To oni przechowali państwo

uroczystość

uroczystość - uroczystość

W niedzielne południe elblążanie uczcili kolejną rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego.

81. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego - zobacz galerię zdjęć

W obchodach, które zorganizowane zostały przez Witolda Wróblewskiego prezydenta Elbląga oraz Antoniego Czyżyka przewodniczącego Rady Miejskiej udział wzięli m.in. elbląscy kombatanci, przedstawiciele samorządu - radni, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń oraz ugrupowań politycznych, poczty sztandarowe i młodzież szkolna.

Uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego. Po nim nastąpiły oficjalne wystąpienia, w których przypomniano historię powstania tajnej struktury państwa polskiego, istniejącej w czasie II wojny światowej.

Wiceprezydent Michał Missan zwracając się w imieniu prezydenta Elbląga do zebranych na uroczystości mówił m.in.

Okupanci szczególnie skrupulatnie zmierzali do likwidacji inteligencji, a więc elity polskiego społeczeństwa, która w istocie rzeczy odpowiada za tworzenie się struktur państwowych. Niezwykle przykrym dla wszystkich Polaków, pierwszym dowodem likwidacji państwa, było usuwanie polskich symboli z przestrzeni publicznej.
...
Udział w strukturach Państwa Podziemnego niósł ogromne ryzyko, łącznie z tym najwyższym - utratą życia w momencie dekonspiracji. To była cena, którą przyszło płacić za obronę polskości. Jednak dla Polaków, którzy z takim trudem tworzyli II Rzeczpospolitą i mieli doświadczenie w formowaniu państwa, jego ciągłość wydawała się czymś oczywistym. To jeden z największych wysiłków mobilizacyjnych polskiego społeczeństwa w XX wieku.

Jesteśmy dziś winni pamięć twórcom Polskiego Państwa Podziemnego i naszą wdzięczność za to, że dzięki ich odwadze podczas II wojny światowej mogliśmy wtedy mówić o Polsce walczącej. W imieniu elblążan składam dziś hołd twórcom i uczestnikom Polskiego Państwa Podziemnego. Cześć ich pamięci!

Po przemówieniach odczytany został Apel Pamięci, w którym wspomniano także członków Polskiego Państwa Podziemnego. Po Apelu nastąpiła ceremonia składania kwiatów, wieńców i zniczy pod pomnikiem, która zakończyła uroczystość.