Elbląg będzie stolicą polskich seriali

 Elbląg będzie stolicą polskich seriali Już 19 czerwca w Elblągu rozpocznie się pierwszy w Polsce Festiwal Seriali Telewizyjnych. Przez trzy dni w naszym mieście będziemy gościć serialowych bohaterów, których doskonale znamy z ekranu. O przygotowaniach do festiwalu organizatorzy opowiadali dziennikarzom podczas konferencji prasowej, która odbyła się 29 maja.

5 stycznia 2015 roku minęło 50 lat od daty wyemitowania przez Telewizję Polską pierwszego serialu telewizyjnego, którym był „Barbara i Jan”.  Rocznica tego wydarzenia stała się inspiracją do zorganizowania w Elblągu pierwszego w naszym kraju  Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych.

- Bardzo cieszę się, i tutaj w pierwszym zdaniu chciałbym podziękować pomysłodawcom, że Elbląg może być miastem, którego wyróżnikiem będzie festiwal seriali telewizyjnych. Pomysł bardzo dobry. Ten festiwal to doskonała promocja miasta, jest to możliwość przyciągania ciekawych ludzi, umożliwienie kontaktów, rozmów i spotkań z aktorami. Mam nadzieję, że to przedsięwzięcie, które będzie pierwszy raz w Elblągu, będzie kontynuowane – podkreślał podczas konferencji Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga.

Festiwal Polskich Seriali Telewizyjnych to konkurs seriali zrealizowanych w latach przed rokiem 2014 przez Telewizję Polską SA. Od 19 czerwca, przez trzy dni, będą trwały konkursowe przeglądy, w których weźmie udział 10 seriali.

- W Kinie „Światowid”, wśród publiczności będzie można zatem spotkać jury, które bacznie będzie oglądać wytypowane odcinki – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. - To od przewodniczącej Ewy Braun oraz Henryka Kuźniaka, Radosława Piwowarskiego, Zdzisława Pietrasika i Piotra Szwedesa będzie zależało kto otrzyma Złote i Srebrne „Światowidy” - nagrody aktorskie za role kobiece i męskie oraz „Światowidy Warmii i Mazur” – nagrody dla najlepszej aktorki i aktora z regionu.

Wśród konkursowych seriali znalazły się: „Ranczo”, „Ojciec Mateusz”, „Blondynka”, „Komisarz Alex”, „Dom nad Rozlewiskiem”, „Czas Honoru”, „O mnie się nie martw”, „M jak Miłość”, „Głęboka woda”, „Na dobre i na złe”.

- Werdykt jury poznamy podczas Gali Zakończenia i Wręczenia Nagród, w niedzielę 21 czerwca, w Teatrze im. Aleksandra Sewruka – mówi Bogumił Osiński, dyrektor i pomysłodawca Festiwalu. - Prócz nagród regulaminowych wręczony zostaną: „Światowid” dla Polskiego Serialu Wszech Czasów oraz „Światowid Publiczności” – nagroda przyznana przez widzów uczestniczących w pokazach konkursowych Festiwalu.

Galę, którą poprowadzi Tomasz Kammel z TVP2, zakończy koncert „Piosenki z ekranu” w reżyserii Jerzego Satanowskiego. W elbląskim teatrze będzie można usłyszeć serialowe i filmowe hity w wykonaniu: Mirosława Baki, Soni Bohosiewicz, Katarzyny Dąbrowskiej, Piotra Machalicy, Katarzyny Żak, Artura Żmijewskiego i Zespołu „Trzy dni później”. W repertuarze znalazły się między innymi: „Uciekaj moje serce” z serialu „Jan Serce”, „Przed nocą i mgłą osłoń mnie” z serialu „07 zgłoś się” oraz „Pamiętasz była jesień” z filmu „Pożegnania”.

Organizatorami Festiwalu są: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, Samorząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Współorganizatorem: Telewizja Polska SA. Organizatorzy do współpracy zaprosili również Miasto Elbląg.

Patronat Honorowy nad Festiwalem objęli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski oraz Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego  Gustaw Marek Brzezin.

Sponsor Główny Festiwalu: Grupa LOTOS

Partnerzy: PUJAN, PATERS Producent Galanterii Skórzanej, GRUPA ŻYWIEC BROWAR W ELBLĄGU, OPEGIEKA Sp. z o.o., Kwiaciarnia Awangardowa Zielony Gaj, Agencja Reklamy CONTACT

Patronat Prasowy: Świat seriali, Tele tydzień,

Patronat Medialny: RMF Classic

Patronat Branżowy: TELE PRO

Partnerzy Medialni: TVP Olsztyn, Polskie Radio Olsztyn SA, Gazeta Olsztyńska

Współpraca medialna: Telewizja Elbląska, Elbląska Gazeta Internetowa PortEl.pl, Multiplatforma internetowa elblag.net, Elbląski Dziennik Internetowy info.elblag.pl, Dziennik Elbląski