Przed sezonem... fontanny krok po kroku

fontanna posadzkowa

fontanna posadzkowa - fontanna posadzkowa


W upalne dni przyciągają elblążan i turystów, gdy jest nieco chłodniej cieszą swoim widokiem i przyjemnym szumem wody. Mowa oczywiście o miejskich fontannach, które w tym tygodniu przygotowywane są do nowego sezonu przez Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Oficjalnie wszystkie urządzenia powinny być gotowe do pracy już w najbliższy weekend. Prezentujemy więc praktyczne informacje o trzech elbląskich fontannach i miejskim poidełku na Starym Mieście.

 

Posadzkowa, „zabytkowa”, centralna

Największą atrakcją jest oczywiście fontanna posadzkowa na skwerze katedralnym, którą szczególnie upodobały sobie dzieci. W fontannie nie ma zakazu kąpieli, prosimy jednak o zachowanie ostrożności na mokrej posadzce i nie wyrzucanie w szczeliny fontanny drobnych śmieci (papierków i niedopałków papierosów). W ubiegłych sezonach, poza naniesionym piaskiem, to właśnie drobne papierki i niedopałki były jedną z przyczyn zapchania pomp. Oczywiście w obrębie skweru ustawione są kosze na śmieci.

Informacje na temat pracy fontanny posadzkowej:

Fontanna jest czynna sezonowo od godz. 9.00 do 22.00. W soboty i niedziele fontanna czynna będzie dłużej, do godz. 24.00.
- godz. 9.00-17.00 – praca dzienna (strumienie niskie, kontakt z wodą)
- godz. 17.00-22.00/24.00 – praca popołudniowo-wieczorna (strumienie wysokie)

Dodatkowo zaplanowano cztery, około 10-minutowe, pokazy:
- dzienne o godz. 12.30 i 16.00
- nocne, z efektami świetlnymi o godz. 19.00 i 21.30

Drugim obiektem, który znajduje się na granicy Starego Miasta i centrum, jest powstała w 1908 roku „zabytkowa” fontanna zlokalizowana na Placu Słowiańskim. Obiekt został uruchomiony ponownie dwa lata temu po wykonaniu doraźnych prac zabezpieczających. W zakres tych prac wchodziło m.in. uszczelnienie dolnej i górnej misy (wykonanie wykładziny wodoszczelnej z gładzi cementowej, wypełnienie starych, wykruszonych połączeń kamieni). Zamontowane w fontannie urządzenia odpowiadające za jej pracę są starego typu, oznacza to, że spadek poziomu wody, spowodowany jej stopniowym wyparowywaniem i rozbryzgiwaniem poza misę, może być przyczyną przerw w obiegu wody. Dopiero gdy pompa podniesie lustro wody, fontanna ponownie rozpoczyna swoją pracę. W tym sezonie zaplanowano drobne prace zabezpieczające schody fontanny, co będzie oznaczało konieczność czasowego wyłączenia fontanny z eksploatacji.  

Kolejną miejską fontanną jest ta zlokalizowana przy ulicy 1 Maja, z racji położenia można ją roboczo nazwać fontanną centralną. Do zapełnienia jej zbiornika potrzebne jest 316 m3 wody. Bieżącą jej eksploatacją i konserwacją, w tym spuszczaniem i napełnianiem niecki wodą zajmuje się EPWiK Sp. z o.o. Podczas standardowego czyszczenia i wymiany wody w fontannie najczęściej znajdowane są: butelki plastikowe, worki, kartoniki po napojach, części ubrań i inne odpady, które zatrzymują się na elementach fontanny. Dlatego, tak jak w przypadku fontanny posadzkowej, apelujemy o utrzymywanie porządku wokół fontanny centralnej, tym bardziej, że w obrębie Skweru Mariana Sawicza również ustawione są kosze na śmieci. Przypominamy również, że w fontannie przy ulicy 1 Maja obowiązuje zakaz kąpieli. Nie posiada ona odpowiednich wejść, nie jest wyposażona filtry, a dysze które są zainstalowane na dnie mogą być niebezpieczne dla osób kąpiących się.

Jak to pracuje?
Wszystkie trzy fontanny pracują w obiegu zamkniętym, co oznacza, że raz napełniona fontanna korzysta z tej samej wody. Dodatkowo fontanna posadzkowa na skwerze katedralnym wyposażona jest w specjalne filtry, które podczyszczają i dezynfekują krążącą wodę. Wymiana wody w fontannach odbywa się w zależności od potrzeb. Tak jak już wspomniano powyżej, bieżącą konserwację wszystkich fontann prowadzi Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Z fontanny w poidełko
W ubiegłym roku urządzenie zlokalizowane na ścianie przedproża budynku na rogu ulic Stary Rynek i Garbary zostało wyposażone w specjalny kranik odcinający wodę i jako miejskie poidełko uruchomione zostało po dłuższej przerwie. W tym roku urządzenie również zostanie uruchomione dzięki EPWiK, mimo, że w ostatnich dniach ktoś zdewastował je, próbując prawdopodobnie zdemontować urządzenie i przeznaczyć na złom. Po dzisiejszej naprawie, którą prowadzi EPWiK urządzenie będzie czynne sezonowo, od początku maja do końca września. Zachęcamy do rozsądnego korzystania z wody pitnej w tym poidełku, dzięki któremu w upalne dni elblążanie i turyści będą mogli ugasić pragnienie.