X Elbląskie Święto Chleba, Europejskie Dni Dziedzictwa. Początek już w piątek

plakat

plakat - plakat

Już tylko dzień dzieli nas od wyjątkowego wydarzenia - Elbląskiego Święta Chleba. Po raz dziesiąty elblążanie i turyści odwiedzający nasze miasto będą mogli spróbować wyśmienitych wypieków z różnych zakątków naszego kraju oraz z zagranicy. Święto Chleba to także jarmark produktów regionalnych z rękodziełem i sztuką ludową, koncerty, wystawy, prezentacje artystyczne, inscenizacje historyczne oraz strefa rekreacji „Elbląg w formie”.

 

Tegoroczna, jubileuszowa edycja imprezy, została połączona z inauguracją obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Organizowane przedsięwzięcia, zakładają realizację idei promowania regionalnego dziedzictwa, a także mają przypominać o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.

„Elbląg w Formie”
Nowym elementem tegorocznego Święta Chleba jest strefa rekreacji „Elbląg w Formie” na Bulwarze Zygmunta Augusta. Unihokej, koszykówka, piłka nożna, jump fitness, zajęcia plastyczne pod okiem animatorów, pokazy tańca – a to tylko część atrakcji, jaka będzie tam czekała na wszystkich odwiedzających. Jednym z najciekawszych punktów programu będą chemiczne pokazy laboratoryjne w wykonaniu specjalistów z Elbląskiego Parku Technologicznego. Naukowcy zabiorą nas w magiczny świat nauki w piątek w godz. 16-18 oraz w sobotę i w niedzielę w godz. 12-14.

W sobotę na rzece Elbląg niezwykle widowiskowo - zapowiadają się „Wyścigi smoczych łodzi”, w których weźmie udział kilkanaście osad wioślarskich. Natomiast w niedzielę zapraszamy wszystkich na Festiwal Sportów Wodnych, w trakcie którego będzie okazja popływać na nartach wodnych, wodnym bananie, motorówką oraz na innych sprzętach do rekreacji wodnej.

Czy padnie rekord?
Głównym elementem Święta Chleba jest jarmark. W tym roku weźmie w nim udział około 250 wystawców, ale ich liczba rośnie. Na jarmarku będziemy mogli skosztować specjałów z różnych zakątków kraju. Jeśli tego będzie mało, to w sobotę i niedzielę miłośników dobrej kuchni z pewnością zwabią pokazy kulinarne dr Grzegorza Russaka, pokazy piekarnicze prowadzone przez  dr Józefa Sadkiewicza  oraz wspólne gotowanie i biesiadowanie przy wielkiej patelni z gulaszem oraz bigosem.

Na folkową nutę
Stałym elementem towarzyszącym Świętu Chleba są koncerty. W tym roku scena główna stanie na Placu Katedralnym. Przed mieszkańcami i naszymi gośćmi zaprezentuje się szereg zespołów folklorystycznych. Usłyszymy m.in. „Horpynę” - czołowego przedstawiciela ukraińskiej sceny muzycznej w Polsce, zespół „Karakryna” – wywodząca się z Elbląga formacja, grająca utwory ludowe (głównie z regionu Warmii) w energetycznych, jazzowych aranżacjach. Będą także prezentacje Młodzieżowego Domu Kultury oraz elbląskich szkół.

Nie lada gratką dla wielbicieli muzyki będzie uroczysty koncert, przygotowany z okazji Ogólnopolskich i Wojewódzkich Obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, podczas którego wystąpią Vołosi wraz z Elbląską Orkiestrą Kameralną oraz zespoły muzyki dawnej: „Piccolo”, „Pomezania”, „Parmezan”, „Danserye".

Dla młodszych i starszych
Na Placu Katedralnym na najmłodszych czekać będzie strefa historycznych zabaw i animacji. Konkursów dla dzieci nie zabraknie także na bulwarze w strefie „Elbląg w formie”. W przestrzeni Starego Miasta podczas Elbląskiego Święta Chleba, odbywać się też będą liczne koncerty plenerowe, spektakle teatru ulicznego, pokazy kuglarskie.

Osoby ciekawe wiedzy podanej w interesującej formie, poznają bliżej historię Elbląga, dzięki Bractwu Rycerzy Ziemi Sztumskiej, które zaprosi do obejrzenia obozu rycerskiego, wzięcia udziału w przemarszach wojsk krzyżackich i pruskich, inscenizacjach historycznych, a także w bitwie pomiędzy wojskami Hermanna von Balka oraz Prusami o osadę elbląską. W bitwie z udziałem odtwórców historycznych i konnicy, zostaną wykorzystane maszyny oblężnicze, środki pirotechniczne oraz średniowieczne łodzie.

Dni Dziedzictwa
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu będzie prezentować film holograficzny: „Historie ponad granicami”, wystawy:  „Elbląg Reconditus”,  „Historia w twarzach, twarze historii”, „Nieśmiertelność kobiecości” , a także zaprosi na otwarcie „Sali Kaspra Bekiesza” i wystawy „Dary i zakupy”. Biblioteka Elbląska przygotowała szereg wydarzeń w tym: dni otwarte w pracowni digitalizacji i pracowni konserwacji zbiorów zabytkowych, multimedialną prezentację Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej i Wortalu Historycznego, zajęcia plastyczne, konkursy, wykład i prezentacje oraz Salon Polityki ze specjalnym programem poświęconym Europejskim Dniom Dziedzictwa. Centrum Sztuki Galeria EL wyemituje cykl projekcji  „Z historii Galerii EL”. Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, w Ratuszu Staromiejskim będzie prezentowana działalność Regionalnej Pracowni Digitalizacji Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, a także w Bramie Targowej, wystawa „Historia w ludzkich losach zapisana…” Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

plansza

plansza - plansza

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem.