System ciepłowniczy miasta Elbląg - docelowy model

grafika

grafika - grafika

Elbląg jest zabezpieczony w ciepło bez względu na wybrany wariant. Model wypracowany przez EPEC zakłada udział Energi w produkcji ciepła dla Elbląga, ale też niższe ceny.

PREZENTACJA: System ciepłowniczy miasta Elbląg - docelowy model zaopatrzenia miasta w ciepło

Zaprezentowany dziś podczas Sesji Rady Miasta w Elblągu model zaopatrzenia miasta w ciepło przewiduje 2 scenariusze. Taki, w którym Energa decyduje się na współpracę i modernizuje swoje dotychczasowe źródło i taki model, w którym nie dochodzi do tak szerokiej współpracy. W każdej z propozycji jest miejsce dla Energi i jej bloku biomasowego.

Maksymalna moc pobierana w systemie to 180-190 MW, korzysta się z takich mocy przez kilkanaście dni w roku – wynika z danych za lata 2016-2019. Eksperci ILF szacują, że moc zamówiona, będzie rosła dość wolno - wg symulacji to rozwój o ok 10 MWt do 2030 r.

Nowoczesne źródło to szansa na dofinansowanie

EPEC dąży do utrzymania statusu efektywnego systemu ciepłowniczego.

Efektywny system ciepłowniczy to taki, w którym do produkcji ciepła lub chłodu wykorzystuje się w co najmniej:
•    50% energię ze źródeł odnawialnych
•    50% ciepło odpadowe
•    75% ciepło pochodzące z kogeneracji
•    50% wykorzystuje się połączenie takiej energii i ciepła

To ważne, ponieważ zgodnie z prawem, taki system zmusza odbiorców do przyłączenia o sieci ciepłowniczej, nie pozwala na dowolne źródło. Dzięki temu sieć się rozwija i ma to pozytywny wpływ na cenę ciepła
Firmy, operujące Efektywnym Systemem Ciepłowniczym  mogą liczyć na wsparcie UE na modernizację sieci

Gaz pozwoli na korzystniejsze ceny i szybszą budowę bloku
Zgodnie z przedstawionymi modelami, obszar zapotrzebowania na nową jednostkę wytwórczą jest bardzo atrakcyjny, bo to tzw. „podstawa”, czyli ciepło wykorzystywane cały czas, a nie szczytowe, pracujące tylko kilka-kilkanaście tygodni w roku.

Preferowanym paliwem jest gaz. Budowa takiego źródła trwa krócej niż np. źródła na paliwa stałe jak biomasa czy RDF. Co więcej – Elbląg ma zbyt mało odpadów, by odpowiednio zasilić takie źródło. Gaz jest atrakcyjny również ze względu na politykę Unii Europejskiej która dąży do energetyki niskoemisyjnej.

Zdaniem ekspertów z ILF cena ciepła wytwarzanego dzięki kogeneracji i oparciu o źródło gazowe w długoterminowej perspektywie będzie niższa, niż w przypadku pozostania przy węglu(zakładany wzrost ceny uprawnień do emisji CO2)  ILF przedstawia koszty nowej jednostki dla różnych konfiguracji. Średnia cena wynosi ok 200 mln.

ENERGA w swojej koncepcji przedstawia poniesione wydatki na inwestycje(około 250 mln) natomiast nie pokazuje ceny ciepła dla mieszkańców – w takiej sytuacji niemożliwa jest ocena modelu prezentowanego przez tę spółkę.

W każdym wariancie zakłada się:

  • wykorzystanie istniejącego źródła biomasowego ENERGA
  • budowę nowego źródła przy ul Dojazdowej. Ma to być źródło kogeneracyjne – produkujące jednocześnie energię elektryczną i  ciepło.

Taki model, w opinii Ekspertów ILF zakłada niższe ceny ciepła niż proponowane już na 2019 rok przez spółkę ENERGA.

Co stanie się zanim zostanie wybudowane nowe źródło?
ILF proponuje rozwiązani na najbliższe lata:
1. Jeśli Energa nie dostarczy ciepła w najbliższym sezonie grzewczym, proponuje się wynajęcie kotłowni kontenerowej.. Cena takiego najmu to ok. 700 tys. zł rocznie dla sezonu 2020/2021.
2. Jeśli ENERGA w kolejnych sezonach grzewczych(2021+), całkowicie zrezygnuje z dostaw ciepła, należy wynająć kotłownie kontenerową znacznie większą niż dla roku 2020/2021, której koszt wyniesie ok 3 mln rocznie.

- Dołożymy wszelkich starań, by zrealizować scenariusz korzystniejszy cenowo dla EPEC – mówi Andrzej Kuliński, prezes firmy. - Dlatego spotykamy się i rozmawiamy z Energą.