Osoby niepełnosprawne będą świętować!

ton
Zajęcia sportowo-edukacyjne dla dorosłych i dzieci, występy na scenie, warsztaty artystyczne, pokaz szermierki oraz rugby na wózkach, możliwość zagrania w warcaby lub szachy z osobami niewidomymi, tor przeszkód dla osób pełnosprawnych, integracyjne zajęcia taneczne, wiosenna parada osób niepełnosprawnych a także wiele innych atrakcji czekać będzie na wszystkich podczas 24. Festynu Integracyjnego „Nadajemy TON”, inaugurującego Tydzień Osób Niepełnosprawnych, który odbędzie się 24 maja o godzinie 14.00 na Bulwarze Zygmunta Augusta, koło Tawerny Tortuga.

 

Na dobry początek festyn
Podobnie jak w ubiegłych latach, na scenie pojawią się zespoły wokalne i taneczne z elbląskich organizacji zrzeszających osoby niepełnosprawne, zaś o dobry humor zadbają panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku ze swoim programem kabaretowym. Pomiędzy występami uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 23 pokażą scenki dotyczące savoir vivre względem osób niepełnosprawnych.

Dla wszystkich, którzy lubią aktywnie spędzać czas, organizatorzy przygotowali integracyjne zajęcia taneczne z zumby, miniturniej siatkówki na siedząco, grę w bule, próby sprawnościowe dla dzieci, przeciąganie liny. Chętni będą mogli zasięgnąć opinii fizjoterapeuty, jak prawidłowo uprawiać nordic walking lub popływać kajakiem po rzece Elbląg. Co odważniejsi, będą mogli również spróbować swoich sił na specjalnym torze z przeszkodami, który trzeba będzie pokonywać z zawiązanymi oczami bądź samodzielnie na wózku, zaś dla spragnionych intelektualnych wyzwań, będzie możliwość rozegrania partii szachów lub warcabów z przedstawicielami Polskiego Związku Niewidomych. Organizatorzy nie zapomnieli także o osobach z zacięciem arystycznym. Na specjalnie wydzielonej przestrzeni powstaną integracyjne warsztaty plastyczne, do których każdy zarówno pełnosprawny jak i sprawny, będzie mógł się włączyć. Pod czujnym okiem instruktorów będzie można ulepić coś z gliny, zrobić coś z decoupage'u, masy solnej, wikliny papierowej czy filcu. Dla dzieci przygotowano m.in. malowanie twarzy oraz puszczanie dużych baniek mydlanych.

Jedną z atrakcji tegorocznego festynu będzie pokaz szermierki na wózkach, który zaprezentuje Fundacja „Akademia Integracji – Praca, Edukacja, Sport” z Warszawy, zrzeszająca m. in. paraolimpijczyków oraz Patrol Piekarczyka – gra miejska dla wszystkich uczestników, mająca przybliżyć historię elbląskiej starówki. O rugby na wózkach opowie Rafał Rocki, reprezentant kadry Polski w tej dyscyplinie. Nie zabraknie również wystawy sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego oraz stoiska informującego o dofinansowaniach do niego.

Będą nadawać TON przez pozostałe 6 dni
Tydzień Osób Niepełnosprawnych, to jednak nie tylko festyn na Bulwarze Zygmunta Augusta. To również szereg atrakcji i imprez towarzyszących w kolejnych dniach. Będą: zmagania sportowe, wystawy, warsztaty, drzwi otwarte placówek, działających na rzecz osób niepełnosprawnych, pokazy sprzętu do komunikacji z osobami niepełnosprawnymi, Wojewódzki Konkurs Matematyczny „Matma” oraz popołudnie z szantą.

Jedną z niespodzianek podczas tegorocznego Tygodnia Osób Niepełnosprawnych będzie Dzień Sportowy „Rekreacja-Integracja”, który odbędzie się 25 maja  w Centrum Sportowo-Biznesowym przy. ul. Grunwaldzkiej. W ramach tego dnia na hali odbędzie się m.in. turniej tenisa stołowego, w którym o miano najlepszego walczyć będą drużyny, z organizacji zrzeszających osoby niepełnosprawne. Ponadto będzie można również sprawdzić swoje umiejętności m. in. w boccie, judo, skokach na skakance, w przeciąganiu liny czy strzelaniu do bramki. Zmagania te są otwarte dla wszystkich, zarówno pełnosprawnych jak i niepełnosprawnych.

