Wspomnienie AK, wspomnienie Infułata

ak

ak - ak

Punktualnie o godzinie 12. rozpoczęły się dziś pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego Żołnierzy Armii Krajowej uroczystości z okazji 78. rocznicy utworzenia Armii Krajowej. Przed obeliskiem i na ulicy Generała Grota Roweckiego zebrali się parlamentarzyści, władze samorządowe, organizacje kombatanckie, poczty sztandarowe, uczniowie, elblążanie.

Uroczystość rozpoczęła się od odegrania Hymnu Państwowego Rzeczpospolitej Polskiej. Chwilę później jako pierwszy do zebranych zwrócił się Ireneusz Ziemiński prezes Niezależnego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Elblągu, po nim głos zabrał wicewojewoda Sławomir Sadowski. Obaj Panowie podkreślili konieczność mówienia prawdy historycznej, zwłaszcza wtedy kiedy niektóre kraje próbują rewidować historię II wojny światowej. Michał Missan wiceprzewodniczący Rady Miejskiej zabrał głos w imieniu przewodniczącego RM Antoniego Czyżyka, mówił m.in. - Żołnierze AK są wzorem dla kolejnych pokoleń. Ich determinacja i męstwo w przeciwstawieniu się złu na zawsze pozostaną w pamięci Polaków i będą stanowiły wzór do naśladowania, natomiast nazwa AK jest jednym z najważniejszych symboli niepodległości i wierności Ojczyźnie.

Z krótkim programem artystycznym wystąpiła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 15 im. Armii Krajowej. Odczytany został również Apel Pamięci, a żołnierze z Garnizonu Elbląg oddali salwę honorową. Uroczystość zakończyło składanie wieńców i kwiatów pod pomnikiem dla uczczenia bohaterskiej walki Akowców.

W imieniu prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego do zebranych zwrócił się wiceprezydent Edward Pietrulewicz, który wspomniał również zmarłego niedawno Księdza Infułata Mieczysława Józefczyka, poniżej treść przemówienia wiceprezydenta:

Gromadzimy się tu dziś, aby wspominać 78. rocznicę utworzenia Armii Krajowej, formacji która po wrześniu 1939 roku, kontynuując walkę z okupantami, niosła Polakom nadzieję na odzyskanie wolności.

Bezpośrednimi poprzednikami AK były Służba Zwycięstwu Polsce i późniejszy Związek Walki Zbrojnej, przemianowany ostatecznie na Armię Krajową. AK tworzyło zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego, które było fenomenem w skali Europy. W żadnym okupowanym kraju nie powstała tak dobrze zorganizowana struktura. Działania Armii Krajowej wymierzone w osłabienie hitlerowskiego okupanta, to przede wszystkim: sabotaż, dywersja, wywiad, z czasem działania partyzanckie i wreszcie cel główny: przeprowadzenie zwycięskiego powstania powszechnego. Cel ten podjęty został w sierpniu ‘44 roku w Powstaniu Warszawskim w nierównej walce z hitlerowcami i w warunkach wkraczających wojsk sowieckich.

Na tle wielkiej historii pamiętajmy, że Armia Krajowa to również osobiste przeżycia. Dla ówczesnych młodych ludzi, którzy nie pogodzili się z wrześniową przegraną, AK była najwyższą próbą patriotyzmu, heroizmu i braterstwa. Po 1945 roku historia Armii Krajowej ma swój smutny dalszy ciąg w postaci aresztowań, brutalnych przesłuchań, długoletnich kar więzienia i kar śmierci dla żołnierzy podziemia. Obecnie czcimy ich jako Żołnierzy Niezłomnych.

Szanowni Państwo
Wspominamy i przywołujemy dziś wszystkich Żołnierzy Armii Krajowej, którzy przelewali krew za naszą wolność. Wolność, którą możemy dzięki Nim odczuwać w wymierny sposób, kiedy swobodnie gromadzimy się przy ulicy Gen. Stefana Grota Roweckiego pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, Żołnierzy Armii Krajowej. W sposób szczególny przywołujemy zmarłego w grudniu minionego roku Księdza Infułata Mieczysława Józefczyka, Honorowego Obywatela Elbląga, który w 1943 roku został przyjęty w szeregi Armii Krajowej. To On dawał nam elblążanom żywe świadectwo heroizmu, bohaterstwa i patriotyzmu. CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!

 ak

ak - ak

ak

ak - ak

ak

ak - ak

ak

ak - ak

ak

ak - ak

ak

ak - ak

ak

ak - ak

ak

ak - ak

ak

ak - ak

ak

ak - ak

ak

ak - ak

ak

ak - ak

ak

ak - ak

ak

ak - ak

ak

ak - ak

ak

ak - ak