65 lat kapłańskiej posługi

65 lat kapłańskiej posługi

65 lat kapłańskiej posługi - 65 lat kapłańskiej posługi
W elbląskiej katedrze św. Mikołaja odprawiona została uroczysta Msza Św. z okazji 65 rocznicy święceń kapłańskich Księdza Infułata dr Mieczysława Józefczyka. Jubilatowi – Honorowemu Obywatelowi Elbląga życzenia złożył Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
Ks. inf. Mieczysław Józefczyk święcenia kapłańskie przyjął 23 grudnia 1950 roku. Od 1968 pracuje w naszym mieście. Przez te lata dal się poznać nie tylko jako wspaniały duszpasterz i wieloletni proboszcz Parafii Św. Mikołaja, ale również jako wielki społecznik, organizator pomocy dla najuboższych, badacz historii naszego miasta, czy krzewiciel tożsamości kulturowej wśród elbląskiej społeczności.
- „Zanim trafił Ksiądz na dobre do Elbląga, miał już za sobą jakże bogatą i trudną drogę członka Armii Krajowej, żołnierza Powstania Warszawskiego i powojennego  podziemia niepodległościowego. W Elblągu przyszło Księdzu z całym oddaniem służyć Bogu i Ludziom, tworzyć podwaliny pod zręby katolickiej społeczności miasta. Posługa duszpasterska wiązała się także z aktywnym udziałem w życiu społecznym. Wielu elblążan doskonale pamięta opiekę duszpasterską i materialne wsparcie udzielane działaczom Solidarności, a także działania jako kapelana ludzi pracy, w tym żarliwe kazania patriotyczne.
W trudnym okresie przemian ustrojowych w Polsce przyczynił się Ksiądz Infułat, poprzez organizowanie pomocy materialnej dla potrzebujących, do budowania mostów przyjaźni i solidarności między Elblągiem a miastami w Norwegii  i Holandii, które udzielały znaczącego wsparcia dla elblążan.
Misja duszpasterska w Elblągu służyła katolickiej wspólnocie, umacnianiu jej w wierze, a także wspieraniu tożsamości kulturowej elbląskiej społeczności, w którą tak pięknie udało się Księdzu Infułatowi wpisać, stając się jej nieodzowną i jakże barwną cząstką. Kulturowe i ekumeniczne doświadczenia Księdza Infułata sprzyjały i nadal sprzyjają szeroko rozumianego dialogowi.
Trudno dzisiaj wymienić wszystkie zasługi Księdza Infułata dla społeczności Elbląga. Najlepszą miarą zasług jest przyznanie Księdzu w 1994 roku Honorowego Obywatelstwa naszego miasta..
Za to wszystko, szczególnie za oddanie ludziom, mądrość, życzliwość i dobro składam Księdzu Infułatowi szczere słowa wdzięczności.
Pragnę też podziękować za pisane z ogromną pasją i naukowym zacięciem prace dotyczące dziejów Elbląga. Wiele z nich, jak chociażby „Średniowiecze Elbląga”, „Elbląg i okolice 1937 – 1956. Chrześcijaństwo w tyglu dwu totalitaryzmów”, „Elbląskie duchowieństwo katolickie na tle dziejów miasta, 1246 – 1945” rzuciło nowe światło na życie w mieście nad rzeką Elbląg w ubiegłych stuleciach.
W imieniu całej społeczności Elbląga i swoim własnym życzę Księdzu Infułatowi Bożego wsparcia, opieki Matki Bożej i darów Ducha Świętego.
Jeszcze raz serdecznie gratuluję tak pięknego jubileuszu i życzę samych dobrych dni, sukcesów, satysfakcji z pracy badawczej oraz wszelkiej pomyślności” – napisał w przekazanym liście Prezydent Witold Wróblewski.

65 lat kapłańskiej posługi

65 lat kapłańskiej posługi - 65 lat kapłańskiej posługi

65 lat kapłańskiej posługi

65 lat kapłańskiej posługi - 65 lat kapłańskiej posługi

65 lat kapłańskiej posługi

65 lat kapłańskiej posługi - 65 lat kapłańskiej posługi

65 lat kapłańskiej posługi

65 lat kapłańskiej posługi - 65 lat kapłańskiej posługi

65 lat kapłańskiej posługi

65 lat kapłańskiej posługi - 65 lat kapłańskiej posługi

65 lat kapłańskiej posługi

65 lat kapłańskiej posługi - 65 lat kapłańskiej posługi