Dzień później (26 maja) organizatorzy zapraszają do CSE „Światowid” na projekcję filmu pt” Mistrzostwa”, prezentującego okiem kamery ubiegłoroczne Mistrzostwa Świata w Siatkówce na Siedząco oraz „Nasza Klątwa” - krótkometrażowego filmu dokumentalnego w reżyserii Tomasza Śliwińskiego z 2013 r., opowiadającego o pierwszych kilku miesiącach rodzicielstwa reżysera i jego żony oraz o ich zmaganiach z rzadką, nieuleczalną i potencjalnie śmiertelną chorobą ich synka, Leo. Cierpiący na tę chorobę, nazywaną klątwą Ondyny, mogą doznać zatrzymania oddechu podczas snu. W 2015 r. film otrzymał nominację do Oscara w kategorii Najlepszy. Tego dnia odbędzie się również prezentacja multimedialna pt. „ Na ekranie – bez barier”, poświęcona osobom niepełnosprawnym w kinematografii oraz wystawa fotograficzna przygotowana przez PSOUU pn. „Inni, a tacy sami”, obrazująca osoby niepełnosprawne w codziennym życiu.

Na zakończenie tygodnia – 29 maja niepełnosprawni miłośnicy historii naszego miasta i regionu będą mogli zwiedzić wystawę „Elbląg Recognitus” z przewodnikiem wraz z pokazem filmu holograficznego „Historie ponad granicami”. Dużym zainteresowaniem cieszą się także III Integracyjne Zawody Samolotowe, które rozegrane zostaną na terenie Aeroklubu Elbląskiego z udziałem osób niepełnosprawnych.

Serdecznie zapraszamy wszystkich elblążan!

Organizatorzy: Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych, Miesięcznik „Razem z Tobą” (loga w załączniku)

Współorganizatorzy: Tawerna Tortuga, Centrum Sportowo-Biznesowe w Elblągu (loga w załączniku)

Sponsorzy: „Jubiler” - Krystyna Szymańska, „Paters”, „Geers” Akustyka Słuchu, „Wolność”, Usługowy Zakład Złotniczy Agnieszka Gosieniecka, Grzegorz Gosieniecki, Elbląskie Centrum Mięsno Nabiałowe „El- Hurt” (loga w załączniku)

Partnerzy: Zarząd Zieleni Miejskiej, Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, Fundacja „Końskie Zdrowie”, Szkoła Podstawowa nr 23, Centrum Tańca „Promyk”, Aeroklub Elbląski, PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblagu, Spółdzielnia Socjalna IDEA, Elbląski Oddział Abstrakcyjny, IKS „Atak”, Elbląskie Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej im. Św. Łazarza „Lazarus”, Wojewódzki Szpital Zespolony, Szkoła Policealna im. Jadwigi Romanowskiej „ Medyk” w Elblągu, Regionalne Centrum Wolonariatu

Zadanie dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

pfron

Program Tygodnia Osób Niepełnosprawnych

24 maja
godz. 14.00 – 19.00 (Bulwar Zygmunta Augusta koło Tawerny Tortuga)
23. Festyn Integracyjny „Nadajemy TON”
W programie m. in:
- „integracja na sportowo” (gry i zabawy dla dorosłych i dzieci), m.in. tor przeszkód dla osób pełnosprawnych, bulle, miniturniej siatkówki na siedząco, próby sprawnościowe dla dzieci, przeciąganie liny, zabawy z chustą
- występy na scenie (zespoły wokalne i taneczne)
- integracyjne warsztaty plastyczne (wiklina papierowa, koło garncarskie, malowanie odlewów gipsowych, formy w masie solnej, filcowanie, decoupage z rzeźbą)
- wystawa sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego
- stoisko informujące o dofinansowaniach do sprzętu
- stoisko firmy „Geers”, zajmującej się aparatami słuchowymi
- stoiska z wyrobami artystycznymi
- scenki dotyczące savour vivre względem osób niepełnosprawnych (SP 23 – ok. godz. 15.30)
- integracyjne zajęcia taneczne z zumby (scena - ok. 16.40)
- pokaz szermierki (ok. 15.10)
- szachy z niewidomymi
- pomiar ciśnienia, BMI, cukru we krwi
- stoisko z fizjoterapeutą dotyczące właściwego chodzenia z kijami (nordic walking)
- bańki, żonglerzy, szczudlarze
- kajaki
- warsztaty modelarskie
- wiosenna parada osób niepełnosprawnych
- spacer z przewodnikiem (godz. 16.00)
- nagrodzenie laureatów konkursu „Mój Elbląg – niepełnosprawność i ja” (scena – ok. 19.00)

