Elbląskie Zielone Pytanie - III kwartał

ezp

Zachęcamy do udziału w kolejnym Elbląskim Zielonym Pytaniu. Poniżej zielone zadania dla juniorów i starszych na trzeci kwartał i prezentacja laureatów z poprzedniego konkursu.

ezpj

Serdecznie zachęcamy wszystkie dzieci do wzięcia udziału w konkursie Elbląskie Zielone Pytanie Junior w III kwartale 2021!

pszczoła
Fot. https://ohme.pl/portal/wp-content/uploads/2020/07/iStock-1140288473.jpg

Czy wiesz, że pszczoły żyją około 40 dni i zapylają blisko 80% roślin? Bez pszczół rozwój roślin jest niemożliwy! Bez pszczół nie ma nas.

Wielki Dzień Pszczół to święto, które obchodzimy co roku 8 sierpnia. Jego celem jest wzmacniać świadomość społeczną w zakresie relacji pomiędzy pszczołami a bioróżnorodnością.
Wiesz, że jedyny w Polsce pomnik pszczoły miodnej znajduje się w Kielcach? Pomnik umiejscowiony w samym centrum miasta, na skwerku przy zbiegu ulic Żeromskiego i Zagórskiej powstał w 1987 roku z inicjatywy Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy, a jego autorem jest Stefan Dulny.

Tematyka prac plastycznych Elbląskiego Zielonego Pytania Junior III kwartał 2021 brzmi: „Projekt pomnika pszczoły”

Prosimy o nadsyłanie prac plastycznych formatu max. A4 wykonanych dowolną techniką, wraz z wykazem imion i nazwisk autorów i opiekuna, nr klasy, adresem szkoły i nr telefonu kontaktowego do 30 września 2021 r. Osobiście poprzez złożenie zabezpieczonych prac do urny Urzędu Miejskiego lub listownie na adres Departament Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu, ul. Łączności 1, 82-300 Elbląg (z dopiskiem: Elbląskie Zielone Pytanie Junior- III kwartał 2021r.)

Każda Placówka, biorąca udział w konkursie może przekazać do konkursu tylko 3 prace! Zwycięzców poznamy z początkiem października.

 ezp

Serdecznie zachęcamy wszystkich mieszkańców miasta do uczestnictwa w konkursie Elbląskie Zielone Pytanie w III kwartale 2021 roku!

Zadawane pytania mają na celu edukowanie i inspirowanie mieszkańców naszego miasta do drobnych działań, zmiany nawyków na bardziej proekologiczne.
 

pszczoła
Fot. http://zycieula.pl/files/pszczola-miodna-rtbb.jpg

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, z czego aż 222 to gatunki zagrożone wyginięciem. Najważniejszą rolą pszczół w przyrodzie jest zapylanie roślin. Szacuje się, że dzięki ich pracy powstaje trzy czwarte światowej produkcji żywności. Zawdzięczamy im aż 4 tys. odmian warzyw i owoców. Zasięg lotu pszczoły miodnej to ponad kilometr, co więcej jeśli w okolicy pasiek brak odpowiedniego pokarmu, pszczelarz dba o pożywienie i dokarmia swoje podopieczne albo przewozi ule w miejsce, gdzie kwitną kwiaty. Tymczasem większość pszczół samotnych ma zasięg ok. 200-300 metrów i jeśli w takiej okolicy nie znajdą odpowiednich kwitnących roślin, głodują. Dlatego tak ważne jest sadzenie roślin przyjaznych pszczołom.

Pytanie na III kwartał brzmi: Jak pszczoły zbierają nektar? Dodatkowo wymagane jest tematyczne zdjęcie.

Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi i pracy (w formacie pdf. lub jpg.) wraz z imieniem, nazwiskiem, adresem i nr telefonu kontaktowego do 30 września 2021 r. do godz. 23:59 adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (w tytule e-maila: Elbląskie Zielone Pytanie – III kwartał 2021 - imię i nazwisko)

Zwycięzcę i prawidłową odpowiedź poznamy z początkiem października 2021 r.
 

ezz

Kolejny raz zachęcamy wszystkich młodych mieszkańców miasta do uczestnictwa w nowym konkursie Elbląskie Zielone Zadanie – w III kwartale 2021!

