8 i 9 sierpnia - będziemy szukać dawców

fundacja dkms

fundacja dkms - fundacja dkms

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, słyszy ją ok. 10 000 osób rocznie. Często jedynym lekarstwem na walkę z białaczką jest przeszczepienie szpiku bądź komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. W dniach 8 i 9 sierpnia br. na terenie Centrum Handlowego „Ogrody” odbędzie się Dzień Dawcy zorganizowany przez Fundację DKMS Polska.

Rejestracja w bazie polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza rejestracyjnego oraz pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie wymazu określane są cechy zgodności antygenowej (wycinek kodu DNA). Wszyscy Dawcy są aktywni w bazie do ukończenia 60 roku życia. Przed oddaniem komórek macierzystych bądź szpiku, Dawca poddawany jest gruntownym badaniom medycznym (m.in. USG, EKG, EEG, wirusologia, morfologia). Fundacja musi mieć pewność, że Dawca jest osobą zdrową lub nie posiada schorzeń, które wykluczają z możliwości oddania szpiku lub komórek macierzystych.

Kto może zostać dawcą?

•    Wiek 18-55 lat
•    Waga minimum 50 kg i bez większej nadwagi
•    Ogólnie dobry stan zdrowia
•    Osoba, która wcześniej nie rejestrowała się jako dawca
•    Osoba, która wyraża zgodę na pobranie materiału do przeszczepu obiema metodami tj.  poprzez pobranie z krwi obwodowej (80% przypadków) bądź pobranie materiału z talerza kości biodrowej (20% przypadków).

Warto podkreślić, że decyzja o rejestracji  jako potencjalnego dawcy powinna zostać podjęta świadomie. Może mieć ona niezwykle duży, rzeczywisty wpływ na życie pacjenta. Każdego dnia nowe osoby dowiadują się, że są, będą potrzebowały zgodnego dawcy, aby móc otrzymać szanse na zdrowie i życie. W takiej sytuacji dawca staje się najważniejszym lekiem. Bez niego pacjent nie otrzyma swojej szansy.  

W dniach 8-9 sierpnia przy współpracy Fundacji DKMS Polska z Centrum Handlowym „Ogrody” w Elblągu odbędzie się Dzień Dawcy na terenie obiektu. Wszystkie zainteresowane osoby, będą mogły porozmawiać z Wolontariuszami i po przeprowadzeniu wstępnego wywiadu zarejestrować się jako potencjalni dawcy. Akcja odbędzie się w godzinach 11-18 i została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Elbląga – Pana Witolda Wróblewskiego oraz patronem medialnym elbląskiej gazety internetowej portel.

Dodatkową atrakcją dla młodych gości C.H Ogrody będzie możliwość spotkania elbląskiego Piekarczyka, który będzie wspierał  Wolontariuszy w czasie akcji.

Fundacja DKMS Polska