25 maja
godz. 10.00 – 15.00 (hala CSB)
Dzień Sportowy dla osób niepełnosprawnych pn. ” Rekreacja -integracja”
(tenis stołowy, skakanka, rzut do bramki, judo, siatkówka na siedząco, boccia, tor przeszkód, przeciąganie liny)
godz. 11.00-13.00
Drzwi Otwarte ŚDS przy ul. Winnej

26 maja
godz. 9.30 – 14.30 (Bażantarnia)
Integracyjny Bieg Terenowy „Bażantarnia 2015” (impreza zamknięta, tylko dla zaproszonych WTZ-ów)
godz. 10.00 -12.00
Drzwi Otwarte Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy przy PSOUU koło w Elblągu
godz. 11.00-13.00
Drzwi Otwarte ŚDS przy ul. Winnej
godz. 16.00 ( CSE Światowid)
- wystawa przygotowana przez PSOUU pn. „Inni, a tacy sami”
- prezentacja multimedialna „Na ekranie - bez barier” („Scena na Piętrze”)
- film dokumentalny „Nasza Klątwa” („Scena na Piętrze”)
- film „Mistrzostwa” („Scena na Piętrze”)

27 maja
godz. 10.00 - 12.00
Drzwi Otwarte ŚDS przy ul. Traugutta
godz. 11.00-13.00
Drzwi Otwarte ŚDS przy ul. Winnej
godz. 10.00-12.00
Drzwi Otwarte ŚDS przy PSOUU koło w Elblągu
godz. 10.00 - 13.00 (SOSW nr 1)
Wojewódzki Konkurs Matematyczny „MATMA”
godz.10.00 - 12.00.(Bażantarnia)
Wielka Majówka
godz. 16.00 (Grupy Wychowawcze SOSW nr 1, ul. Chopina 30)
Popołudnie z szantą
godz. 17.00 (Galeria „Miś”)
wernisaż Jarosława Pileckiego „Moje pejzaże” uczestnika WTZ PSOUU koło w Elblągu

28 maja
od godz. 9.00
Drzwi Otwarte WTZ przy PSOUU koło w Elblągu
godz. 10.00-12.00
Drzwi Otwarte ŚDS przy ul. Traugutta
godz. 11.00-13.00
Drzwi Otwarte ŚDS przy ul. Winnej
godz. 10.00 – 13.00
Drzwi Otwarte w ŚDS „Lazarus” (gry stolikowe)
godz. 10.00 – 12.00 (ŚDS przy PSOUU, ul. Saperów 14 D)
pokaz sprzętu do komunikacji z osobami niepełnosprawnymi z elementami j. migowego oraz Makatonu pn. „Otwarci na komunikację”
godz.14.00-17.00
Drzwi Otwarte WTZ i ŚDS przy DPS „Krokus” we Władysławowie z siedzibą w Przezmarku

29 maja
godz. 9.00-13.00 (Muzeum Archeologiczno-Historyczne)
zwiedzanie wystawy "Elbląg Reconditus" z przewodnikiem wraz z pokazem filmu holograficznego „Historie ponad granicami"
godz. 11.00 (Filia nr 5, Biblioteka przy ul. Rodziny Nalazków)
finał konkursu plastycznego „Niepełnosprawni w moim otoczeniu - ich radości, smutki, możliwości i ograniczenia”
godz. 11.00-13.00
Drzwi Otwarte ŚDS przy ul. Winnej
godz. 12.00-18.00 (SOSW nr 1)
Dni Wspólnoty
godz. 17.00-19.00 (pracownia plastyczna CSE „Światowid”)
warsztaty „Twórcza Terapia”

30 maja
godz. 11.00 (Aeroklub)
III Integracyjne Zawody Samolotowe (I grupa), 11.07.godz.10.00 (II grupa)
godz. 10.00-12.00 (SOSW nr 1)
Dni Wspólnoty
godz. 14.30
Integracyjne ognisko z kiełbaskami dla chętnych terapeutów, w placówkach biorących udział w Tygodniu Osób Niepełnosprawnych (teren ŚDS „Lazarus”)
od 24 do 30 maja (Biblioteka Elbląska)
wystawa prac uczestników WTZ PSOUU koło w Elblągu