Nigdy więcej wojny - 80. rocznica wybuchu II wojny światowej

80. rocznica wybuchu II wojny światowej

80. rocznica wybuchu II wojny światowej - 80. rocznica wybuchu II wojny światowej

W niedzielę na cmentarzu Agrykola odbyły się miejskie uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Elblążanie oddali hołd bohaterstwu i poświęceniu wszystkich Polaków, którzy brali udział w tym największym konflikcie zbrojnym XX wieku. W uroczystości wziął udział Witold Wróblewski prezydent Elbląga.

Galeria zdjęć: 80. rocznica wybuchu II wojny światowej

Pod Krzyżem Katyńskim zebrali się również parlamentarzyści, samorządowcy, w tym wicewojewoda Sławomir Sadowski, radni Rady Miejskiej w Elblągu. Na uroczystość przybyli również elbląscy kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele organizacji oraz stowarzyszeń, poczty sztandarowe, młodzież szkolna i harcerze.

Po rozpoczęciu uroczystości pod Krzyżem Katyńskim i odegraniu hymnu do zebranych jako pierwszy zwrócił się wicewojewoda Sławomir Sadowski, który wspominał, że przed 80 laty był słoneczny i samotny wrzesień, podczas którego na Polskę najechały hitlerowskie Niemcy. Dziś oddajemy hołd tym wszystkim Polakom, którzy w II wojnie światowej zginęli - mówił wicewojewoda Sadowski 

Do uczestników uroczystości zwrócił się również Witold Wróblewski prezydent Elbląga:

Pierwszego września 1939 roku o godzinie 4.45 – na polską załogę na Westerplatte spadły pierwsze pociski z pancernika Schleswig-Holstein, chwilę wcześniej niemieckie samoloty zrzuciły bomby na Wieluń. W ciągu kilkunastu minut Polska stanęła w ogniu. Hitler pokazał swą zbrodniczą twarz, rozpoczynając swoją szaleńczą wizję podboju Europy. Liczniejszej i lepiej wyposażonej armii niemieckiej nie udało się jednak błyskawicznie zająć naszego kraju. Polacy bronili się do początku października, mimo że od 17 września, po wkroczeniu na ziemie polskie Armii  Czerwonej, walczyliśmy na dwa fronty. Bohaterska załoga Westerplatte broniła się do 7 września. Do 19 września trwała obrona Kępy Oksywskiej na czele z pułkownikiem Stanisławem Dąbkiem, który w naszym mieście ma swoje upamiętnienie w postaci jednej z głównych ulic. Heroicznie broniła się stolica, bombardowana już od pierwszych dni wojny. 25 września został przeprowadzony nalot Luftwaffe na Warszawę, zginęło wtedy około 10 tys. mieszkańców, 35 tys. zostało rannych, 12% zabudowy miejskiej uległo zniszczeniu. Jednak dopiero 27 września zapadła decyzja o wstrzymaniu walk, a sam akt kapitulacji stolicy podpisano następnego dnia, 28 września.

W kampanii wrześniowej zginęło ponad 70 tysięcy polskich żołnierzy. Był to początek naszej narodowej martyrologii. Największy w historii świata konflikt zbrojny pochłonął 72 miliony ludzkich istnień. Polska odniosła procentowo największe straty wśród państw walczących. Zginęło prawie sześć milionów polskich obywateli, czyli niemal 16% przedwojennej ludności kraju. Walczyliśmy na wszystkich frontach drugiej wojny światowej, choć nie dane nam było uczestniczyć w paradzie zwycięstwa, a na prawdziwą wolność przyszło nam jeszcze długo czekać.

Dla nas mieszkańców Elbląga ważne jest, że w wyniku traktatów pokojowych kończących drugą wojnę światową, nasze miasto, stało się ponownie częścią Rzeczypospolitej, a wśród nowych mieszkańców pojawili się ludzie z różnych stron Polski, także z utraconych Kresów Wschodnich. Wspólnie budujemy tożsamość naszego Miasta, przechowując wspomnienia i pamięć o dramatycznych losach zarówno swych małych ojczyzn, jak i Ojczyzny pisanej wielką literą.

Szanowni Państwo! Wspominamy dziś smutną 80. rocznicę nie tylko naszej narodowej, ale światowej tragedii, kiedy ponad pokojowym współistnieniem i dialogiem przez kilka wojennych lat zapanowała zbrodnia, nienawiść, agresja i pogarda. Stajemy w powadze i zadumie nad naszymi wojennymi pomnikami, ku przestrodze i z nadzieją, że tak dramatyczne doświadczenia nie będą już udziałem dzisiejszych i kolejnych pokoleń.

Obrona polskiego honoru, o którym w przeddzień wojny mówił minister Beck była bardzo kosztowna, ale nieunikniona, bo mimo ofiar Polska istnieje i może być naszą wspólną dumą. Dlatego dziś chylimy głowy przed poległymi, oddając szczególną cześć i szacunek tym, którzy przeżyli i wciąż są wśród nas. Chwała Bohaterom!

Antoni Czyżyk przewodniczący Rady Miejskiej mówił natomiast - 1 września 1939 roku był początkiem najstraszniejszej wojny w nowożytnej historii świata. Mimo iż od tych tragicznych wydarzeń minęło 80 lat, to II wojna światowa wciąż wymaga głębokiej refleksji. Musimy mieć świadomość, że II wojna światowa była nie tylko kluczowym doświadczeniem społecznym i politycznym XX wieku. Jej konsekwencje wykraczają daleko poza XX wiek.

Kampania wrześniowa była początkiem narodowej martyrologii, zaś II wojna światowa zapisała się czarnymi kartami w historii Polski. Zapłaciliśmy straszną cenę utraciwszy niemal 6 mln obywateli. To tak łatwo dziś wypowiedzieć, ale to sześć milionów istnień ludzkich i cierpienia. Dlatego nadal powinniśmy czcić pamięć tych, którzy zostali wtedy wymordowani.

Dzisiejsza rocznica jest wspomnieniem tragicznych wydarzeń zarówno w historii Polski, jak i całego świata. Nie wolno nam zapomnieć ogromu zła, jakie zostało wówczas wyzwolone. Musimy tę pamięć przenieść w młodsze pokolenia jako ostrzeżenie. Dziś oddajemy hołd bohaterom, dla których BÓG HONOR OJCZYZNA, to nie tylko słowa, ale nadrzędne wartości, za które przelali swoją krew.

Po przemówieniach nastąpił Apel Pamięci i salwa honorowa, uroczystość zakończyła ceremonia składania wieńców. Wiązanki pod Krzyżem Katyńskim złożyli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji kombatanckich, władz samorządowych wszystkich szczebli, służb mundurowych, wojska oraz działających w Elblągu organizacji i stowarzyszeń.

Organizatorami uroczystości byli Witold Wróblewski prezydent Elbląga oraz Antoni Czyżyk przewodniczący Rady Miejskiej.