Krystyna Grzybicka laureatką TUUSA

Dni Papieskie

Dni Papieskie - Dni Papieskie

Pani Krystyna Grzybicka założycielka i wieloletnia dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Elblągu laureatką tegorocznej nagrody Biskupa Elbląskiego TUUS. Nagroda tradycyjnie wręczona została podczas Gali Dni Papieskich, która odbyła się w hali sportowo – widowiskowej MOSiR.

„Wstańcie, chodźmy” to hasło, które  przyświecało  tegorocznym Dniom Papieskim. W naszym mieście tradycyjnie  już odbyła się uroczysta Gala, podczas której po raz trzynasty wręczona została nagroda Biskupa Elbląskiego "TUUS".  Tegoroczną laureatką została Pani Krystyna Grzybicka wieloletnia dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Elblągu. Pani Krystyna Grzybicka niemal całe życie poświęciła potrzebującym. Kieruje trzema filiami - dla chorych z zaburzeniami psychicznymi, z chorobą Alzheimera i zaburzeniami umysłowymi, mieszkaniem chronionym oraz specjalistycznymi usługami opiekuńczymi dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

- „Po raz dziewiętnasty w całej Polsce obchodzimy Dni Papieskie. Co roku niosą nas kolejne inspirujące słowa naszego wielkiego rodaka, tym razem proste i mocne „Wstańcie. chodźmy!” Tegoroczne Dni Papieskie są dla nas podsumowaniem rocznicy pierwszej pielgrzymki Papieża Polaka do Ojczyzny z 1979 roku. My szczególnie wspominamy jeszcze jedną rocznicę, tę z 1999 roku, kiedy Jan Paweł II przybył do Elbląga i niedawno wówczas utworzonej Diecezji Elbląskiej. Papież-Pielgrzym był najlepszym przykładem słów „Wstańcie chodźmy!” i namawiał nas do tego podczas każdej swojej wizyty w Ojczyźnie. Te słowa odnoszą się do wyboru drogi życiowej, do odczytania właściwie swojego powołania, wskazują na konieczną w życiu aktywność. Słowa „Wstańcie, chodźmy!” łączymy również z przesłaniem obecnego Papieża Franciszka, który zachęca nas by wstać z kanapy, działać, angażować się, a tym samym pomnażać dobro wśród nas. Szanowni Państwo! Dzięki nagrodzie TUUS tego dobra poszukujemy i wskazujemy je co roku w Elblągu. Nie chodzi tu po prostu o wyróżnienie, a nazwanie dobra i danie go za przykład. Takim wspaniałym przykładem jest wieloletnia praca Pani Krystyny Grzybickiej, która współtworzyła Środowiskowy Dom Samopomocy w Elblągu i kieruje tą placówką od początku jej istnienia. Tam, gdzie inni odwracają się, dystansują lub wolą nie słyszeć o niepełnosprawności intelektualnej, chorobach psychicznych, czy osobach cierpiących na chorobę Alzheimera, tam z wielkim zaangażowaniem działa Pani Krystyna. Wraz ze swoim zespołem zapewnia pobyt osobom niepełnosprawnym intelektualnie oraz zaburzonym psychicznie, dba o godność tych osób i ich poczucie bezpieczeństwa, poszukuje form przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Ta działalność to wielka lekcja pokory, codziennych zmagań, cierpliwości, prostych gestów, bo tego wymaga czynienie dobra w miejscu, gdzie pracuje Pani Krystyna.  Serdecznie gratuluję Pani zasłużonej nagrody i w imieniu mieszkańców dziękuję za tę wspaniałą drogę życiową, za odczytanie swojego powołania i aktywność skierowaną na rzecz drugiego człowieka.” – podkreślał Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Tegoroczną Galę z okazji Dni Papieskich uświetnił koncert zespołu Czerwone Gitary oraz występ Chóru Alta Trinita, działającego przy Parafii Trójcy Świętej w Elblągu. Tradycyjnie już zwieńczeniem Gali było wspólne odśpiewanie „Barki”.

Organizatorami i gospodarzami XVII Dni Papieskich w naszym mieście byli: Witold Wróblewski – Prezydent Elbląga oraz bp Jacek Jezierski – Biskup Elbląski.

Galeria zdjęć