Wyszukać i wyrzucić

wyszukiwarka odpadów

Z pozoru wszystko jest proste. Odpady plastikowe wyrzucamy do żółtego pojemnika, papier do niebieskiego, a szkło do zielonego. A co w przypadku, gdy wytworzony przez nas odpad złożony jest z kilku materiałów, co z gruzem budowlanym, czy zużytą oponą? Na te pytania odpowie specjalna wyszukiwarka odpadów, którą przygotował elbląski samorząd. O samym pomyśle i o tym jak działa wyszukiwarka mówili podczas dzisiejszej konferencji prasowej wiceprezydent Elbląga Michał Missan i Daria Bieńkuńska dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska.

- Choć mamy czas pandemii, to życie toczy się dalej, a odpady musimy segregować, po pierwsze ze względu na środowisko, a po drugie, dobrze posegregowane odpady mogą przynieść wymierny efekt jeśli chodzi o pieniądze – wskazywał wiceprezydent Missan

- Postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i skonstruowaliśmy od podstaw elektroniczną wyszukiwarkę odpadów. Chcemy dotrzeć z nią jak najszerzej do elblążan, będzie ona dostępna na stronie miejskiej, na stronie ZUO, przekażemy ją też do innych spółek miejskich, do szkół i zainteresowanych elbląskich firm, np. firmy Cleaner – mówił wiceprezydent - Jest to fajne narzędzie, gdzie każdy elblążanin znajdzie odpad i pojemnik, do którego powinien trafić – dodał

- Na chwilę obecną leksykon odpadów, który został stworzony liczy 1.200 haseł. Leksykon będzie w dalszym ciągu uzupełniany o nowe hasła, które będą wskazywali mieszkańcy w swoich zapytaniach. Odpady problemowe znajdują się w kategorii INNE, tam będą szczegółowe informacje, gdzie wyrzuć odpad, który nie kwalifikuje się do żadnego pojemnika - mówiła Daria Bieńkuńska opisując działanie wyszukiwarki.

Wyszukiwarka jest dostępna pod adresem: segregujodpady.elblag.eu, na stronie miejskiej www.elblag.eu oraz stronie dotyczącej elbląskiego systemu gospodarki odpadami komunalnymi gok.elblag.eu.  

Wyszukiwarka odpadów jest przystosowana do urządzeń mobilnych, można z niej korzystać na swoim telefonie. Zachęcamy do szerokiego korzystania!