Wyjątkowe wydarzenie w czasach pandemii

ptasi piknik

ptasi piknik - ptasi piknik

Od 10 lat co roku w pierwszy weekend października do Nadleśnictwa Elbląg przybywają miłośnicy obserwacji ptaków z całej Polski. Wiele osób już na stałe w kalendarzu urlopowym w tym czasie wpisane ma „Ptasi Piknik”. Jednak ze względu na pandemię zorganizowanie pikniku w tradycyjnej formie nie było możliwe. Dlatego właśnie, leśnicy i ornitolodzy ze Stowarzyszenia Doapolicz zaproponowali nietypową formę, dzięki której każdy , bez względu na miejsce, w którym przebywa, mógł wziąć udział w tym ornitologicznym wydarzeniu – Ptaki Piknik w wersji online

Skok w wirtualną rzeczywistość

Założeniem wersji online było przeniesienie wszystkich stałych punktów pikniku do internetu. Dlatego sobotni program online uwzględniał zarówno miejsca, które co roku stanowiły punkty pikniku, specjalistów, którzy byli obecni na swoich stoiskach, tematy, które zawsze są poruszane, a nawet Ptasie  Kino, które od kilku jest stałym elementem plenerowego wydarzenia.

Całe wydarzenie można było śledzić na głównym fanpage’u Lasów Państwowych na Facebooku, a relacje prowadzili leśnicy, którzy na co dzień prowadzą profile FB swoich nadleśnictw.

Otwarcie programu zainaugurowano na wieży obserwacyjnej na Górze Pirata – miejscu, gdzie od połowy sierpnia aż do listopada  stowarzyszenie Drapolicz liczy przelatujące ptaki.Rozmowa na żywo z Gerardem Belą z Drapolicza przybliżyła internautom sens ptasich migracji. Ornitolog wytłumaczył jak odbywa się liczenie, jakie gatunki pokonują tę trasę i przedstawił statystyki.

Link do rozmowy na wieży obserwacyjnej: https://www.facebook.com/LasyPanstwowe/videos/629246994458440/

Rekordzistą pod względem ilości przelotów okazała się zięba, której w czasie Ptasieg Pikniku naliczono aż ponad 12  tyś szt. następny była bogatka i szpak oba gatunki w ilości nieco ponad 1000 szt. Z ptaków szponiastych zaobserwowane zostały sokoły wędrowne w ilości 9 szt. i 3 kobuzy, 9 bielików, 1 błotniak stawowy i 4 zbożowe, 94 krogulce, 11 myszołowów i jeden rybołów. Ponadto liczne inne gatunki ptaków, łącznie 53 gatunki w ilości 17 906 ptaków.

Stałym punktem pikniku jest stoisko, w którym obrączkuje się ptaki, a którym zajmuje się Fundacja Akcja Bałtycka. I tu także relacja na żywo pozwoliła pokazać internautom cały proces obrączkowania  ptaków i dokładnie wyjawić celowość. Dzięki kamerkom internauci mogli z bliska przyjrzeć się w jaki sposób się mierzy, bada  i obrączkuje ptaki.

Link do relacji z obozu obrączkarskiego: https://www.facebook.com/LasyPanstwowe/videos/774658899997981/

Nie mogło zabraknąć także tradycyjnego zbijania skrzynek dla ptaków – co na swoje barki wzięli leśnicy Michał i Hubert  oraz Jola pracownik Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana, transmitując krok po kroku cały proces budowania takiej skrzynki, podając przy okazji wszystkie ważne elementy, którymi trzeba się kierować przy wieszaniu skrzynki np. u siebie w ogrodzie.

Link do relacji z budowania skrzynki lęgowej: https://www.facebook.com/LasyPanstwowe/videos/359554638426906/  

 
Wycieczka na Mewię Łachę

Forma online pozwoliła zabrać internautów do rezerwatu, oddalonego o 40 km od miejsca, w którym tradycyjnie odbywał się Piknik. Leśnicy spotkali się tam z grupą badawczą ptaków wodnych Kuling i przedstawicielem Błękitnego Patrolu z WWF. „Mewia Łacha” to faunistyczny  rezerwat przyrody, którego głównym celem jest ochrona ptaków. Rezerwatów o podobnym celu ochrony jest w Lasach Państwowych ponad 70.

