Zamawiajmy i jedzmy elbląskie

na wynos

na wynos - na wynos

Zamówić jedzenie z dowozem? Czy to bezpieczne? Z jakim ryzykiem wiąże się takie zamówienie? W czasie pandemii wiele osób zadaje sobie takie pytania. Z tymi wątpliwościami zwróciliśmy się do pracowników elbląskiego Sanepidu.

- Zachęcamy do zamawiania jedzenie w elbląskich lokalach gastronomicznych. Po pierwsze dlatego, że jest to bezpieczne, a po drugie trzeba wspierać naszych restauratorów – przekonuje ekspertka Sanepidu.

Branża gastronomiczna bardzo mocno odczuwa ograniczenia wynikające z pandemii. Te zamówienia, to póki co jedyna możliwość zminimalizowania strat.

- Wirus nie przenosi się za pomocą żywności, a obróbka termiczna eliminuje zagrożenie mikrobiologiczne – informuje przedstawiciel Sanepidu.

Restauratorzy otrzymali szczegółowe wytyczne dotyczące obowiązujących obostrzeń sanitarnych, których muszą przestrzegać.

- Maseczki, rękawiczki, płyn do dezynfekcji, mniej osób pracujących na kuchni – wylicza elbląski restaurator. – Dodatkowo nasz lokal jest ozonowany, a klienci odbierający dania osobiście, wchodzą  pojedynczo do lokalu.

Jednak zachowanie zwiększonej ostrożności leży nie tylko po stronie restauratorów:

- Pamiętajmy, że to działa w obie strony – uczula ekspert Sanepidu. – Zachowujmy więc dystans, często myjmy ręce, a już obowiązkowo przed posiłkiem.

Dodatkowe informacje na temat żywności i koronawirusa można znaleźć na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego www.gis.gov.pl/zywnosc-i-woda/zywnosc-zywnosc-i-woda/qa-dotyczace-zywnosci-i-koronawirusa-aktualizacja-28-04-2020/

na wynos

na wynos - na wynos