Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta - Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

W Stegnie odbyły się uroczystości pogrzebowe byłego Prezydenta Elbląga Pana Henryka Słoniny. W ostatniej drodze Pana Prezydenta uczestniczyli najbliżsi, przyjaciele, byli współpracownicy, przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, instytucji miejskich oraz elblążanie.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęła  msza święta w kościele parafialnym w Stegnie pod przewodnictwem biskupa seniora Jana Styrny.

- Kiedy przyszedłem na biskupa do Elbląga, zastałem już na urzędzie św. pamięci Henryka Słoninę. Jak dziś pamiętam nasze spotkania w różnych sprawach. Siadaliśmy przy herbacie, aby obmyślać co i jak można zrobić, żeby zwłaszcza w dziedzinie wychowania, kształtowania ducha społecznego, zrobić jak najwięcej dobrego. Ilekroć stawiałem jakiś problem, to podejście pana prezydenta było bardzo szczególne, powiedziałbym bardzo ludzkie i chwalebne. Zwykł mówić: Jeżeli to posłuży ludziom, to trzeba to zrobić. To właśnie doszukiwanie się tego, co robić, aby społeczeństwo jak najwięcej skorzystało z podejmowanych inicjatyw, miało jakiś szczególny wymiar, wyraziście się powtarzało - wspominał w homilii zmarłego biskup Styrna.

Byłego Prezydenta pożegnał również Prezydent Witold Wróblewski – wieloletni współpracownik i zastępca Henryka Słoniny.

- Śmierć Henryka Słoniny – wieloletniego Prezydenta Elbląga to wielka i nieodżałowana strata dla miasta, mieszkańców i wszystkich, którzy mieli okazję z nim pracować. Wśród nich byłem również ja. Henryk Słonina był Prezydentem Elbląga przez trzy kadencje. Dziś trudno wymienić wszystkie Jego osiągnięcia i zasługi. Było ich tak wiele. Zawdzięczamy mu nowoczesny wygląd naszego miasta, nowe instytucje i ważne obiekty w tym- Halę Sportowo-Widowiskową, Trasę Unii Europejskiej, Ratusz Staromiejski, Elbląski Park Technologiczny, nowoczesny Zakład Utylizacji Odpadów, czy Hospicjum Elbląskie. To wielkie dzieło, które pozostawił dla kolejnych pokoleń. W pamięci elblążan pozostaną również działania na rzecz zachowania dziejów naszego miasta. Prezydent Henryk Słonina był inicjatorem wielotomowej historii Elbląga, nad którą prace trwały wiele lat. To za Jego rządów na Starym Mieście prowadzone były największe wykopaliska w Europie. Szczególną troską otaczał najmłodszych, dla których stworzył między innymi wyjątkową w skali kraju szkołę ekologiczną w Piaskach. Bardzo szanował i cenił seniorów, kombatantów i pionierów Elbląga. Zawsze dla nich drzwi jego gabinetu były otwarte. Do historii przejdzie Jego niezwykła pracowitość, determinacja w dążeniu do celu i umiejętność strategicznego myślenia. Miał wizję Elbląga, którą konsekwentnie wcielał w życie. Jako jeden z pierwszych w naszym kraju Prezydentów sięgnął po bardzo duże środki unijne, zarówno przed jak i po akcesji Polski do Unii Europejskiej. Długo można byłoby wymieniać zasługi. Widać je w mieście gołym okiem, ale najważniejsze to to, co zostaje w naszych sercach i pamięci. Wisława Szymborska napisała: Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci. W mojej pamięci, a jestem przekonany, że również w pamięci wielu elblążan pozostaniesz Prezydencie, Drogi Henryku, Przyjacielu na zawsze. Dziś składam Ci podziękowanie za zaufanie, każde dobre słowo, życzliwość, wsparcie i koleżeńskie rady. Dziękuję za miłość do Elbląga i troskę o jego mieszkańców, za ogromny wkład w rozwój miasta, które tak kochałeś. Spoczywaj w pokoju! – mówił Prezydent Witold Wróblewski.

Były Prezydent pochowany został na cmentarzu parafialnym w Stegnie.

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta - Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta - Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta - Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta - Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta - Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta - Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta - Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta - Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta - Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta - Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta - Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta - Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta - Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta - Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta - Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta - Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta - Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta - Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta - Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta - Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta - Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta - Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta - Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta - Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta - Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta - Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta - Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta - Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta

Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta - Elblążanie pożegnali wieloletniego Prezydenta