Jak bezpiecznie spędzić Sylwestra?

W związku ze zbliżającą się zabawą sylwestrową, którą przywitamy Nowy Rok, Straż Miejska w Elblągu apeluje o zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas używania fajerwerków i innych środków pirotechnicznych.

Nieumiejętne obchodzenie się z materiałami pirotechnicznymi może być przyczyną wielu pożarów i nieszczęśliwych wypadków, może doprowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia.

Pamiętaj!

  • 31 grudzień i 1 styczeń to jedyne dwa dni, w których możesz używać fajerwerków,
  • nie kupuj fajerwerków w przypadkowych miejscach,
  • przeczytaj instrukcję obsługi i postępuj zgodnie z poleceniami,
  • odpalaj fajerwerki tylko na wolnej przestrzeni, tam gdzie nie spowodują zagrożenia dla innych, nie wywołają pożaru,
  • nie celuj w ludzi, zwierzęta, budynki, przedmioty łatwopalne,
  • po nieudanej próbie odpalenia nigdy nie zapalaj ich po raz drugi.

Pamiętajmy także o kilku bardzo ważnych rzeczach. Sprzedaż fajerwerków dzieciom jest przestępstwem. Jeśli jesteśmy świadkami takiej sytuacji trzeba i warto reagować. Sprzedaż materiałów pirotechnicznych osobom do 18 roku życia zagrożone jest karą grzywny, a nawet karą pozbawienia wolności do 2 lat. Dzieci i młodzież mogą ich używać, ale tylko i wyłącznie pod opieką rodziców lub pełnoletniego opiekuna, którzy ponoszą za to pełną odpowiedzialność.

Na koniec kilka ważnych rad dla właścicieli zwierząt. Huk petard i fajerwerków niepokoi nie tylko ludzi, ale również zwierzęta, w szczególności psy, warto więc zadbać, aby czworonogi nie były narażone na odgłosy wybuchów. Zapewnijmy im ciche i spokojne miejsce.

Straż Miejska życzy bezpiecznej i udanej zabawy sylwestrowej oraz szczęśliwego Nowego Roku 2018!

Karolina Wiercińska, Straż Miejska w Elblągu