Z chleba w napój. Jak to zrobić?

baner

baner - baner

W upalne dni gasi pragnienie, jest bogaty w składniki odżywcze, przygotowuje się go z kilku prostych składników i jak smakuje? Mowa o kwasie chlebowym, który przeżywa swój renesans. W ramach tegorocznego Święta Chleba w sobotę w Kamieniczkach Elbląskich odbędą się warsztaty wyrobu tego popularnego napoju. Warsztaty tym ciekawsze, że odbędą się z udziałem naszych gości z miast partnerskich, Kaliningradu i Bałtyjska.

Poza kwasem chlebowym przygotowany zostanie również rosyjski chłodnik na bazie kwasu chlebowego tzw. okroszka. Uczestnicy warsztatów będą mogli również spróbować chleba z naszego regionu oraz Rosji i Białorusi.

O walorach zdrowotnych kwasu chlebowego opowie dr Józef Sadkiewicz, twórca Instytutu Sadkiewicza Centrum Przyjaznego Kształcenia działającego przy Zakładzie Badawczym Przemysłu Piekarskiego Sp. z o.o. w Bydgoszczy. Swoim doświadczeniem dzielić się będzie również kucharka z Bałtyjska.

Natomiast w niedzielę coś dla amatorów ruchu i tańca. Kamieniczki Elbląskie będą miejscem warsztatów tańców regionalnych z Rosji i Polski.

Na warsztaty wyrobu kwasu chlebowego zapraszamy w sobotę, 31 sierpnia, do Kamieniczek Elbląskich w godzinach 12-14.

Na warsztaty nauki tańców regionalnych zapraszamy w niedzielę, 1 września, do Kamieniczek Elbląskich w godzinach 10-12.

Oba wydarzenia odbywają się w ramach projektu pn. „Chleb i naturalny kwas chlebowy – regionalne dziedzictwo kulinarne Warmii i Mazur oraz Obwodu Kaliningradzkiego” dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w ramach konkursu WM DLA WM. Wsparcie współpracy międzynarodowej JST w województwie warmińsko-mazurskim w 2019 roku.