Tak jak leśnicy zajmują się ochroną czynną na terenie lasów wielofunkcyjnych poprzez np.: wieszanie skrzynek lęgowych, dosadzanie kwitnących drzew i krzewów z myślą o ptakach i owadach, albo pozostawieniem kęp starodrzewu,  tak Błękitny Patrol WWF wspiera ochronę fok, które występują na polskim wybrzeżu. To właśnie między innymi dzięki pozytywnej współpracy z leśnikami z Nadleśnictwa Elbląg mogą oni skupić się na niesieniu pomocy tej wyjątkowej grupie zwierząt w naszej rodzimej faunie.

Link do rozmowy o rezerwacie Mewia Łacha https://www.facebook.com/LasyPanstwowe/videos/3297322717029714/

Ptasi Piknik nie mógłby się także odbyć bez Ptasiego Kina, które co roku daje wytchnienie i dawkę cennych informacji o ptakach każdemu kto  się w nim zatrzyma. Zaglądający na Ptasi Piknik on-line mogli:

• udać się do Sokolarni w Technikum Leśnym w Tucholi razem z leśnikiem Michałem Wojcieszkiewiczem i sprawdzić na czym polega opieka nad sokołami i trening takiego ptaka: (https://www.facebook.com/LasyPanstwowe/videos/263912061469351/ )
• Sprawdzić jak wygląda hodowla cietrzewi i proces odtwarzania populacji tych ptaków na Mazurach, razem z Adamem Gełdonem z Nadleśnictwa Spychowo (https://www.facebook.com/LasyPanstwowe/videos/822940118451597/ )
• Poznać szczegóły projektu ochrony głuszców z Nadleśnictwa Ruszów (https://www.facebook.com/LasyPanstwowe/videos/3132345590224955/ )
• Unieść się w przestworza razem z rybołowami, dla których Lasy Państwowe razem z Komitetem Ochrony Orłów realizują projekt ochrony (https://www.facebook.com/LasyPanstwowe/videos/2656025104662850/ )
• Czy nacieszyć oko pięknymi widokami z lasów Nadleśnictwa Elbląg, dzięki obiektywowi Tadeusza Baranieckiego (https://www.facebook.com/LasyPanstwowe/videos/272952603765205/ )
(https://www.facebook.com/LasyPanstwowe/videos/1323300591338977/ )
(https://www.facebook.com/LasyPanstwowe/videos/1030947867329044/ )
(https://www.facebook.com/LasyPanstwowe/videos/1342124385958218/ )

Całość wydarzenia zwieńczyła relacja z plaży, która także była stałym punktem na Pikniku. I tym razem rozmawialiśmy z Gerardem z Drapolicza, który opowiadał o strategii ptaków w czasie migracji, w tym także strategii przelatywania nad Bałtykiem. Dodatkowo wyjaśniono widzom jak bezpiecznie obserwować i fotografować ptaki. Od czego zacząć, jakiego używać sprzętu i o jakie zasady należy zadbać.

Link do rozmowy z Gerardem Belą ze stowarzyszenia Drapolicz:
(https://www.facebook.com/LasyPanstwowe/videos/371318537569161 )

Miłośników ptaków i entuzjastów Ptasiego Pikniku czekają jeszcze konkursy o tematyce ornitologicznej na profilu FB Lasów Państwowych, w których będzie można wygrać tematyczne atrakcyjne książki. Konkurs rusza jutro 07.10 na fanpage-u Lasy Państwowe na Facebooku. Ponadto wszystkie informacje filmy i materiały które ukazały się w trakcie X Ptasiego Pikniku można znaleźć na wydarzeniu na Facebooku pod linkiem: https://www.facebook.com/events/2632246907086008/?active_tab=discussion

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Gdańsk
Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i do zobaczenia za rok

ptasi piknik

ptasi piknik - ptasi piknik