"Cyberiada" zaprasza!

Prezydent Witold Wróblewski wziął dziś udział w uroczystym otwarciu zmodernizowanej Filii nr 7 Biblioteki Elbląskiej, mieszczącej się przy ul. Hetmańskiej. Filię nazwano tytułem jednej z powieści Stanisław Lema - „Cyberiada”.

 

„Cyberiada” została wyremontowana i zmodernizowana dzięki wspólnym staraniom władz miasta Elbląga, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Biblioteki Elbląskiej. Remont w placówce trwał od października ubiegłego roku. Przeprowadzana modernizacja miała na celu przekształcenie Filii w nowoczesne i wyposażone w nowe technologie centrum dostępu do wiedzy i kultury. Ta mieszcząca się w sercu miasta biblioteka stała się miejscem przyjaznym dla odbiorców w każdym wieku, od dzieci po seniorów.

 - Jest to pierwsza filia, która przeszła tak gruntowną przemianę. Serdecznie gratuluję dyrekcji Biblioteki realizacji tego przedsięwzięcia. Dziękuję również  Panu Piotrowi Żuchowskiemu, Wiceministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wsparcie tego projektu. Życzę wszystkim korzystającym z biblioteki oraz jej pracownikom, aby byli zadowoleni – mówił podczas otwarcia Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga.

W ramach projektu zostały zakupione nowe meble biblioteczne, zakupiony został nowy sprzęt komputerowy i multimedialny. Nazwa i wystrój Filii zostały zainspirowane twórczością Stanisława Lema oraz ilustratora jego dzieł Daniela Mroza. Idea nazwania Filii tytułem jednej z powieści Stanisława Lema – „Cyberiada” idealnie wpisuje się w nurt przemiany w nowoczesne centrum multimedialne łączące funkcje tradycyjnej biblioteki z wyposażonym w najnowsze technologie.

- Jest to w tej chwili najnowocześniejsza biblioteka w Elblągu. Mamy jednak nadzieję, że takich bibliotek będzie u nas jeszcze co najmniej sześć. Myślę, że to, co zrobiliśmy przypadnie czytelnikom do gustu i będą w tej bibliotece tak często i tłumnie, jak dzisiaj – zaznaczył Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej.  

Remont Filii został sfinansowany ze środków własnych i miasta. Kosztował około 200 tys. zł.
W ramach projektu złożonego do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się pozyskać 150 tys. zł. na wyposażenie placówki. Ponad 74 tys. na ten cel zostało również przekazane z budżetu miasta.