętrzna dla wychowanków SOSW nr 1)
godz. 10.00 – I dzień Konferencji pt. „Niebezpieczne związki”, organizator: Szkoła Policealna im. Jadwigi Romanowskiej, miejsce: Ratusz Staromiejski w Elblągu, ul. Stary Rynek 25  
W programie konferencji:
„Ryzyko przypadkowych związków seksualnych” – Bożena Źiółkowska , psycholog
„Handel ludźmi” – nadkomisarz Marek Cieślak
„Aspekty kliniczne depresji, zapobieganie próbom samobójczym” – dr Lech Gądecki
W trakcie konferencji dyżur ekspercki psychologów oraz możliwość skorzystania z masażu, kosmetyki i innych atrakcji przygotowanych przez uczniów.
Podczas konferencji zapraszamy do honorowego dawstwa krwi w ambulansie Regionalnego Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ustawionym na Placu Katedralnym.
godz. 11.00-13.00 - Dni Otwarte w Środowiskowym Domu Samopomocy Filia nr 3, ul. Winna 9 (warsztaty kulinarne);
Dzień Otwarty w OREW (PSOUU)
20.05.2016r. – piątek
godz. 10.00 - II dzień konferencji pt. Niebezpieczne związki”, miejsce: siedziba szkoły –
ul. Saperów 14E (miasteczko szkolne), organizator: Szkoła Policealna im. Jadwigi Romanowskiej.
W programie konferencji:
„Cyberprzemoc” – nadkomisarz Marek Cieślak
„Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne” – Marta Słoniecka-Piotrowska, psycholog
Warsztaty: „Nowe wytyczne europejskiej Rady Resuscytacji 2015” – Cloude Mawa, ratownik med.
A także: konkurs wiedzy ratowniczej z nagrodami.

W ramach konferencji odbędzie się konkurs z wiedzy ratowniczej o godz. 13.00.
Podczas konferencji zapraszamy do honorowego dawstwa krwi w ambulansie Regionalnego Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ustawionego na parkingu przy siedzibie szkoły ul. Saperów 14E.
Godz. 10.00 – 13.00 „Dzień wspólnoty SOSW nr 1” (impreza wewnętrzna dla rodziców i nauczycieli SOSW nr 1)
Godz. 10.00 – 13.00 – impreza integracyjna „Razem możemy więcej” (rodzice, wychowankowie, nauczyciele SOSW nr 1). Miejsce: Grupy Wychowawcze ul. Chopina 30
godz. 11.00-13.00 -  Dni Otwarte w Środowiskowym Domu Samopomocy Filia nr 3 ul. Winna 9 (warsztaty plastyczne, muzyczne, rękodzielnicze).