Pożegnaliśmy Zdzisława Olszewskiego

uroczystości pogrzebowe

uroczystości pogrzebowe - uroczystości pogrzebowe

Wczoraj wczesnym popołudniem w Katedrze pw. Św. Mikołaja, a później na Cmentarzu Agrykola pożegnaliśmy Zdzisława Olszewskiego. Wśród żegnających radnego byli Witold Wróblewski prezydent Elbląga, Marek Pruszak przewodniczący Rady Miejskiej oraz inni, liczne przybyli samorządowcy i współpracownicy Pana Zdzisława.

Po zakończeniu Mszy świętej w intencji zmarłego, kondukt żałobny przejechał do grobowca rodzinnego Państwa Olszewskich na Cmentarzu Agrykola.

Prezydent Wróblewski mówił nad grobem zmarłego:

Pogrążona w żałobie Rodzino, Przyjaciele, Drodzy zebrani na dzisiejszej uroczystości pogrzebowej

Przypadł mi smutny obowiązek pożegnania w imieniu władz Elbląga świętej pamięci Zdzisława Olszewskiego – wieloletniego radnego, byłego wojewodę elbląskiego, podsekretarza stanu
w Urzędzie Rady Ministrów i długoletniego dyrektora biura sekretariatu Stowarzyszenia Gmin Rzeczypospolitej Polskiej Euroregionu Bałtyk.

Przeniknięci głębokim żalem żegnamy dziś osobę niezwykle zasłużoną zarówno dla rozwoju miasta i regionu, jak i kraju.
Śp. Zdzisław Olszewski za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany – Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Medalem 30-lecia Polski Ludowej. Jako radny z 19-letnim stażem angażował się w każdy temat związany z rozwojem Elbląga. Dzięki  niemu jesienią ubiegłego roku w Elblągu odbyła się Światowa Konferencja Gospodarcza Fundacji Polonii. Był całkowicie oddany swojej pracy. Pełnione funkcje traktował jako powołanie do służby drugiemu człowiekowi i naszemu miastu. Zawsze z dumą wyrażał się o Elblągu, był jego znakomitym ambasadorem.

Z tym odejściem straciliśmy nie tylko wspaniałego elblążanina, ale też dobrego człowieka, zawsze otwartego na potrzeby innych.

Dla mnie osobiście śp. Zdzisław  Olszewski – a mówiąc po prostu – Zdzisław, był wyjątkowy - mądry, spokojny, z umiejętnością  właściwej oceny ludzi i ze  szczególnym darem nawiązywania dobrych relacji z ludźmi. Zawsze życzliwy, uśmiechnięty, pomocny.

Zdzisława poznałem ponad 25 lat temu . Był wojewodą. Przez cały ten czas nasze zawodowe drogi krzyżowały się i  każdy kolejny rok znajomości przekonywał mnie, ile dobra robił dla nas wszystkich, dla ukochanego Elbląga. Był i pozostanie dla mnie wielkim autorytetem.

Zdzisławie, zarażałeś nas swoją pracowitością,  optymizmem, humorem i radością życia. Każdemu służyłeś radą i dla wszystkich miałeś dobre słowo, nawet w chorobie, czego dowiodłeś podczas ostatniej – czwartkowej sesji Rady Miejskiej. Dziękowałeś za organizację Opłatka Pojednania, mówiąc jednocześnie jak bardzo tego pojednania w naszym kraju brakuje. W  twoich ustach „Bóg, Honor, Ojczyzna”, brzmiało naturalnie i prawdziwie.  Cechowała Cię coraz rzadziej spotykana polityczna klasa i szacunek do drugiego człowieka.

Ta śmierć przyszła nagle i dlatego tak trudno z nią się pogodzić. Dziś z żalem żegna Cię oprócz rodziny tylu przyjaciół, kolegów, tylu elblążan. Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach i pamięci.

Drogi Zdzisławie, spoczywaj w pokoju! Będzie nam ciebie bardzo brakowało.

Rodzinie Zmarłego oraz wszystkim Bliskim pragnę złożyć wyrazy szczerego współczucia i żalu.

Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Zdzisława Olszewskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

uroczystości pogrzebowe

uroczystości pogrzebowe - uroczystości pogrzebowe

uroczystości pogrzebowe

uroczystości pogrzebowe - uroczystości pogrzebowe

uroczystości pogrzebowe

uroczystości pogrzebowe - uroczystości pogrzebowe

uroczystości pogrzebowe

uroczystości pogrzebowe - uroczystości pogrzebowe