Dni Elbląga 2015 - podsumowujemy, dziękujemy

Dni Elbląga - elblążanie

Dni Elbląga - elblążanie - Dni Elbląga - elblążanie
Za nami kolejne Dni Elbląga. Jak co roku impreza przyciągnęła tysiące elblążan i pokazała, że umiemy się bawić. Podsumujmy najważniejsze wydarzenia trzech ostatnich dni.

Koncerty, koncerty...
Po raz pierwszy w nowym miejscu, na skwerze katedralnym, odbył się niezwykły koncert plenerowy „FILM i OPERETKA – the best of”. Z Elbląską Orkiestrą Kameralną, pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego, wystąpili: Bogumiła Dziel-Wawrowska, Katarzyna Laskowska, Piotr Rafałko, Adam Szerszeń, Kamil Radzimowski, Los Payos: Marta Robles (taniec flamenco), Artur Muszyński "El Polaco" (gitara flamenco). Elblążanie usłyszeli najpiękniejsze arie i duety z operetek, które doczekały się swoich ekranizacji, m.in.: "Kraina Uśmiechu", "Hrabina Marica", "Wiedeńska Krew", "Wiktoria i jej Huzar", a także najpiękniejsze utwory filmowe wybitnych kompozytorów: Krzesimira Dębskiego, Michała Lorenca, Wojciecha Kilara, Ennio Morricone czy Jamesa Hornera.

Specjalnie na koncert ustawiono na skwerze katedralnym rzędy ławek, na których zasiadło kilkuset elblążan. To był pierwszy, i wydaje się, że pomyślny, test dla koncertowej odsłony skweru katedralnego.

Wyspa Spichrzów - wyspa atrakcji
Główną areną tegorocznego święta miasta była oczywiście Wyspa Spichrzów. Na dużej scenie zaprezentowała się mieszkanka młodości i doświadczenia: Patrycja Nowicka, Dawid Kwiatkowski, Mrozu i energetyczni dj-e wypełnili sobotni program. Niedziela rozpoczęła się koncertem jednego z najbardziej gorących obecnie polskich duetów - Donatana i Cleo. Pozytywnym zaskoczeniem był koncert  Eddie'go Wata, który swoją spontanicznością zjednał sobie publiczność. Koncertowo Dni Elbląga podsumował zespół HEY, rockowi wyjadacze z charyzmatyczną Katarzyną Nosowską.

Frekwencja dopisała. W ciągu dwóch dni Wyspę Spichrzów odwiedziło kilkanaście tysięcy ludzi. Skorzystali też na tym restauratorzy ze Starego Miasta, które jest na trasie wypraw do i z Wyspy Spichrzów.

Sport i rekreacja
Tegoroczne Dni Elbląga jeszcze mocniej niż kiedykolwiek starały się rozruszać elblążan. „Poranek z kijkami”, czyli trening nordic walking z Mistrzynią Świata Bożeną Ruszkowską miał przypomnieć, że Elbląg już niedługo będzie organizatorem Pucharu Europy w tej dyscyplinie. Na wodzie odbył się VIII Ogólnopolski Cross Kajakowy im. Tadeusza Kiwiało, natomiast spod Ratusza Staromiejskiego wyruszyła kolejna „Sobota z przewodnikiem”. Odbyły się też Mistrzostwa Elbląga w szachach, w których mierzyli się zarówno juniorzy, jak i seniorzy. I wreszcie strefa zabaw i rekreacji, której przyświecało hasło „Elbląg w formie", gdzie starsi i młodsi mieszkańcy mogli uczestniczyć w treningu fitness lub zmierzyć się w różnych konkurencjach sportowych.

Sponsorzy zorientowani społecznie
Szczególne podziękowania należą się tegorocznym sponsorom, którzy nie tylko wspomogli finansowo Dni Elbląga i uczynili jego program bogatszym, ale coraz częściej tworzą ten program, jak czyni to choćby firma Meble Wójcik, podejmując już drugi rok z rzędu współpracę z Elbląską Orkiestrą Kameralną. Piątkowy koncert w swym rozmachu doszedł do skutku właśnie dzięki tej znanej elbląskiej firmie meblarskiej. Jeszcze inaczej swoją rolę w mieście postrzega Browar w Elblągu, który nie tylko wsparł finansowo organizację samych Dni Elbląga, ale przekazał również 10.000 zł na cel społeczny wskazany przez mieszkańców. Elblążanie wybrali odnowienie fontanny na Placu Słowiańskim. Kolejnym sponsorem, który docenił wartość Dni Elbląga i wsparł je finansowo jest firma FLSmidth MAAG Gear, która w produkcji przekładni jest kontynuatorem tradycji dawnego Zamechu. Firmy chcą też pokazywać mieszkańcom swój potencjał, stąd niezwykle popularne "drzwi otwarte". W tym roku na taką formę promocji bezpośredniej zdecydowały się aż cztery elbląskie firmy, wspominani powyżej - Meble Wójcik, Browar w Elblągu, FLSmidth MAAG Gear oraz Zakład Turbin w ALSTOM Power Sp. z o.o.

Bezpieczeństwo
Tak duża impreza, jaką są Dni Elbląga, musi być oczywiście odpowiednio zabezpieczona. Koncerty na Wyspie Spichrzów odbywały się jako impreza masowa, co oznacza, że organizator powinien zapewnić odpowiednią ilość pracowników ochrony i służb informacyjnych. Tak właśnie było i z pewnością dlatego nie odnotowano poważniejszych incydentów, a elblążanie mogli skupić się przede wszystkim na zabawie. Oczywiście na terenie imprezy zapewniono również obstawę ratowników medycznych, a na rzece Elbląg pływał specjalny patrol. W Dni Elbląga włączyły się także służby mundurowe, które zawsze w takich przypadkach stają na wysokości zadania.

Na koniec, prezentując galerie z poszczególnych wydarzeń w ramach święta miasta, dziękujemy wszystkim mieszkańcom i zapraszamy za rok na kolejne Dni Elbląga!

galeria zdjęć z piątkowych Dni Elbląga

galeria zdjęć z sobotnich Dni Elbląga

galerii zdjęć z niedzielnych Dni Elbląga

Organizator:
Witold Wróblewski Prezydent Elbląga

Współorganizatorzy:
Elbląska Orkiestra Kameralna
MOSiR, PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, WORD, Jump Fitness, Adveture Team

Sponsorem Głównym Dni Elbląga jest producent marki SPECJAL www.specjal.pl

Sponsorzy Dni Elbląga:
Fabryki Mebli Stolpłyt, Wójcik i Żuławska – producenci marki Meble Wójcik www.meblewojcik.pl 
FLSmidth MAAG Gear www.FLSmidthMaagGear.com
Agencja Reklamowa CONTACT www.arcontact.pl