Muzea podsumowują przeszłość i planują przyszłość

MAH
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu i Muzeum Brama Frydlandzka w Kaliningradzie podsumowują dotychczasową współpracę w ramach międzynarodowego projektu „Muzea ponad granicami” oraz planują kolejne działania. W obu miastach odbędzie się 6-8 listopada 2014 r. konferencja poświęcona nowoczesnym metodom w prezentacji dziedzictwa kulturowego.

 

Muzealnicy z Elbląga i Kaliningradu, którzy w ramach współdziałania remontowali obiekty, przystosowywali je do nowoczesnych prezentacji i doskonalili wystawy, jak też budowali wspólną platformę edukacyjną i wdrażali pomysły na obsługę turystów zainteresowanych śladami przeszłości, przygotowali podsumowanie z długą listą wykonanych prac. Całość będzie zaprezentowana, najpierw w Kaliningradzie, później w Elblągu, podczas konferencji oficjalnie zamykającej projekt, a jednocześnie otwierającej dalsze partnerstwo. Z tej okazji kierujące placówkami, Marina Jadowa z Muzeum Brama Frydlandzka i Maria Kasprzycka z Muzeum Archeologiczno-Historycznego podpiszą list intencyjny, zawierający zagadnienia przyszłej współpracy.

Podczas konferencji zaprezentowane zostaną najnowsze technologie, dotychczas użyte w obu muzeach. Ze strony polskiej omówi je Mirosław Marcinkowski, zaś z rosyjskiej Anastasia Wiertiaszkina. O kompleksowych badaniach zespołu Bramy Frydlandzkiej będzie opowiadała inżynier-renowator Maria Sizikowa. Wykorzystanie relacji w technikach wystawienniczych zaprezentuje Alicja Janiak. Dwa referaty dotyczyły też będą sfery edukacyjnej - szanse i zagrożenia w nauczaniu przeszłości wskaże Piotr Adamczyk z Elbląga, zaś nowe programy edukacyjne, wprowadzone przez partnerów z Kaliningradu, zaprezentuje Irina Motkowa. Elbląska część konferencji rozpocznie się w piątek 7 listopada, o godz. 10 w siedzibie muzeum przy Bulwarze Zygmunta Augusta 11 i potrwa do godz. 18, kiedy na Starym Rynku rozpocznie się pokaz instalacji typu światło i dźwięk, będący częścią finału obchodów 777-lecia miasta.

Kolejnego dnia, w sobotę 8 listopada, elbląskie muzeum zaprasza o godz. 10 na wspólne zwiedzanie Starego Miasta, zaś w południe na otwarcie wystawy „Historia Gocka” w nowej aranżacji, a także prezentację pozostałych, niedawno uruchomionych wystaw z wyremontowanego w ramach projektu „Muzea ponad granicami” budynku Podzamcza. Chętni będą też mogli obejrzeć film holograficzny, przedstawiający dzieje Elbląga i Kaliningradu na tle historii Europy.

Wszystkie zaplanowane wydarzenia mają charakter otwarty dla publiczności i bezpłatny, jednak chcący uczestniczyć w części konferencyjnej, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc proszeni są o zgłaszanie do wtorku 4 listopada do organizatorów, na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie pod nr 55 232 40 68.


o Programie
Program Współpracy Transgranicznej Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 ma na celu wsparcie rozwoju społeczno-gospodarczego po obu stronach granicy między UE i Rosją, odpowiadając na wspólne wyzwania i problemy oraz promując współpracę między społeczeństwami. W ramach Programu nie działające dla zysku podmioty prawne z litewskich i polskich regionów przygranicznych oraz z całego Obwodu Kaliningradzkiego wdrażają wspólne projekty współfinansowane przez UE.

Informacja o UE

Unia Europejska składa się z 28 krajów członkowskich, które zdecydowały stopniowo łączyć swoją wiedzę, zasoby i przyszłość. Wspólnie, podczas trwającego 50 lat procesu rozszerzania, zbudowały one strefę stabilności, demokracji oraz zrównoważonego rozwoju zachowując kulturową różnorodność, tolerancję i indywidualne wolności. Unia Europejska jest zdecydowana dzielić się swoimi osiągnięciami oraz wartościami z państwami i społecznościami spoza jej granic.

Projekt „Muzea ponad granicami” został zrealizowany przy pomocy finansowej Unii Europejskiej, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej EISP Litwa-Polska-Rosja 2007-2013. Odpowiedzialność za zawartość tej informacji leży wyłącznie po stronie Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu i nie może być w żadnym wypadku traktowana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej.