Jubileuszowa XV Gala Fundacji Elbląg

Jubileuszowa XV Gala Fundacji Elbląg

Jubileuszowa XV Gala Fundacji Elbląg - Jubileuszowa XV Gala Fundacji Elbląg
Podczas wczorajszej (26.10.) Gali poznaliśmy laureata, który otrzymał statuetkę Ferdynanda oraz zwycięzców Konkursu Literackiego. Gala była także podsumowaniem piętnastoletniej działalności Fundacji Elbląg.

„Za to co masz, nie kupisz nieba, więc nie obrastaj w rzeczy, w pióra, bo i tak nie zabierzesz ich tam”. Słowami piosenki Ryszarda Rynkowskiego, podarowanej przez artystę dla Fundacji Elbląg, rozpoczęła się jubileuszowa uroczystość organizacji. Podczas wsłuchiwania się w piosenkę zgromadzeni w sali koncertowej Szkoły Muzycznej goście zapoznali z dokonaniami piętnastoletniej działalności fundacji.
Głównym punktem programu były wyniki dwóch konkursów organizowanych od lat przez fundację. Tego wieczoru bohaterami zostali laureaci i wyróżnieni Konkursu o tytuł Filantropa Roku i Konkursu Literackiego.

Tytuł Filantropa Roku otrzymał Erwin Vollerthun, od lat aktywnie działający na rzecz rodzimych stron swoich rodziców i żony - Elbląga i okolic. Kapituła konkursu nagrodziła go za stałe i systematyczne wsparcie elbląskich organizacji pozarządowych oraz zaangażowanie na rzecz dobrych, przyjacielskich stosunków polsko-niemieckich. Darczyńca co roku zbiera pieniądze od byłych mieszkańców okolic Elbląga (obecnie mieszkających w Niemczech) oraz osób nie mających powiązań z Elblągiem. Darowizny przekazuje co roku osobiście organizacjom i placówkom elbląskim.
Wyróżnienie natomiast trafiło do Wojciecha Bednarczuka Greengrow sp. z o.o. za systematyczne wsparcie w przekazywaniu uprawianych przez firmę warzyw, które za pośrednictwem elbląskiego Banku Żywności trafia jako pomoc żywnościowa do stołówek dla bezdomnych, domu dziecka, domów pomocy społecznej dla niepełnosprawnych dzieci, środowiskowych domów samopomocy.

Po raz trzynasty rozstrzygnięto także Konkurs Literacki w dwóch kategoriach. Laureatem pierwszej, Elbląskiej Książki Roku została Bogumiła Salmonowicz za tomik pt. „BoSa” czyli za „bezpretensjonalną, pełną ciepła, poetycką opowieść o codzienności” – jak wskazała w uzasadnieniu kapituła. Wyróżnionymi zostali:
Agnieszka Pietrzak za „Urlop nad morzem” czyli za „prozę, która umiejętnie łączy miłość do intrygi z miłością do rodzinnego pejzażu” oraz
Marcin Jurzysta za tomik pt. „Abrakadabra” czyli „lirykę łączącą ascezę formy z niepowtarzalnością metafory”.
Laureatem Elbląskiego Rękopisu Roku został Artur Wodarski za „Rzekę przemienienia” czyli „interesującą, dojrzałą prozę obyczajową z wątkiem rozrachunkowym, w niebanalny sposób opowiadającą historię, która mogła się wydarzyć”. Wyróżnienia w tej kategorii przyznano:
Mirosławowi Dymczakowi za dramat pt. „Bienalle. Reportaż sceniczny” za „niestrudzone wydobywanie w słowie spraw i historii zapomnianych”;
Wojciechowi Pelc za pracę pt. „Ziemie obiecane” czyli „liryczne minifabuły łączące nostalgię z ironią” oraz
Dominice Lewickiej-Klucznik za pracę pt. „Najlepszy z możliwych światów” za „poezję wewnętrznie prawdziwą, pełną wrażliwości i oryginalnego spojrzenia na „Najlepszy z możliwych światów”.

Jubileusz Fundacji Elbląg był także okazją do podziękowania osobom, które włożyły mnóstwo zaangażowania, pracy i serca w rozwój organizacji. Podziękowania złożono dr. Ryszardowi Tomczykowi – wieloletniemu przewodniczącemu Kapituły Konkursu Literackiego za dotychczasową współpracę oraz trzem wolontariuszom (Władysławie Prusieckiej, Robertowi Czarneckiemu i Markowi Pieńkowskiemu), którzy w ostatnim czasie włożyli mnóstwo pracy angażując się w inicjatywy na rzecz organizacji lub sami byli ich inicjatorami.

Część artystyczną zapewniła Elbląska Orkiestra Kameralna, która rozpoczęła Galę krótkim występem z Jakubem Grzelachowskim, uczniem ZPSM w Elblągu i stypendystą Fundacji Elbląg. Finałowy koncert wykonał gość honorowy i przyjaciel fundacji - Ryszard Rynkowski i EOK pod batutą Marka Mosia.  

Honorowym patronem Gali był Witold Wróblewski Prezydent Elbląga

Patronat medialny sprawowała Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Telewizja Elbląska i Radio Olsztyn.

Galę Fundacji realizowano przy wsparciu finansowym Miasta Elbląg.

Jubileuszowa XV Gala Fundacji Elbląg

Jubileuszowa XV Gala Fundacji Elbląg - Jubileuszowa XV Gala Fundacji Elbląg

Jubileuszowa XV Gala Fundacji Elbląg

Jubileuszowa XV Gala Fundacji Elbląg - Jubileuszowa XV Gala Fundacji Elbląg

Jubileuszowa XV Gala Fundacji Elbląg

Jubileuszowa XV Gala Fundacji Elbląg - Jubileuszowa XV Gala Fundacji Elbląg