Dzień Walki z Rakiem

logo

logo - logo

4 lutego już od kilkunastu lat na świecie obchodzony jest Dzień Walki z Rakiem. A jest z czym walczyć, bo zachorowalność na nowotwory wzrosła w ostatnich latach znacząco, podobnie jak umieralność z tego powodu.

Polskie kobiety najczęściej zapadają na raka piersi, jelita grubego, płuca, macicy i jajnika. U mężczyzn - dominują nowotwory płuc, prostaty, jelita grubego, pęcherza moczowego i żołądka.

Zdaniem specjalistów liczbę zgonów z powodu nowotworów można by zmniejszyć nawet o 40% unikając m.in.: palenia tytoniu, nadwagi i otyłości, nieprawidłowych nawyków żywieniowych, niskiej aktywności fizycznej czy nadużywania alkoholu. Wielką wagę stawia się także na przesiewowe badania profilaktyczne. Powinny je wykonywać zwłaszcza osoby z grup wysokiego ryzyka: kobiety powyżej 25 lat – badania w kierunku raka szyjki macicy; kobiety powyżej 50 lat – badania w kierunku raka piersi; kobiety i mężczyźni powyżej 50 lat. – badania w kierunku raka jelita grubego.

Tylko w ub. roku w szpitalu wojewódzkim w Elblągu przeprowadzono blisko 18 tys. operacji onkologicznych. To ok. 15% wszystkich wykonanych przez szpital zabiegów operacyjnych.

PS. W Światowym Dniu Walki z Rakiem w czwartek 4 lutego na I pietrze Szpitala Wojewódzkiego (w budynku poradni zdrowia) w godz. 8.00 - 13.00 rozprowadzane będą ulotki informujące o bezpłatnych badaniach profilaktycznych wykonywanych przez szpital oraz broszury na temat profilaktyki onkologicznej.
 
 
Anna Kowalska
Rzecznik Prasowy
Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu

ulotki

ulotki - ulotki