ELBLĄSKIE ZIELONE PYTANIE – kwiecień 2020

ezp

Serdecznie zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w konkursie Elbląskie Zielone Pytanie! To prosta forma, która zachęca do poszerzania swojej wiedzy o przyrodzie i zjawiskach jakie w niej zachodzą.

 

Dzień ZiemiW Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku, 22 kwietnia. Dzień ten uznawany jest za jedno z najistotniejszych świąt ekologicznych na świecie. Wtedy to zaczęły powstawać organizacje pozarządowe, które zajęły się popularyzującą ekologii. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących, a do jej podstawowych celów należą: promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie oraz uświadamianie ludziom zagrożeń, jakie związane są z rozwojem przemysłu. Planeta jest naszym wspólnym dobrem, dlatego musimy wszyscy troszczyć się o środowisko naturalne. W tym roku wybija 50-ta rocznica Światowego Dnia Ziemi. Obchody tego święta najczęściej organizowane są w szkołach. Podczas specjalnie zorganizowanych zajęć najczęściej uczniowie wychodzą na zewnątrz i razem z opiekunami oczyszczają wybrany teren z odpadków i śmieci. W wielu miastach w Polsce z okazji Dnia Ziemi organizowane jest także wspólne sadzenie drzew. Niestety w tym roku ze względu na panującą sytuację w kraju i na świecie oraz ze względu na nasze wspólne bezpieczeństwo nie jesteśmy w stanie obchodzić tego święta jak co roku. Dlatego #zostańwdomu i zrób coś dobrego dla planety.

A pytanie na kwiecień brzmi: Podaj 5 przykładów domowych sposobów na ochronę środowiska?

Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi wraz z imieniem i nazwiskiem i nr telefonu kontaktowego do 30 kwietnia 2020 r. (godz. 23:59) [decyduje data wpływu przesyłki/emaila do Urzędu]:

• Listownie na adres Departament Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu, ul. Łączności 1, 82-300 Elbląg (z dopiskiem: Elbląskie Zielone Pytanie – Kwiecień 2020)
• lub na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (w tytule e-maila: Elbląskie Zielone Pytanie – Kwiecień 2020 - imię i nazwisko)

Zwycięzców i ich odpowiedzi poznamy początkiem maja. Zapraszamy do udziału w konkursie!

W ubiegłym miesiącu Zielone pytanie brzmiało: „Skąd wywodzi się zwyczaj topienia lub palenia Marzanny?”

Z pośród nadesłanych odpowiedzi wylosowano zwycięzcę marcowej edycji – Panią Monikę, która udzieliła prawidłowej odpowiedzi: ”Zwyczaj topienia Marzanny pochodzi z czasów słowiańskich, był to jeden z pogańskich obrzędów ofiarnych, był jednym z elementów Święta Wiosny, tzw. Jarych Godów, które przypadają na równonoc wiosenną, czyli właśnie 21 marca”

Ponadto w konkursie plastycznym pn. ELBLĄSKIE ZIELONE PYTANIE Junior w marcu, nagrodzono dzieci, które nadesłały do nas swoje prace.

Ania Antoniuk Przedszkole nr 19
Ania-Antoniuk-Przedszkole-nr-19

Ania-Antoniuk-Przedszkole-nr-19 - Ania-Antoniuk-Przedszkole-nr-19


Hania Czerepińska Przedszkole nr 19
Hania Czerepińska Przedszkole nr 19
Hania Czerepińska Przedszkole nr 19 - Hania Czerepińska Przedszkole nr 19


Jan Zygadłowicz kl.1 SP6

Jan Zygadłowicz kl.1 SP6

Karolina Zakolska Niepubliczny Żłobek i Przedszkole Piekarczyk

Karolina Zakolska Niepubliczny Żłobek i Przedszkole Piekarczyk

Klara Lewoniewska Przedszkole nr 8
Klara Lewoniewska Przedszkole nr 8


Maciej Rentflejsz kl.5 SP6
Maciej Rentflejsz kl.5 SP6

Maria Rogowicz Niepubliczne Przedszkole Jedyneczka
Maria Rogowicz Niepubliczne Przedszkole Jedyneczka
Maria Rogowicz Niepubliczne Przedszkole Jedyneczka - Maria Rogowicz Niepubliczne Przedszkole Jedyneczka


Michał Popielarczyk kl.4 SP6
Michał Popielarczyk kl.4 SP6

Stanisław Buriak Niepubliczne Przedszkole Jedyneczka
Stanisław Buriak Niepubliczne Przedszkole Jedyneczka

Zofia Urbańska Niepubliczny Żłobek i Przedszkole Piekarczyk
Zofia Urbańska Niepubliczny Żłobek i Przedszkole Piekarczyk

Zuzanna Ziętek Przedszkole nr 11
Zuzanna Ziętek Przedszkole nr 11

Zuzanna Ziętek Przedszkole nr 11 - Zuzanna Ziętek Przedszkole nr 11

Serdecznie gratulujemy i życzymy dużo zdrowia!