Mocno trzymaliśmy biało-czerwoną

Idziemy z biało-czerwoną!

Idziemy z biało-czerwoną! - Idziemy z biało-czerwoną!

Choć pogoda nie rozpieszczała dziś elblążan, to Święto Flagi zobowiązuje i razem stanęli oni do wspólnego przemarszu z biało-czerwoną.

ŚWIĘTO FLAGI - galeria zdjęć

Przejście z flagą, któremu przewodziła Orkiestra Wojskowa rozpoczęło się o godz. 12 pod Ratuszem Staromiejskim w kierunku Bramy Targowej. Tam biało-czerwony pochód zatrzymał się i przy dźwiękach Hymnu RP flaga została wciągnięta na Bramę Targową. Chwilę później do mieszkańców zwrócił się Witold Wróblewski prezydent Elbląga, mówił on m.in.

Pamiętajmy, że nasze barwy – biel i czerwień – stanowią zewnętrzną oznakę wolnego, niepodległego państwa. Reprezentują imię Polski na zewnątrz, łącząc Polaków w kraju i za granicą. Otaczać je powinniśmy należytym szacunkiem, co nie wyklucza również radosnego ich prezentowania.

Obchodzone w całej Polsce Święto Flagi ma dla nas elblążan także lokalne znaczenie. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku Technikum przy Zespole Szkół Ekonomicznych nadano imię „Flagi Polski”. To druga szkoła w kraju noszącą to zaszczytne imię. Możemy być również dumni, że Elbląg jest miejscem, gdzie przechowywana i prezentowana jest flaga z przedwojennego polskiego Konsulatu w Stavanger. Po wojennych zawirowaniach i przechowaniu jej przez naszych norweskich przyjaciół, flaga nie tylko znalazła nowe miejsce w Elblągu, na polskiej ziemi, ale została również poddana pieczołowitej konserwacji, która przywróciła jej dawny blask. Odnowiona flaga eksponowana jest w Ratuszu Staromiejskim i ma przypominać o szacunku, jakim darzmy barwy narodowe oraz o partnerskiej współpracy Elbląga z norweskim miastem Stavanger.

Dziękuję wszystkim elblążanom, którzy uczestniczą w dzisiejszym święcie, dziękuję tym którzy przyszli tu ze swoimi małymi chorągiewkami oraz tym, którzy biało-czerwoną wywiesili na swoim budynku i w miejscu pracy. W ten sposób najlepiej możemy zamanifestować nasze przywiązanie do barw narodowych.

Uroczystość zakończył koncert w wykonaniu Orkiestry Wojskowej i występ artystyczny w wykonaniu dziecięcej grupy „Ence, Pence, Dance”.