Dbają o bezpieczeństwo nie tylko od święta

święto policji

święto policji - święto policji

Witold Wróblewski prezydent Elbląga wziął dziś udział w uroczystej akademii z okazji Święta Policji. Święto Policji obchodzone tradycyjnie z okazji uchwalenia 24 lipca 1919 roku ustawy o policji państwowej.

Akademia z okazji Święta Policji - galeria zdjęć

Uroczystość rozpoczęła się od wyświetlenia filmu o bieżącej pracy elbląskiej policji, po czym głos zabrał Komendant Miejski Policji Robert Muraszako.

- Naszym głównym zadaniem jest zapewnianie bezpieczeństwa, porządku i służenie wszystkim mieszkańcom. Rok 2017 i 2018 to dla nas czas osiągania dobrych wyników służbowych, ograniczenie przestępczości, realizowanie licznych przedsięwzięć prewencyjnych i profilaktycznych. Dzięki temu 80% mieszkańców deklaruje, że czuje się bezpiecznie w miejscu zamieszkania.

- Budujemy społeczne zaufanie, w czym pomagają m.in. Program „Dzielnicowy bliżej nas”, czy aplikacja MOJA KOMENDA, a także Mapa bezpieczeństwa, będąca komunikatorem z mieszkańcami, gdzie mieliśmy już 3.400 zgłoszeń.

- Nasze trudności, to transport i warunki lokalowe, choć i tu nadrabiamy zaległości, w ciągu dwóch ostatnich lat wyposażeni zostaliśmy w 17 samochodów, w przyszłym roku powinna już być możliwa budowy nowej Komendy za ponad 70 mln, umożliwi to zgoda na przejęcie od miasta działki. Planujemy też nowe posterunki w Tolkmicku i Młynarach.

- W tej chwili w elbląskiej policji mamy 378 etatów policyjnych i 107 pracowników policji. Dziękuję wszystkim rodzinom i bliskim za wsparcie i wyrozumiałość, które funkcjonariusze dostają. Dziękuję również wszystkim podmiotom z którymi współpracujemy, dzięki temu policjanci nie są pozostawieni sami sobie w swoich działaniach – mówił o sukcesach z minionych miesięcy, jak i wyzwaniach stojących przed elbląską policją komendant Robert Muraszko

Później przyszedł czas nagradzania funkcjonariuszek i funkcjonariuszy. Odznaczenia, awanse i wyróżnienia otrzymało łącznie 105 elbląskich policjantów. Wśród wyróżnień były m.in. srebrne i brązowe medale za długoletnią służbę. Podczas uroczystości miał również miły akcent na ręce Komendanta Roberta Muraszki wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski przekazał kluczyki do nowego auta, które wejdzie na wyposażenie policji.

- Dziękuję Wam za Wasz trud i zaangażowanie, dzięki elbląskiej policji możemy się czuć bezpiecznie w naszym mieście. Elbląska Komenda jest wyróżniającą się placówką w regionie, dziękuję Paniom i Panom za te wyniki – mówił prezydent Wróblewski

- Chcę podziękować też za naszą dotychczasową współpracę. Dobrym jej przykładem jest problem dopalaczy, gdzie współpracowaliśmy razem przy zakupie skrzynek edukacyjnych, a policjanci weszli do szkół, by prowadzić zajęcia profilaktyczne, to Wasza zasługa. W Elblągu zaczął się też medialny pomysł na spot ostrzegający o oszustwach metodą „na wnuczka”. Byliśmy pierwsi z tym spotem – podkreślił prezydent – Chcę podziękować również za wspólne patrole ze Strażą Miejską, jesteście z też z nami w ciężkich sytuacjach, jak ubiegłoroczna powódź, pomagacie także miastu przy organizacji imprez masowych, zarówno tych rekreacyjnych, jak i sportowych – podkreślił prezydent

- Jako samorząd wspieramy wymiernie policję w działaniach, np. w Programie Bezpieczny Elbląg, który służy mieszkańcom. Wspieramy także finansowo, w ubiegłym roku przekazując w różnej formie ponad 115 tysięcy złotych, w tym roku jest to już ponad 93 tysiące. Pomagamy w zakupie samochodów dla elbląskiej policji, kupiliśmy też drona – wskazywał prezydent

- Cieszę się na informację o zgodzie na przejęcie działki pod budowę nowej komendy, będziemy w tej kwestii nadal współpracować – deklarował prezydent i dodał – Proszę przyjąć życzenia zdrowia i satysfakcji z wykonywanej służby, gratuluję awansów i życzę wszystkiego najlepszego z okazji Waszego święta.

Marek Pruszak przewodniczący Rady Miejskiej składał serdeczne podziękowania i gratulacje wszystkim elbląskim funkcjonariuszom – Życzę Wam też bezpiecznej pracy i godziwej płacy za Wasz trud, który podejmujecie. Jesteśmy dumni z Waszej pracy i osiągnięć – mówił Marek Pruszak i przekazał na ręce komendanta Roberta Muraszki okolicznościowego orzełka z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.