Las Zaprasza!

sadzenie drzew
W minioną sobotę w Nadleśnictwie Elbląg odbyło się wiosenne sadzenie drzewek. Akcję pod nazwą „Las Zaprasza !” przeprowadzono w ramach jubileuszu 70-lecia istnienia Leśnictwa Gdańskiego.

Pomimo nie najlepiej zapowiadającej się pogody, na sadzenie lasu przybyło 95 osób, między innymi mieszkańcy Elbląga, a także wsi Jagodnik, młodzież z Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim, harcerze oraz pracownicy nadleśnictwa z rodzinami. Sadzenie lasu rozpoczęło się przywitaniem zebranych osób przez Nadleśniczego Mariusza Potocznego. W związku z obchodzonym 70 jubileuszem istnienia Leśnictwa Gdańskiego, a więc i Nadleśnictwa Elbląg Nadleśniczy krótko przypomniał historię nadleśnictwa.

W trakcie sobotniej imprezy posadzono 1700 sztuk sosny pospolitej na powierzchni 0,25 ha. Posadzone drzewka to tak zwane odnowienie sztuczne, czyli drzewa posadzone przez ludzi w miejscu wcześniej wyciętego drzewostanu. W ramach odnowienia sztucznego w 2015 roku w Nadleśnictwie Elbląg posadzone zostanie 166 tysięcy drzewek, głównie buk, dąb i sosna, na powierzchni ok 24 ha. Ponadto na ok. 266 ha lasu uznane zostanie odnowienie naturalne, a więc młode pokolenie drzewek powstałych z naturalnego obsiewu z drzew. W Nadleśnictwie Elbląg tak jak w całych Lasach Państwowych gospodarka leśna prowadzona jest w taki sposób, aby w jak największym stopniu, tam gdzie jest to możliwe i pożądane, wykorzystać naturalną zdolność odradzania się lasu. W tym celu wykonuje się szereg zabiegów gospodarczych wspierających ten proces.

Po posadzeniu lasu wszyscy uczestnicy mogli usmażyć kiełbaskę na ognisku i posilić się grochówką. Dla najmłodszych przygotowane było stoisko edukacyjne gdzie edukator Nadleśnictwa Elbląg Jarosław Mytych przygotował gry i zabawy z nagrodami. Na zakończenie każdy uczestnik sadzenia otrzymał pamiątkową sadzonkę sosny kosówki z okolicznościowym logiem 70-lecia Leśnictwa Gdańskiego.