Święto Niepodległości w Elblągu

Święto Niepodległości w Elblągu

Święto Niepodległości w Elblągu - Święto Niepodległości w Elblągu
Biało – czerwone barwy królowały wczoraj na elbląskich ulicach. Flagi państwowe, chorągiewki, kotyliony – tak elblążanie obchodzili Święto Niepodległości.


Uroczystości z okazji 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła Msza Św.  w intencji ojczyzny odprawiona w katedrze Św. Mikołaja przez Biskupa Elbląskiego Jacka Jezierskiego.  Po niej elblążanie zgromadzili się przed Ratuszem Staromiejskim, gdzie obejrzeli etiudę z Józefem Piłsudskim, Ignacym Janem Paderewskim i Romanem Dmowskim. Następnie ulicami miasta przeszedł Marsz Niepodległości z 50- metrową flagą, którą nieśli licznie przybyli na obchody mieszkańcy. Marsz zakończyły oficjalne uroczystości  na Placu Kazimierza Jagiellończyka.

 


- „Obchodzimy dziś jedno z najważniejszych świąt narodowych. 97 lat temu Polska, po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Zawdzięcza to wielkim ludziom, którzy z pełnym poświęceniem walczyli, aby Polska z powrotem stała się państwem i znalazła się na mapie Europy. W tym gronie byli Marszałek Józef Piłsudski oraz Roman Dmowski.Obaj są bohaterami Niepodległej Polski, choć ich drogi do wolności były bardzo różne. Józef  Piłsudski stworzył Legiony i skupił wokół siebie tych, którzy chcieli czynem zbrojnym walczyć o Polskę. Roman Dmowski bezkompromisowo stawiał kwestię naszej niepodległości na konferencji pokojowej w Paryżu, wspólnie z Ignacym Paderewskim. Jeśli do tego grona dodamy Wincentego Witosa, twórcę ruchu ludowego czy Ignacego Daszyńskiego, Józefa Hallera, a także pokolenie powstańców kościuszkowskich, listopadowych, styczniowych, śląskich, wielkopolskich czy liczne grono pozytywistów, to będziemy mieli panteon naszych narodowych bohaterów. Wszystkich ich łączyła jedna myśl o suwerennej i niezawisłej Polsce. Byli jej najwierniejszymi orędownikami. Mimo, że Druga Rzeczpospolita przetrwała zaledwie dwadzieścia lat to temu pokoleniu, wychowanemu na Żeromskim, Prusie i Sienkiewiczu, udało się stworzyć silne  podstawy państwa, zbyt młodego jednak by stawić czoła niemieckiej i sowieckiej agresji. Do tych państwowych idei, zapomnianych i ocenzurowanych w czasach totalitarnych powrócono w czasach Sierpnia 1980 roku i Okrągłego Stołu. Dziś żyjemy w wolnej Polsce. Jesteśmy członkiem Unii Europejskiej i międzynarodowego sojuszu militarno-obronnego. Na wszystkich szczeblach sprawowania władzy samorządowej i państwowej dokonujemy demokratycznych wyborów, dzięki którym każdy obywatel może mieć poczucie współuczestniczenia w decydowaniu o losach naszego Państwa. Niepodległość, niezależnie od politycznych różnic, to ciągle jednak najważniejsze dla nas Polaków zadanie i testament  do wypełnienia. Józef Piłsudski niemal sto lat temu powiedział: „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska. Kto chce, ten może, kto chce, ten zwycięża, byle chcenie nie było kaprysem lub bez moc”. Chciejmy zatem naszą niepodległość i wolność praktykować na co dzień, w działalności publicznej, pracy zawodowej, indywidualnych pasjach i działaniach. Niech żyje wolna i niepodległa Polska!” – mówił w swoim wystąpieniu Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Wspólne świętowanie zakończyły występy artystyczne. Przed mieszkańcami zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego Jantar, który oprócz występu poprowadził naukę tańca narodowego. Elblążanie obejrzeli także inscenizację historyczna, występ Chóru Cantata, koncert zespołu Asteria oraz pokaz musztry klas mundurowych z elbląskich szkół.

Zobacz galerię zdjęć