Tydzień pomocy ofiarom przestępstw

Tydzień pomocy ofiarom przestępstw

Tydzień pomocy ofiarom przestępstw - Tydzień pomocy ofiarom przestępstw

Od najbliższego poniedziałku rusza Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi na potrzeby i prawa ofiar przestępstw.  Od 22-do 27 lutego 2016 r. osoby pokrzywdzone będą mogły skorzystać z bezpłatnych porad udzielanych między innymi przez prawników, psychologów, funkcjonariuszy Policji, czy przedstawicieli instytucji pomocowych. Dyżury specjalistów będą odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w sobotę w godzinach od 10:00 do 13:00.
W Elblągu pomoc osobom pokrzywdzonym udzielana będzie w Elbląskim Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej, który mieści się przy  ul. Zw. Jaszczurczego 17/101.
Idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zrodziła się w Ministerstwie Sprawiedliwości w 2000 roku. Jest ona związana z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. Ma on służyć przypominaniu o trudnej sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin. To również okazja do wskazania im drogi w walce o swoje prawa.