Orszak Trzech Króli w Elblągu

o3k
Już jutro (6 stycznia) po raz pierwszy w Elblągu odbędzie się Orszak Trzech Króli.

Orszak Trzech Króli przywrócił starą polską tradycję jasełek ulicznych. Radosnych, wielobarwnych grup rozśpiewanych i uśmiechniętych kolędników głoszących na ulicach Radosną i Dobrą Nowinę o narodzeniu Jezusa. Każdego roku do Orszaku dołączają kolejne miejscowości w Polsce i na świecie.

W tym roku odbędzie się on w 323 miejscowościach. Od 2008 roku Orszak Trzech Króli - oddolna i lokalna inicjatywa warszawskiej szkoły Żagle - przerodził się prawdopodobnie w jedno z największych społeczno-kulturalnych wydarzeń w Polsce, z tak wyraźnym chrześcijańskim i wspólnotowym przesłaniem. Orszak jest często okazją do odbudowywania więzi w społecznościach. Jego organizatorami są lokalne stowarzyszenia, szkoły, ośrodki kultury i parafie.

Elbląski Orszak rozpocznie się 6 stycznia 2015 r. o godz. 13.00 na Placu Jagiellończyka. Zakończenie zaplanowane jest ok. godz. 15.00 przy Katedrze Św. Mikołaja.

Trasa przemarszu: Plac Jagiellończyka - ul. Teatralna - Kościół pw. Bożego Ciała - ul. Robotnicza - ul. Królewiecka - ul. Stoczniowa - ul. Stary Rynek - Katedra Św. Mikołaja.

Orszak poprowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Pojadą oni na wierzchowcach, przystrojeni w bogate szaty i stosowne nakrycia głowy. Ich świtę stanowić będą dzieci ubrane w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. (Kolorowe pelerynki będą rozdawane na placu). Za nimi podążą mieszkańcy miasta w kolorowych koronach na głowie( korony także będą rozdawane na Placu Jagiellończyka przed wyruszeniem pochodu.) W trakcie pochodu będzie można obejrzeć scenki rodzajowe, m.in. "Spotkanie u Króla Heroda" i "Wizyta w gospodzie"  oraz wziąć udział w "Bitwie dobra ze złem".

Do uczestnictwa w orszaku zapraszamy wszystkich mieszkańców Elbląga i okolic wraz z całymi rodzinami. Ubierz dziecko w strój aniołka, pasterza lub króla i przyjdź pokłonić się Małemu Dzieciątku Jezus oraz Świętej Rodzinie.

W opowiadaniu o Orszaku w 2015 roku koncentrujemy się na takich przekazach: Pokój, Radość, Rodzina! Każdy jest zaproszony! Przyjdź, nie będziesz sam!