Elblążanie oddali hołd Bohaterom

obelisk

obelisk - obelisk

Punktualnie o godzinie 12. rozpoczęły się dziś pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego Żołnierzy Armii Krajowej uroczystości z okazji 77. rocznicy utworzenia Armii Krajowej. Przed obeliskiem i na ulicy Generała Grota Roweckiego zebrali się parlamentarzyści, władze samorządowe, organizacje kombatanckie, poczty sztandarowe, uczniowie, elblążanie.

77. rocznica utworzenia Armii Krajowej - GALERIA ZDJĘĆ

W imieniu ks. Infułata Mieczysława Józefczyka, prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Koło w Elblągu, głos zabrał Ireneusz Ziemiński wiceprezes tego Związku. Do zebranych zwrócili się również Antoni Czyżyk przewodniczący Rady Miejskiej oraz Zygmunt Kiersz dyrektor gabinetu marszałka województwa warmińsko-mazurskiego.

Z krótkim programem artystycznym wystąpiła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 15 im. Armii Krajowej. Odczytany został również Apel Pamięci, a żołnierze z Garnizonu Elbląg oddali salwę honorową. Uroczystość zakończyło składanie wieńców i kwiatów pod pomnikiem dla uczczenia bohaterskiej walki Akowców.

W imieniu prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego do zebranych zwrócił się wiceprezydent Janusz Nowak, poniżej fragmenty przemówienia prezydenta:

Szanowni Państwo!
Gromadzimy się tu dziś, aby wspominać 77. rocznicę utworzenia Armii Krajowej, formacji która po wrześniu 1939 roku, kontynuując walkę z okupantami, niosła Polakom nadzieję na odzyskanie wolności. Bezpośrednimi poprzednikami AK były Służba Zwycięstwu Polsce i późniejszy Związek Walki Zbrojnej, przemianowany ostatecznie na Armię Krajową. AK tworzyło zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego, które było fenomenem w skali Europy. W żadnym okupowanym kraju nie powstała tak dobrze zorganizowana struktura.
...
Na tle wielkiej historii pamiętajmy, że Armia Krajowa to również osobiste przeżycia. Dla ówczesnych młodych ludzi, którzy nie pogodzili się z wrześniową przegraną, AK była najwyższą próbą patriotyzmu, heroizmu i braterstwa. Po 1945 roku historia Armii Krajowej ma swój smutny dalszy ciąg w postaci aresztowań, brutalnych przesłuchań, długoletnich kar więzienia i kar śmierci dla żołnierzy podziemia. Obecnie czcimy ich jako Żołnierzy Niezłomnych.

Szanowni Państwo
Wspominamy i przywołujemy dziś wszystkich Żołnierzy Armii Krajowej, którzy przelewali krew za naszą wolność. Wolność, którą możemy dzięki Nim odczuwać w wymierny sposób, kiedy w Elblągu gromadzimy się przy ulicy Gen. Stefana Grota Roweckiego pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, Żołnierzy Armii Krajowej.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!