Nasze zadania w dobie pandemii mają na celu przede wszystkim edukować. Oczami młodych fotografów poznajmy nasze miasto. Jednak, żeby nie było za prosto fotografii musi towarzyszyć historia. Historia może dotyczyć genezy powstania zdjęcia, a nawet samego zwierzaka - więc do dzieła!
 
pszczoła
Fot. https://www.sztukakadru.pl/wp-content/uploads/2013/10/ul-391.jpg

8 sierpnia obchodzimy Wielki Dzień Pszczół.

Tematem zdjęcia będzie życie pszczoły. Zadanie: uchwyć na zdjęciu pszczołę podczas jej codziennych zajęć.

Prosimy o nadsyłanie 1 zdjęcia w formacie .jpg wraz z opisem imieniem i nazwiskiem autora, nr klasy, adresem szkoły i nr telefonu kontaktowego do 30 września 2021 r. na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.(w tytule e-maila: Elbląskie Zielone Zadanie – III kwartał 2021 - imię i nazwisko) lub listownie na adres Departament Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu, ul. Łączności 1, 82-300 Elbląg (z dopiskiem: Elbląskie Zielone Zadanie – III kwartał 2021).

Każda osoba, biorąca udział w konkursie może przekazać do konkursu tylko 1 zdjęcie, któremu musi towarzyszyć historia! Zwycięzcę poznamy wraz z początkiem października 2021 r.

Uprzejmie informujemy, że wszystkie aktualne konkursy znajdują się na stronie http://gok.elblag.eu/ w zakładce Ochrona Środowiska.

 

Poniżej przestawiamy nagrodzonych w II kwartale 2021:

Elbląskie Zielone Pytanie Junior:

Kategoria I

Laureat: Nina Niedziela Przedszkole nr 3
Nina Niedziela Przedszkole nr 3

Nina Niedziela Przedszkole nr 3 - Nina Niedziela Przedszkole nr 3

Wyróżnienie: Bartosz Turalski Przedszkole nr 3
Bartosz Turalski Przedszkole nr 3

Bartosz Turalski Przedszkole nr 3 - Bartosz Turalski Przedszkole nr 3

Wyróżnienie: Natalia Cywińska Przedszkole Nr 24
Natalia Cywińska Przedszkole Nr 24

Natalia Cywińska Przedszkole Nr 24 - Natalia Cywińska Przedszkole Nr 24

Kategoria II

Laureat: Antoni Leśniewski Przedszkole nr 10
Antoni Leśniewski Przedszkole nr 10

Antoni Leśniewski Przedszkole nr 10 - Antoni Leśniewski Przedszkole nr 10

Wyróżnienie: Emilia Zając Przedszkole nr 3
Emilia Zając Przedszkole nr 3

Emilia Zając Przedszkole nr 3 - Emilia Zając Przedszkole nr 3

Wyróżnienie: Kaja Lubańska Przedszkole nr 23
Kaja Lubańska Przedszkole nr 23

Kaja Lubańska Przedszkole nr 23 - Kaja Lubańska Przedszkole nr 23

Kategoria III

Laureat: Anna Zaborowska Szkoła Podstawowa nr 8
Anna Zaborowska Szkoła Podstawowa nr 8

Anna Zaborowska Szkoła Podstawowa nr 8 - Anna Zaborowska Szkoła Podstawowa nr 8

Wyróżnienie: Grzegorz Jurkiewicz Szkoła Podstawowa w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2
Grzegorz Jurkiewicz Szkoła Podstawowa w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Grzegorz Jurkiewicz Szkoła Podstawowa w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 - Grzegorz Jurkiewicz Szkoła Podstawowa w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Wyróżnienie: Amanda Synowiecka Szkoła Podstawowa nr 8
Amanda Synowiecka Szkoła Podstawowa nr 8

Amanda Synowiecka Szkoła Podstawowa nr 8 - Amanda Synowiecka Szkoła Podstawowa nr 8

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym. Po odbiór nagród zapraszamy do Departamentu Ochrony Środowiska po wcześniejszym kontakcie telefonicznym pod numerem (55) 239-31-81.