STARocie - wirtualna kolekcja mieszkańców regionu

manierka

manierka - manierka

Akcesoria żołnierskie, maska gazowa dla konia, przedwojenny medal i kilka innych unikalnych obiektów z prywatnych kolekcji mieszkańców regionu będzie można obejrzeć bez wychodzenia z domu. Wystarczy zajrzeć na stronę cyfrowewm.pl.

Wirtualna kolekcja Regionalnej Pracowni Digitalizacji funkcjonującej w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu wzbogaciła się o nowe przedmioty. Są to obiekty z okresu dwóch wojen światowych oraz wczesnych lat powojennych. Do digitalizacji udostępnił je, w ramach cyklu STARocie – wirtualna kolekcja mieszkańców regionu, Pan Mirosław Melerski, mieszkaniec okolic Elbląga.

- Zdigitalizowany zbiór to kilkanaście obiektów przede wszystkim z okresu II wojny światowej oraz kilka dokumentów z lat powojennych. Każdy czerwcowy wtorek będzie na stronie cyfrowewm.pl odsłoną przedmiotu, który udokumentowaliśmy w 3D, natomiast w piątki prezentowane będą dokumenty wydane w I poł. XX w. – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, kierownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji.

Aktualnie wszystkie przedmioty, których cyfrowe wizerunki prezentowane będą zgodnie z zapowiedzią do końca czerwca, znajdują się w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Pierwszym przedmiotem zaprezentowanym w 3D jest manierka M31 będąca obowiązkowym wyposażeniem żołnierza. Na cyfrowewm.pl [http://www.cyfrowewm.pl/artykuly/235/poczatek-xx-w-w-obiektach-i-dokumentach/] można dokładnie się jej przyjrzeć i poznać szczegóły, które zapewniały jej funkcjonalność.

Prezentacja obiektów będzie udostępniona także na profilu Regionalnej Pracowni Digitalizacji na Facebooku [https://www.facebook.com/cyfrowewm/].